Osady nie ma już od wielu lat, ale w dokumentach możemy przeczytać kilka ciekawostek na temat tego co odnaleziono na tym terenie oraz spróbować sobie wyobrazić co mogło się dziać w zamierzchłych czasach na tym terenie.
Kopanina była położona między Blachownią, a Sławięcicami przy dzisiejszej ulicy Strzeleckiej. Na pewno istniała pod koniec dziewiętnastego wieku i jest oznaczona na mapach pochodzących z tego okresu.
Teren ten co najmniej od lat 70., XX wieku był zabudowany infrastrukturą przemysłową, więc nie ma szans na jakiekolwiek badania i weryfikację, więc pozostaje nam tylko wyobrażenie sobie tego jak osada mogła funkcjonować i co mogło się tu dziać.
Wiem że to spore uproszczenie, a skojarzenia to przekleństwo, ale na myśl mi przyszło, że sama nazwa czyli „Kopanina” jest bardzo ciekawa, biorąc pod uwagę, że w pobliżu osady występowały złoża piasku i gliny. O tym właśnie możemy się dowiedzieć z dokumentów archiwalnych w których opisano że w 1897 roku na terenie przysiółka Kopanina, na terenie piaskowni odkryto cmentarzysko ciałopalne kultury łużyckiej pochodzące z ostatniego okresu jej funkcjonowania. Znalezione tam naczynia gliniane i przedmioty metalowe przewieziono do muzeum w Bad Doberau w Meklemburgii – wyjaśnia Sławomir Wilkowski z kanału historycznego Bunker King.
Polscy archeolodzy ewidencjonujący stanowiska archeologicznie dopisali, że obecnie przysiółek ten nie istnieje i że część z niego została zniszczona podczas budowy kanału Gliwickiego. To miejsce wiąże się jeszcze z drugim ciekawym odkryciem. Otóż w wyrobisku gliny znajdującym się na północ od Kopaniny znaleziono dwa szkielety.
W czerwcu 1934 roku na niewielkiej głębokości znalazł je robotnik Masur, podczas prac przy budowie Kanału Gliwickiego. Przed wojną szkielety przechowywano w Muzeum w Raciborzu. Na uwagę zasługuje również osada „Kopietz” czyli Kopiec znajdująca się nieopodal Kopaniny. Dziś to okolice mostu na Kanale Gliwickim, czyli miejsce naprzeciwko dawnych „baraków”.
Napisz komentarz
Komentarze