Z tej okazji w całym kraju odbywały się uroczystości z okazji 80. rocznicy pierwszego transportu Polaków do obozu niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz.
14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Według najnowszych ustaleń, z 728 więźniów deportowanych 14 czerwca 1940 r. z Tarnowa do KL Auschwitz wojnę przeżyło 325, a los 111 jest nieznany.
Z inicjatywy Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle mieszkańcy zebrali się na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Sławięcicach. Tam poprzez złożenie kwiatów, zapalenie zniczy i krótką modlitwę uczcili pamięć więźniów i ofiar tamtych strasznych wydarzeń. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Opolu, Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Instytutu Śląskiego oraz ZHR Głubczyce. W imieniu kędzierzyńsko-kozielskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej kwiaty złożyła pani Danuta Lipa.
Członkowie stowarzyszenia wraz z zaproszonymi gośćmi odwiedzili także cmentarz komunalny na Kuźniczce, gdzie upamiętnili postać Władysława Planetorza, wybitnego przedwojennego harcerza, powstańca śląskiego, w czasie wojny więzionego w obozach.
- Będąc na miejscu, pokazaliśmy także naszym gościom grób Jerzego Kowalskiego - cichociemnego, wyremontowany przez nas ze środków zebranych podczas kwesty 1 listopada – czytamy na Facebooku Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle.
Napisz komentarz
Komentarze