Głosowanie elektroniczne rozpoczęło się 10 marca. Wybrane przez siebie zadanie można wskazać za pośrednictwem Internetu do końca miesiąca. System jest bardzo prosty i intuicyjny, a cały proces można podsumować w pięciu krokach.
Po pierwsze trzeba odwiedzić platformę: https://budzetobywatelski.kedzierzynkozle.pl/ i kliknąć w banner dotyczący głosowania. W kolejnym kroku należy przeczytać i zaakceptować regulamin. Trzeci etap to wypełnienie formularza, a czwarty to wybór zadania z listy zaakceptowanych propozycji. Na koniec nie pozostaje nam nic innego, jak tylko sprawdzić swoje dane i zagłosować. Przejście całej procedury zajmie zaledwie kilka minut.
Wskazane przez mieszkańców zadania poznamy na początku kwietnia, po zsumowaniu wszystkich głosów oddanych drogą elektroniczną i tradycyjną. Wybory stacjonarne dobiegły już końca. Zostały przeprowadzone w siedzibach rad osiedli w tygodniu poprzedzającym start głosowania internetowego. Z takiej możliwości skorzystali mieszkańcy, którzy zamiast klawiatury preferują długopis i kartkę. Należy przy tym pamiętać, że swój głos można oddać tylko raz. Wyjątkiem są osiedla Piastów i Rogi, gdzie w tym roku głosowanie nie będzie przeprowadzone. W uzgodnieniu z tamtejszymi radami osiedli środki zaplanowane na 2020 rok przeznaczono na realizację ubiegłorocznych zwycięskich zadań tj. na rozbudowę terenu rekreacyjnego przy ul. Augustyna Kośnego oraz budowę kompleksu sportowo-rekreacyjnego.
Tegoroczny budżet obywatelski w Kędzierzynie-Koźlu wynosi ponad 1,9 miliona złotych. Pieniądze te zostaną wykorzystane na każdym z 16 osiedli. To oznacza, że zgłaszane przez mieszkańców zadania będą realizowane i widoczne w całym mieście. Po raz kolejny nie brakowało pomysłów na to, jak zagospodarować tę pulę. Po weryfikacji do głosowania dopuszczono 48 inicjatyw. Największą liczbę propozycji zgłoszono w Śródmieściu. Mieszkańcy tego osiedla nie mają łatwego zadania i muszą wybierać z aż dziewięciu pomysłów dopuszczonych do głosowania. Twardy orzech do zgryzienia mają także na Starym Mieście, gdzie lista kończy się na piątej pozycji. Nieco mniejsze zmartwienie z wyborem będą mieli mieszkańcy osiedli: Azoty, Miejsce Kłodnickie, Kuźniczka, Południe, Przyjaźni i Sławięcice, gdzie ograniczy się on do dwóch zadań. W całym wykazie tradycyjnie znajdziemy place zabaw, strefy rekreacyjne czy remonty chodników. Tego typu inwestycje pojawiają się w każdej edycji budżetu obywatelskiego. Nie brakuje jednak świeżych i oryginalnych inicjatyw, takich jak zorganizowanie cyklu całorocznych zajęć rekreacyjno-sportowych prowadzonych przez profesjonalnych trenerów, stworzenie murali czy budowa specjalnych torów do jazdy na rowerze lub rolkach. Na listy wracają także pomysły, które okazały się hitem lat ubiegłych. Śladem osiedla Piastów posiadanie tężni solankowych zamarzyło się mieszkańcom innych części Kędzierzyna-Koźla.
Napisz komentarz
Komentarze