Artykuł pt. „Przygoda z archeologią” powstał na potrzeby resortowego czasopisma Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Udostępniając nam swoją pracę, Wojciech Łonak podkreśla dużą rolę opolskiego oddziału GDDKiA w finansowaniu i nadzorze przebudowy drogi, a także badań cmentarzyska.
- Dziękuję Krzysztofowi Błażewskiemu - kierownikowi budowy i Ewie Trzeciak, która z upoważnienia dyrektora GDDKiA w Opolu nadzorowała moją pracę - mówi archeolog.
Słowa wdzięczności kieruje również do dr Honoraty Rutki, antropologa, której - z jego inicjatywy, popartej przez zarządcę drogi - zlecono analizę szczątków z Komorna.
- Na pochwałę zasługuje zaangażowanie rodziny Kleinów i księdza Benedykta Spyrki (proboszcza parafii pw. św. Sebastiana, obejmującej Pokrzywnicę i Komorno - red.), który zmówił modlitwę za „naszych” zmarłych, kimkolwiek są. Tak sobie myślę, że mogą być „wyklętymi”, Żydami, Romami, protestantami. Ale przecież Bóg jest jeden. To tylko ludzie dzielą włos na czworo w tej swojej ziemskiej drodze - dodaje Wojciech Łonak.
***
Na cmentarzysku w Komornie pogrzebano 21 osobników, z czego 11 dorosłych i 10 dzieci.
„Wśród dorosłych rozpoznano płeć trzech kobiet i dwóch mężczyzn. W zbiorze kości dziecięcych rozpoznano kości jednego noworodka, jednego dziecka w wieku do 6 lat oraz co najmniej pięcioro dzieci w wieku późnego dzieciństwa. Wyróżniono także kości jednego nastolatka w wieku około 15-20 lat” - pisze archeolog Wojciech Łoniak w artykule „Przygoda z archeologią”.
***
Pochówku dokonano 16 marca na cmentarzu w Komornie.
Napisz komentarz
Komentarze