W jego pobliżu tysiące lat temu mieszkały różne kultury. W jednym z poprzednich materiałów (na podstawie starej mapy) kanał historyczny Bunker King sugerował, że w pobliżu starorzecza Odry na niewielkim wzgórzu mogła stać kaplica.
Tym razem autor materiału Sławomir Wilkowski postanowił poruszyć ciekawy temat młyna na rzece Kłodnicy i drogi prowadzącej z Pogorzelca do starego koryta Odry (tuż obok młyna).
Na mapę natknąłem się na jednej ze stron czyli Klodnitz - Ich bin ein Klodnitzer / Kłodnica - Ja jestem kłodniczaninem. Były tam zaznaczone młyny w Kłodnicy (ich dokładne usytuowanie pokażę w którymś z kolejnych postów), ale znajdował się tam też młyn w górnym lewym rogu mapy którym zainteresowałem się bliżej. Na mapie widać wyraźnie rzekę Kłodnicę która wpada do Odry, oraz jakiś strumyk z lewej strony który zasilał Kłodnicę i wpadał do niej jeszcze przed młynem. Widać też jak z rzeki Kłodnicy przed samym jej ujściem do Odry wychodzi kanał młyński który kiedyś zasilał młyn który znajdował się w centrum Kłodnicy. Zwróciłem też uwagę na drogę którą wychodzi z ówczesnego Koźla i Kłodnicy by połączyć się mniej więcej w połowie dzisiejszej ulicy Dunikowskiego i która ciągnie się aż do samego ujścia rzeki Kłodnicy do Odry.
Co takiego ważnego było w tym miejscu że prowadziła do niego droga? Mapa - jak opisuje autor strony - pochodzi z 1825 roku, czyli młyn wodny stał w tym miejscu dokładnie dwieście lat temu.
Napisz komentarz
Komentarze