Jest jedną z wielu osad na naszym terenie lecz ta ma w sobie coś magicznego, być może z uwagi na ten niewielki las na terenie którego około dwa tysiące lat temu mieszkali ludzie z celtyckiego plemienia Bojów. Zwróćcie uwagę na samotne drzewo około dwieście metrów na lewo od lasu. Przy nim stoi krzyż. Są tam prawdopodobnie pochówki celtyckich osadników. Przed pierwszą wojną teren ten zbadali niemieccy archeolodzy - informuje kanał historyczny Bunker King, który poświęcił tematowi krótki filmik.
Ponadto miejscem tym interesowali się polscy naukowcy o czym w relacji z badań archeologicznych w rejonie wsi Roszowicki Las, gmina Cisek w 1980 r. wspomina Barbara Czerska (Śląskie Sprawozdania Archeologiczne, t. 23, Wrocław 1982, s. 41-44).
Badania wykopaliskowe w Roszowickim Lesie finansowane i prowadzone były przez Katedrę Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, prowadzono je od 1 sierpnia do 7 września 1980 r. Wcześniej stanowisko to znane było z badań powierzchniowych.
Wykop zlokalizowano na polu rolnika Joachima Dombusa położonym około 200 m na wschód od drogi polnej prowadzącej z Byczynicy do Roszowickiego Lasu. Od strony południowej pole to dochodzi do kępy krzewów i drzew liściastych porastających wyraźne zaklęśnięcie terenu, przez które biegnie rów (zmeliorowany strumień?) wypełniony płynącą w kierunku Odry wodą. Po przeciwnej stronie kępy leży podmokła łąka. Wykop o powierzchni 1 ara założono około 90 m od kępy drzew na terenie lekko wznoszącym się, suchym.
Odkryto tam ślady osady celtyckiej z okresu późnolateńskiego, ale niewielki zakres badań nie upoważnia jeszcze do bliższego określenia typu osady. Osada została założona w miejscu, na którym nie było starszej zabudowy, chociaż w najbliższych okolicach spotyka się ślady osadnictwaz epoki neolitu i brązu. Wynikiem badań było odkrycie zarysów fragmentów dwóch budynków i jednej jamy. Zarówno w odkrytych obiektach jak i w warstwach ornej i kulturowej znaleziono liczne skorupy naczyń glinianych, są to wszystko formy późnolateńskie.
Ponad połowa to wykonane na kole garncarskim naczynia typowe dla kultury celtyckiej, w tym fragmenty naczyń grafitowych, pozostałe to naczynia lepione ręcznie o formach analogicznych jak we wczesnej kulturze przeworskiej. Wyrobami celtyckimi są fragmenty dwóch bransolet szklanych, jednej z niebieskiego, a drugiej z bezbarwnego szkła z wkładką z żółtej masy. Inne znalezione wyroby to silnie skorodowane fragmenty przedmiotów żelaznych, osełki, przęślik, kawałki żużli żelaznych i polepy.
Badania 1980 r. miały charakter wstępny, rozpoznawczy, ich wyniki wykazały, że stanowisko w Roszowickim Lesie powinno być badane w szerokim zakresie, ponieważ może ono dostarczyć nowych materiałów do zagadnienia wzajemnego przenikania różnych form między zespołami ludności celtyckiej i przeworskiej w okresie późnolateńskim – czytamy we wspomnianym wcześniej sprawozdaniu Barbary Czerskiej.
Napisz komentarz
Komentarze