Reklama
piątek, 22 listopada 2024 20:02
Reklama
Reklama
Reklama

„Mały lockdown" od 10 października. Rząd wprowadza zasady strefy żółtej na cały kraj

„Musimy osiągnąć wypłaszczenie krzywej zachorowań” - mówił podczas popołudniowej konferencji prasowej Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Wspólna z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim konferencja premiera przyniosła też odpowiedzi na kilka innych pytań dotyczących nowych stref z obostrzeniami. Już wiadomo, że od 10 października praktycznie w całym kraju obowiązywać będą zasady strefy żółtej. Oczywiście cały czas będą też obszary znajdujące się w strefie czerwonej. Od soboty będzie ich aż 38. Żaden z nich nie znajduje się na Opolszczyźnie objętej w całości strefą żółtą.
  • Źródło: Ministerstwo Zdrowia
„Mały lockdown" od 10 października. Rząd wprowadza zasady strefy żółtej na cały kraj

Autor: Na zdjęciu minister zdrowia Adam Niedzielski

Minister zdrowia Adam Niedzielski powtórzył raz jeszcze informację, która bardzo niepokoi mieszkańców naszego powiatu: - Zmieniamy charakter szpitali trzeciego poziomu. Przekształcamy je w szpitale hybrydowe, które w całości będą zajmowały się leczeniem COVID-19. To jest konstrukcja nieco przypominająca poprzednie szpitale jednoimienne - wyjaśnił sternik MZ.

Od teraz będą to tzw. szpitale koordynujące. Szpitale specjalistyczne będą nazywane koordynacyjnymi, ponieważ - jak podkreślił - będą brały na siebie ciężar koordynacji ruchu pacjentów w regionie - zarówno z poziomu zarządzania ruchem karetek, jak i informowania lekarzy POZ, gdzie kierować pacjenta w kiepskim stanie z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa.

Jak przekazał szef resortu zdrowia, przy szpitalach koordynacyjnych powstaną specjalne call center dla medyków, którzy będą mogli otrzymywać informacje, gdzie pacjent powinien być kierowany. Tych szpitali będzie 16. W każdym województwie jedna taka lecznica. Na Opolszczyźnie będzie to właśnie szpital w Kędzierzynie-Koźlu. Poniżej mapka z usytuowaniem tych placówek medycznych rozlokowanych w całym kraju.  

W związku z aktualną sytuacją epidemiczną resort zdrowia zapowiedział wprowadzenie nowych obostrzeń w strefach. W strefie czerwonej restauracje, puby i bary będą mogły pracować w godzinach od 6.00 do 22.00, z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos.

Dodatkowo obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywał już nie tylko w strefie czerwonej, ale również w żółtej. Nie trzeba będzie zakrywać ust i nosa m.in. w lasach, parkach i na plażach.

Restrykcje mają także dotyczyć ograniczenia liczby osób biorących udział w przyjęciach okolicznościowych i w zgromadzeniach: w strefie czerwonej do 50, w żółtej do 75, w pozostałej części kraju do 100 osób.

W strefie żółtej podczas wydarzeń sportowych i kulturalnych widownia może być zapełniona jedynie w 25 procentach. W strefie czerwonej w ogóle nie wpuszcza się widzów.

W lokalach gastronomicznych (w obu strefach) wprowadzony jest limit klientów. Na każde 4 metry kwadratowe lokalu może przypadać 1 osoba. Podobnie sytuacja wygląda w klubach fitness i na siłowniach. Tutaj o pełnym obłożeniu nie ma mowy. Z kolei w wesołych miasteczkach, parkach rozrywki i parkach rekreacyjnych limit ten jest nieco luźniejszy - na każde 10 metrów kwadratowych może przypadać 1 osoba.

 

Zmienia się również maksymalna liczba widzów w kinach. W strefie żółtej jest to 25 proc. widowni. W strefie czerwonej kina mogą mieć identyczne obłożenie - czyli 25 proc. widowni. Zakazem prowadzenia działalności w obu strefach są objęte kluby i dyskoteki. Bez problemu za to mogą funkcjonować salony masażu i salony kosmetyczne.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada też m.in., że każdy, kto nie nosi maseczki, będzie musiał - na żądanie policji lub straży gminnej - okazać zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający m.in. całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne oraz niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo w głębokim.

Wyznaczona ma być też minimalna odległość między zgromadzeniami (np. przemarszami). Będzie ona musiała wynosić co najmniej 100 m, aby wyeliminować praktykę zgłaszania kilku zgromadzeń w jednym miejscu po to, aby obejść wymogi dotyczące liczby uczestników.

Konferencji prasowej towarzyszyły też pozytywne akcenty.

- Dziś mimo wcześniejszych obaw związanych z rozpoczęciem nowego roku szkolnego aż 98,5 % szkół w Polsce pracuje normalnie - przekonywał premier Morawiecki.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

jezrdna 09.10.2020 07:56
„Mały lockdown" to już po polsku nie można pisać zapytajcie babcię 70 + co to znaczy

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Głos luduTreść komentarza: ...no widać, że niepełnosprawny intelektualnie...Data dodania komentarza: 22.11.2024, 18:07Źródło komentarza: Dzień Pracownika Socjalnego – święto ludzi wielkiego sercaAutor komentarza: Jestem z KoźlaTreść komentarza: MOPS to instytucja z klapkami na oczach. Patusom takim jak kryminaliści, menele czy cyganie dają wszystko. A uczciwe osoby które są biedne i potrzebują pomocy nie pomogą i wynajdują różne przepisy....Data dodania komentarza: 22.11.2024, 16:46Źródło komentarza: W „Magnolii” też świętowano Dzień Pracownika Socjalnego. ZDJĘCIAAutor komentarza: niepełnosprawnyzkozlaTreść komentarza: Od dłuższego czasu próbuję i składam e-mailowo swą ofertę do zatrudnienia jako osoba niepełnosprawna. Brak odpowiedzi z ich strony - totalna ignorancja.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 16:43Źródło komentarza: Zakład Aktywności Zawodowej zadba o Park LotnikówAutor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: Od edukacji są nauczyciele i za to biorą kasę nie małą kasę. A policja na ulice i pilnować porządku bo są od tego. Ciągle migają się od pracy za którą teraz żądają więcej kasy.... Kpina !Data dodania komentarza: 22.11.2024, 16:41Źródło komentarza: Policjantka spotkała się z uczniami klas maturalnych kozielskiej "Żeglugi"Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: Gratulacje dla Działu Obsługi Klienta. Upokorzenie i pogarda to Wasze hasło wiodące w obsłudze swoich klientów.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 15:35Źródło komentarza: Policja wezwana do klienta, który nie zapłacił za reklamówkę. Sieć przeprasza i daje 10 zł na zakupyAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Jakie miasto taka obsługa.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 13:48Źródło komentarza: Policja wezwana do klienta, który nie zapłacił za reklamówkę. Sieć przeprasza i daje 10 zł na zakupy
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 0°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna