W związku ze stwierdzeniem ogniska pryszczycy (FMD) u bawołów wodnych utrzymywanych w Brandenburgii przekazujemy poniższą informację przygotowaną przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kędzierzynie-Koźlu. Informacja skierowana jest głównie do hodowców zwierząt gospodarskich i osób związanych z rolnictwem.
Pryszczyca (ang. Foot and mouth disease - FMD) to choroba należąca do najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych zwierząt. Ostatnie przypadki FMD były notowane w 2001 r. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji i Holandii. Koszty zwalczania, koszty gospodarcze, załamanie eksportu były bardzo dotkliwe dla tych państw. Stąd konieczność podjęcia działań prewencyjnych dla ochrony naszych stad - przeżuwaczy i świń, gdyż choroba dotyczy zwierząt parzystokopytnych.
Jeżeli zaobserwujesz u bydła, owiec, kóz, świń:
- nadżerki lub pęcherze w jamie ustnej, intensywny ślinotok;
- pęcherze na skórze, szczególnie na strzykach, w szparze międzyracicznej;
- spadek produkcji mleka, gorączkę, apatię;
zgłoś niezwłocznie ten przypadek do Twojego lekarza weterynarii, Wójta, Burmistrza lub Powiatowego Lekarza Weterynarii.
Trzeba wiedzieć, że nawet kilka dni przed wymienionymi objawami, wirus jest rozsiewany poprzez wydzieliny, wydaliny chorych zwierząt. Stąd nie tylko odchody zwierząt bądź mleko, ale wszelkie przedmioty mające kontakt z chorymi zwierzętami, sprzęt rolniczy, obuwie, ubranie używane podczas obsługi zwierząt są źródłem wirusa i mogą zarazić Twoje stado. Wirusa można przenieść z obszarów, na których obecnie występuje również poprzez zanieczyszczone pojazdy, paszę, dodatki żywieniowe, występuje też w mleku sproszkowanym. Wirus przenosi się z powietrzem, bezpieczna odległość gwarantująca izolację stada to 10 km od ogniska choroby. Owady nie przenoszą pryszczycy.
Jak można zabezpieczyć stado przed FMD — pryszczycą?
- zakaz wstępu osób postronnych do pomieszczeń gospodarskich;
- zmiana ubrania roboczego przy wejściu do chlewni lub obory;
- mycie i odkażanie rąk przed wejściem do pomieszczeń gospodarskich;
- skuteczne środki odkażające działające na wirusa FMD — na wirusa nie działa alkohol etylowy używany do dezynfekcji rąk;
- maty dezynfekcyjne;
- przemieszczanie do stada zwierząt tylko z pewnego źródła;
- zgłaszamy wszelkie podejrzenia pryszczycy;
- stosujemy sprawdzone i przebadane nasienie do inseminacji krów.
W przypadku pytań prosimy o kontakt z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Kędzierzynie-Koźlu.
Zgłoszenia alarmowe należy kierować na numer 691 226 623 lub 691 226 624.
Załączniki:
Napisz komentarz
Komentarze