W obiekcie tym powstanie 60 mieszkań o powierzchni wynoszącej od około 25 mkw. do około 70 mkw. Będzie to już drugi budynek na terenie dawnego kompleksu koszarowego w Koźlu, który zostanie poddany kompleksowej rewitalizacji. W ramach wspomnianej inwestycji nie przewiduje się obszarów ani powierzchni użytkowych budynków na działalność handlową bądź usługową. Wysokość czterokondygnacyjnej zabudowy to 18,39 m, a kubatura budynku to 15 661,57 m sześc.
W projekcie uchwały określa się zmiany w dotychczasowym sposobie zagospodarowania i uzbrojeniu terenu. Chodzi o zmiany polegające m.in. na przebudowie układu komunikacji kołowej i pieszej (dojścia i dojazdy do budynku, miejsca postojowe). Ponadto istniejący układ dróg zostanie dostosowany do aktualnych przepisów technicznych i potrzeb związanych chociażby z zapewnieniem drogi pożarowej.
Realizacja inwestycji wiązać się będzie m.in. z powstaniem na części dawnego placu apelowego parkingu obejmującego 92 miejsca postojowe (1,5 miejsca parkingowego na 1 mieszkanie), czy też uporządkowaniem istniejącej zieleni – wycięcie samosiejek i usunięcie drzew. Zaprojektowana zostanie zieleń wraz z miejscem gromadzenia odpadów stałych na terenie parkingu. Pojawią się też elementy małej architektury.
Powierzchnia terenu inwestycji wyniesie 5087,42 mkw. (100%), w tym: powierzchnia zabudowy to 1016,05 mkw. (co stanowi 19,97%), powierzchnie utwardzone stanowić mają 2640,26 mkw. (51,89%), natomiast powierzchnie biologicznie czynne (tereny zielone) - 1431,11 mkw. (28,14%).
Wszystkie działania inwestycyjne wymagają w tym przypadku uzgodnieniom z opolskim wojewódzkim konserwatorem zabytków. Obiekt podlega bowiem ochronie konserwatorskiej. Zgodnie z zaleceniami planowana inwestycja powinna uwzględniać pierwotny wygląd elewacji budynku oraz połaci dachowej.
Z uzasadnienia do projektu uchwały wynika, że 27 stycznia 2025 r. wnioskodawca, czyli inwestor z Pszczyny, złożył wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej planowanej do realizacji przy ul. Synów Pułku.

„Inwestycja obejmuje przebudowę istniejącego zabytkowego budynku koszarowego, objętego ochroną poprzez włączenie do Gminnej Ewidencji Zabytków, a ostatnio pełniącego funkcję mieszkalno-usługową. Przeznaczony zostanie pod funkcję mieszkaniową wielorodzinną. Zgodnie z zaleceniami uzyskanymi od Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków ochronie konserwatorskiej podlega bryła budynku, artykulacja elewacji, detal architektoniczny, dekoracje rzeźbiarskie, pokrycie dachowe oraz stolarka okienna i drzwiowa (…) Projektowana infrastruktura towarzysząca nawiązuje do istniejącego zagospodarowania terenu, które w sposób minimalny podlega przekształceniu. Miejsca parkingowe z drogami manewrowymi i nasadzeniami zieleni w postaci drzew będą urządzone na płycie istniejącego placu apelowego, a drogi dojazdowe planowane są po śladzie istniejącego układu dróg wewnętrznych” - czytamy w dokumencie.
Z uzasadnienia wynika również, że przeprojektowane zostanie ogrodzenie w obrębie wjazdu na teren objęty wnioskiem. Istniejący zdegradowany teren zielony zostanie uporządkowany, drzewa i krzewy nienadające się do dalszej pielęgnacji zostaną poddane wycince. Powstaną nowe uporządkowane nasadzenia w postaci krzewów i drzew, a także trawniki.
Ponadto zostaną zamontowane obiekty małej architektury w postaci ławek, koszy na śmieci i stojaków na rowery, a także sieć oświetlenia terenu w postaci lamp drogowych z zachowaniem lampy zamontowanej na narożu budynku. W ramach infrastruktury technicznej zostaną wykonane przyłącza wody, gazu, kanalizacji sanitarnej i deszczowej, a także - w ramach odrębnego postępowania w innej procedurze niż specustawa - sieć energetyczna oraz sieć ciepłownicza dostarczająca ciepło do ogrzewania budynku i ciepłą wodę użytkową w okresie letnim.
„Biorąc pod uwagę aktualny stan zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych na terenie gminy oraz potrzeby i możliwości rozwoju gminy wynikające z ustaleń obowiązującego studium, Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle uznaje za zasadne podjęcie uchwały w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej objętej niniejszym przedłożeniem” - czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.
Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta przez RM na czwartkowym posiedzeniu (27 marca). Przygotowania do remontu drugiego budynku na terenie dawnych kozielskich koszar ruszyły pod koniec zeszłego roku. Jeszcze na przełomie listopada i grudnia 2024 w środku obiektu prowadzono prace porządkowe.
- Tu roboty budowlane mogą potrwać nieco dłużej, ponieważ w jego przypadku częściowo spalona została więźba dachowa. Stąd też może nam to zająć trochę więcej czasu niż w przypadku pierwszego z budynków, ale na przełomie 2025/2026 chcielibyśmy zakończyć remont drugiego obiektu – tłumaczył pod koniec zeszłego roku Krzysztof Filip z firmy świadczącej usługi budowlane, która jest głównym wykonawcą robót na terenie przyszłego os. Klonowego.