Podczas zebrania sprawozdawczego Zarządu Terenowego NSZZP, które odbyło się na początku styczniu, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu złożyli wniosek o podjęcie przez związki zawodowe czynności w wyjaśnieniu kilku spraw.
Chodzi m.in. o jawność puli nagród przyznawanych na poszczególne wydziały jednostki, naprawę nieczynnej od dwóch miesięcy toalety, wyjaśnienie, gdzie przekazywane są środki pieniężne na wakaty w KPP Kędzierzyn-Koźle, długie oczekiwanie na pojazdy przekazywane do KWP Opole w celach prostych napraw czy przeglądów, a także naprawę bram garażowych, których stan techniczny stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa funkcjonariuszy.
W piśmie Zarząd Terenowy NSZZP w Kędzierzynie-Koźlu wyraża zaniepokojenie, iż działalność statutowa związku podejmowana w obronie interesów funkcjonariuszy tutejszego KPP skutkuje negatywnymi dla nich konsekwencjami.
Jako przykład podana jest interwencja w sprawie funkcjonariuszy WRD, którym zmieniono grafik służb, tak by uniemożliwić im wspólne dojazdy z miejsc zamieszkania do miejsc pełnienia służby. Tymczasem miejsce ich zamieszkania jest w odległości tak dużej od miejsca pełnienia służby, że nie przysługuje im zwrot za dojazdy.
Prośby funkcjonariuszy o zmiany u bezpośrednich przełożonych okazały się bezskuteczne, a po interwencji Zarządu Terenowego NSZZP u kierownictwa KPP w Kędzierzynie-Koźlu wprowadzono jeszcze bardziej niekorzystną zmianę grafiku.
„W przypadku pozostałych funkcjonariuszy wydział WRD wszczynał postępowania wyjaśniające z nikłych powodów, a na odprawie została oficjalnie przekazana informacja, że »tak się kończą skargi do związków«, co poczytuję jako próbę wywarcia na nich presji, by zaniechali wszelkich prób uzyskania od NSZZP wsparcia i pomocy w rozwiązywaniu problemów związanych ze służbą. Ośmielę się zauważyć, iż jest to działanie sprzeczne z prawem, noszące znamiona mobbingu” - czytamy w liście.
KOMENTARZE RZECZNIKÓW PRASOWYCH
Benedykt Nowak, rzecznik prasowy Zarządu Wojewódzkiego NSZZP w Opolu.
- Jesteśmy w trakcie załatwiania tych postulatów i problemów. Tematy dotyczące spraw bytowych, tj. toalety i szatni, są w trakcie realizacji. Jeżeli chodzi o mobbing, to z tego pisma wynika, że być może takie zjawisko występuje, ale nie zostało oficjalnie zgłoszone. Poinformowałem przewodniczącego z Kędzierzyna-Koźla, zajmującego się sprawami mobbingu, o możliwości napisania specjalnego raportu. Zajmiemy się nim jako komisja, w której jestem wiceprzewodniczącym. Na razie taki raport oficjalnie nie wpłynął. Jeśli go otrzymamy, uruchomimy procedurę i zajmiemy się tym - deklaruje Benedykt Nowak, dodając, że na razie problem został zasygnalizowany, ale nie można jeszcze mówić o mobbingu w rozumieniu kodeksowym.
Na wniosek komendanta wojewódzkiego policji grupa psychologów bada nastroje policjantów za pośrednictwem anonimowych testów. Możliwe, iż pojawi się wniosek o dokonanie ewentualnych zmian personalnych lub znalezienie innego rozwiązania. Jeśli wnioski będą takie, że należałoby coś zmienić pod względem personalnym, to komendant podejmie stosowne decyzje.
kom. Magdalena Nakoneczna specjalista d/s prasowo-informacyjnych Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu.
- Komendantowi Powiatowemu Policji w Kędzierzynie-Koźlu, tak samo jak Związkom Zawodowym Policjantów zależy na dobrych warunkach pracy funkcjonariuszy i pracowników. Dlatego też na bieżąco podejmowane są działania w celu ich poprawy. W połowie stycznia, jeszcze przed otrzymaniem pisma ze związków zawodowych, usunięto awarię toalety, która została oddana do użytku. Przeprowadzono także m.in. kontrolę stanu technicznego bram garażowych, która nie wykazała by ich stan stwarzał zagrożenie dla użytkowników. Jednak z uwagi na ich znaczne zużycie, wynikające z lat eksploatacji, brana jest pod uwagę ich wymiana – jesteśmy na etapie pozyskiwania funduszy.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami komenda powiatowa nie dysponuje środkami przydzielonymi na nie obsadzone etaty policyjne. Natomiast w kwestii nagród przyznawanych na poszczególne komórki organizacyjne jednostki, każdorazowo zapoznawany jest z nimi przewodniczący związków zawodowych z Kędzierzyna-Koźla.
Komendant powiatowy nie decyduje także o terminach napraw pojazdów służbowych wykonywanych przez Wydział Transportu Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Warto tu jednak dodać, że niektóre z tych aut są wyeksploatowane i wymagają gruntownych remontów.
Nadmieniam również, że przy planowaniu grafików najważniejsze jest dla nas zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim mieszkańcom powiatu poprzez m.in. ciągłość służby. W dalszej kolejności są brane pod uwagę prośby funkcjonariuszy.
Jeżeli chodzi o informacje dotyczące atmosfery pracy w wydziale ruchu drogowego, to po otrzymaniu od związków zawodowych listu, na polecenie komendanta powiatowego pismo to zostało niezwłocznie przekazane do Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, celem zweryfikowania zawartych w nim informacji przez komórki zewnętrzne, niezależne od Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu.
Napisz komentarz
Komentarze