Znak informujący o jeżach postawiono przy skrzyżowaniu al. Spokojnej i ulicy Ogrodowej w Kędzierzynie-Koźlu. Jak sama nazwa sugeruje, są to miejsca dość spokojne i ruch samochodowy nie jest tu nadzwyczaj uciążliwy, choć jest to droga prowadząca w kierunku Cmentarza Komunalnego Kuźniczka i okresami ten ruch znacząco się nasila. Zresztą tego typu ostrzeżenie nikomu nie zaszkodzi, zwłaszcza że zostało to uczynione dla dobra zwierząt.
- Wcześniej jeżyki pojawiały się w tej okolicy po zmierzchu, nie było ich jednak za wiele. Kilka razy wieczorem widziałam jak przebiegały przez drogę. Nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, jak większość dzikich zwierząt. Natomiast ostatnio, jak pojawił się ten znak drogowy, to nie ma dnia, a w zasadzie nocy, żeby właśnie tędy nie przemieszczały się na drugą stronę jezdni. Trochę to dziwne, a nawet powiedziałabym niesamowite - przyznaje nasza czytelniczka, która skontaktowała się w tej sprawie z „Lokalną”.
Można by rzec, że to właśnie człowiek wybrał jeżom najbezpieczniejsze miejsce przejścia przez jezdnię, a zwierzęta - trochę dla swojego dobra - jedynie dostosowały się do nowych warunków.

Jeże występują praktycznie w każdym miejscu naszego miasta, lecz na osiedlu Kuźniczka pojawiają się wyjątkowo często.
Jak informują mieszkańcy, szczególnie dużo jeży można spotkać przy posesjach położonych w pobliżu lasu.
W Polsce występują dwa gatunki jeży: jeż wschodni (Erinaceus concolor ), którego spotkać można na terenie niemal całej Polski, oraz jeż Europejski lub zachodni (E. europaeus), którego wschodnia granica zasięgu przebiega przez Śląsk, Ziemię Lubuską oraz Pomorze Szczecińskie.
Jeż jest największym ssakiem owadożernym w Polsce. Jego rozmiary sięgają od 13,5 do 26,5 cm, a waga wynosi od 800 do 1200 g. Jego wierzch pokrywają szarobrunatne kolce, a brzuch biało-szare futerko. Ma malutkie oczy i krótkie zaokrąglone uszy, które praktycznie w całości są ukryte w futerku, oraz króciutki 20 milimetrowy ogonek.
Napisz komentarz
Komentarze