Jeszcze w ubiegłym roku wójt gminy Reńska Wieś, na terenie której znajduje się cmentarz, deklarował podjęcie działań zmierzających do przywrócenia pamięci o tym miejscu.
W styczniu i lutym uporządkowano teren, usunięto zarośla oraz połamane i zniszczone drzewa. Teraz wyraźnie widać zarówno pozostałe elementy nagrobków, jak i sam zarys dawnego kirkutu. Ale to nie koniec planowanych prac. Wszystko zgodnie z zaleceniami i według wytycznych otrzymanych od Komisji Rabinicznej do spraw Cmentarzy.
- Od sponsora pozyskaliśmy materiał na wykonanie ogrodzenia, które planujemy zamontować w tym roku - mówi Tomasz Kandziora, wójt gminy Reńska Wieś. – Chcemy też powiesić na nim tablice edukacyjno-informacyjne na temat lokalnej społeczności żydowskiej i historii tego miejsca - dodaje.
W tym celu gmina złożyła wniosek o grant do Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Mające siedzibę w Warszawie stowarzyszenie ogłosiło nabór wniosków na 2020 r. o dofinansowanie działań związanych z zachowaniem i utrwalaniem pamięci o historii i kulturze Żydów polskich oraz ich wkładzie w światową kulturę działania.
Kirkut w Dębowej powstał w 1814 r. i był miejscem spoczynku Żydów z Koźla i okolicznych miejscowości do czasów nazistowskich. Po II wojnie światowej popadł w zapomnienie. Później stał się własnością gminy Reńska Wieś, która prowadziła na nim od czasu do czasu prace porządkowe.
W ostatnich latach przyroda zawładnęła tym terenem całkowicie, sprawiając, że stał się praktycznie niedostępny i nie identyfikowalny dla osób przechodzących obok.
- Chcemy zadbać o to miejsce, gdyż jest to element naszego lokalnego dziedzictwa kulturowego - mówi wójt Kandziora. - Ale przede wszystkim jest to nasz obowiązek względem tych, którzy byli tu przed nami - dodaje.
Napisz komentarz
Komentarze