Ministerstwo w ostatnich dniach zapowiadało, że obserwując ścieżkę rozwoju pandemii będzie zaostrzało politykę obostrzeń strefowo, w zależności od skali zachorowań.
Szef resortu zdrowia dr Adam Niedzielski tłumaczy, że znaczny przyrost zachorowań to konsekwencja przywracania normalności, powrotu dzieci do szkół i powrotu do zwykłych czynności, które wykonywaliśmy przed pandemią.
- Rośnie liczba interakcji społecznych i rośnie liczba zachorowań - przekonuje dr Niedzielski.
Minister zdrowia dr Adam Niedzielski już przeszło tydzień temu poinformował, że wkrótce zostanie przedstawiony projekt rozporządzenia, który wprowadzi nowe limity co do liczby osób biorących udział w zgromadzeniach, w tym w przyjęciach rodzinnych - w strefie zielonej do 100 osób, w strefie żółtej do 75 osób. Natomiast w strefie czerwonej pozostanie ograniczenie zgromadzeń do 50 osób.
Zgodnie z projektowanymi zmianami, w strefie czerwonej pojawi się nowe obostrzenie - ograniczenie działalności restauracji, pubów i barów do godziny 22.00. Z kolei obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywał również w strefie żółtej, a nie jak do tej pory tylko w strefie czerwonej.
Od tygodni eksperci pracowali nad taką budową rozporządzeń, by były lepiej egzekwowane. Przedstawiciele resortu zdrowia argumentowali, że spora część osób broniła się przed noszeniem maseczek przekonując, że ze względów zdrowotnych nie mogą ich nosić. Od teraz osoby te będą musiały wylegitymować się odpowiednim zaświadczeniem od lekarza, które będzie to potwierdzać. Maseczek nie muszą też nosić osoby posiadające dokument potwierdzający niepełnosprawność. Pozostali, którzy nie założą maseczki w miejscach, w których jest to wymagane, będą surowo karani. W ostatniej dobie funkcjonariusze policji odnotowali 2100 takich naruszeń, natomiast od początku pandemii koronawirusa w Polsce około 160 tys. przypadków złamania zasady zasłaniania ust i nosa.
Zmianie ulegną także przepisy dotyczące zgromadzeń. Z tego względu wprowadzony zostanie wymóg 100 metrów między zgromadzeniami tak, by uniemożliwić ich łączenie się. Trzecia zmiana dotyczy zakazu udostępniania lokali gastronomicznych lub innych zamkniętych przestrzeni do imprez czy dyskotek.
- Przypominam, organizowanie imprez w klubach jest zakazane we wszystkich strefach. Każda taka impreza będzie naruszeniem przepisów rozporządzenia - wyjaśnił minister zdrowia.
Wprowadzono także zakaz udostępniania do organizacji imprez lokali, których właściciele nie mają zarejestrowanej takiej działalności gospodarczej. Cześć lokali, które nie mają w swojej działalności gospodarczej organizacji imprez, a które są zakazane we wszystkich strefach, udostępniały swoją przestrzeń.
- Wprowadzamy jednoznaczne przepisy, które spowodują, że każda taka impreza, która będzie odbywała się „przy okazji”, jak to się mówiło podczas tłumaczenia, będzie naruszeniem przepisów rozporządzania - rozwiewa wszelkie wątpliwości minister zdrowia.
Ministerstwo poinformowało także, o chęci wykorzystania systemu alertów, czyli SMS-ów rozsyłanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa do informowania mieszkańców o tym, że w ich powiat znalazł się w żółtej lub czerwonej strefie.
Minister Adam Niedzielski podkreślił, że resort dokładnie monitoruje rozwój pandemii. - To nie liczba nowych zachorowań jest najważniejsza, ale najważniejszym wskaźnikiem jest liczba zajętych łóżek i liczba zajętych respiratorów - wskazał. - Chcemy, by liczba wolnych łóżek i respiratorów odpowiadała zapotrzebowaniu. Na razie liczba łóżek jest wystarczająca - podkreślił minister Niedzielski.
W ramach jesiennej strategii ministerstwo zdrowia i wojewodowie wydali ponad 600 decyzji wskazujących poszczególne oddziały i szpitale do zabezpiecza miejsc dla pacjentów z COVID-19. Od września działa trzystopniowy system zabezpieczenia szpitalnego. W ostatnim czasie przybyło 1,2 tys. łóżek dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia lub potwierdzonym zakażeniem. Dzięki temu do dyspozycji pacjentów jest teraz 8 tys. miejsc i ponad 800 łóżek respiratorowych.
W ostatnim czasie bazę łóżek dla pacjentów z COVID-19 zwiększono w wybranych województwach:
• małopolskim o 335 miejsc, wzrost o 77 proc., tu liczba łóżek zostanie zwiększona jeszcze o 211 miejsc;
• kujawsko-pomorskim o 284 miejsc, wzrost o 76 proc.;
• pomorskim - 315 miejsc, tu zostanie powołany dziesiąty wielospecjalistyczny szpital dla pacjentów z COVID-19;
• wielkopolskim o 80 miejsc.
Napisz komentarz
Komentarze