Reklama
poniedziałek, 4 listopada 2024 23:35
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zastawka utrzyma Linetę w ryzach

Trudno się dziwić, że mieszkańcy naszego miasta, którzy żyją na terenach zalewowych, z niepokojem obserwują intensywne opady deszczu, a nade wszystko wezbrane wody Odry oraz potoku Lineta. Ale mamy dla nich dobre wieści.
Zastawka utrzyma Linetę w ryzach

Jedna z kluczowych inwestycji hydrotechnicznych realizowana i finansowana jest przez gminę Kędzierzyn-Koźle. Właśnie ruszyły przygotowania do prac związanych z budową zastawki na Linecie.

Od lat mówi się o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą potok Lineta (zwany też Sukowickim) płynący od strony gminy Reńska Wieś. Podczas powodzi w 2010 roku Lineta rozlała się w centrum Koźla, wyrządzając ogromne straty na osiedlach Zachód i Stare Miasto.

Podkreślano wtedy konieczność i znaczenie budowy wału przeciwpowodziowego od ul. Głubczyckiej do ul. Chrobrego wraz zastawką na Linecie. Taki wał ochraniałby bowiem osiedla: Stare Miasto i Zachód w przypadku przelania się Odry (powyżej Koźla) na lewobrzeżne obwałowane zawale. Z kolei zastawka pozwoli sterować dużymi wodami potoku Lineta. Wykonanie tej inwestycji umożliwi przeprowadzenie wód powodziowych po zachodnich obrzeżach naszej gminy (gdzie znajdują się tereny niezamieszkałe oraz nieużytki) i skierowanie ich przez potoki Większycka Woda i Orłowiec do Odry, co w efekcie ochroni przed zalaniem kozielskie osiedla.

Kilka lat temu kosztorys inwestorski tego zadania sięgał prawie 14 milionów złotych, a czas wykonania samej inwestycji szacowano na dwa lata. Były to dość optymistyczne prognozy, które zweryfikowała biurokracja i możliwości finansowe gminy. Po cichu samorząd liczył na wsparcie tego przedsięwzięcia na szczeblu wojewódzkim. Ponadto z uwagi na priorytetowy dla naszej gminy charakter tej inwestycji, oczekiwano też na pozytywne rozpatrzenie wniosku w kontekście rządowej „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, której elementem był „Pakiet dla średnich miast”. Jednak na nadziejach się skończyło. Ewentualne możliwości pozyskania funduszy zewnętrznych zostały wyczerpane i gmina musi tu liczyć na siebie.

- Zakończyliśmy już wycinkę drzew po pozytywnych opiniach ornitologicznych, iż w okresie lęgowym nie gniazdowały tam żadne ptaki. Są to prace przygotowawcze do robót związanych z budową zastawki na potoku Lineta. Z kolei zastawka jest częścią większego przedsięwzięcia inwestycyjnego związanego z ochroną  przeciwpowodziową miasta, obejmującego budowę wału biegnącego od ul. Chrobrego przy stadionie sportowym, poprzez planty, a na ul. Głubczyckiej kończąc - tłumaczy Kamila Bieńkowska, kierownik wydziału inwestycji, remontów i eksploatacji urzędu miasta, która dodaje, że gmina planuje przekazanie placu budowy dla wykonawcy zastawki na przełom października i listopada.

Jeszcze w tym roku zostaną wykonane roboty z zastępczym poprowadzeniem potoku Lineta. Chodzi o przekierowanie bokiem tego cieku wodnego, aby umożliwić zrealizowanie tej inwestycji.

- Zatem część tych prac zostanie wykonana jeszcze w tym roku, a w pierwszym półroczu 2021 roku w ramach tej samej umowy zastawka zostanie już zbudowana zgodnie z harmonogramem przyjętym przez wykonawcę. Całość zadania związanego z budową zastawki na Linecie pochłonie 986 tys. zł - kończy kierownik Kamila Bieńkowska.  

 

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
rzeka 02.10.2020 20:36
Gdzie i w którym miejscu jest rzeka przy Domu Kultury i ulicy Konopnickiej?

mieszkaniec 02.10.2020 19:01
Pani kierownik, przy okazji warto rozpocząć współpracę z Wodami Polskimi i ustalić kto i kiedy powinien czyścić Linetkę oraz kto jest odpowiedzialny za koszenie olbrzymich pokrzyw i wszelkich chwastów na brzegach. Od ul. Konopnickiej do Domu Kultury nie ma wody w rzeczce, dlaczego?

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Co wy promujecie ?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:53Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"Autor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: NIE dla elektryków ! Nawet bogatsza jednostka komunikacji miejskiej MZA W-wa nie kupuje aż tyle elektryków tylko wciąż pojazdy z silnikiem spalinowym. To jest spisek UE przeciw Polsce.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:52Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: MatiTreść komentarza: My z sąsiadem Leszkiem, też mamy wspólne usługi i zakupy i dyrektora nie mamy.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 20:25Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług WspólnychAutor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych A Autor komentarza: HansTreść komentarza: "Biedny" Niemiec rozpoczął wojnę, a potem uciekał, bo tyle krzywd zdążył w parę lat wyrządzić, że dobrze wiedział, iż wreszcie dosięgnie go ręka sprawiedliwości. Ale i tak zdążył wywieźć kilkadziesiąt pociągów zagrabionych dzieł sztuki, złota i innych kosztowności, których do dziś nie oddał okradzionym narodom. Smutna prawda...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:05Źródło komentarza: Archeologiczna ciekawostka, czyli kozielskie czółno i toporki neolityczne. ZDJĘCIAAutor komentarza: stawikTreść komentarza: Muszą dojechać, przecież nie będą targać tych skrzynek z piwem z parkingu.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 14:05Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIA
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 5°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama