W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Rady Osiedla Południe i mieszkańców, firmy projektowej, inwestora, przewodniczący Rady Miasta Kędzierzyn-Koźle Ireneusz Wiśniewski, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Kędzierzyn-Koźle Gabriela Helbin-Golasz, a także wójt Tomasz Kandziora i jeden z pracowników Urzędu Gminy Reńska Wieś.
Przedstawiciel inwestora oraz projektanci zaprezentowali szczegółowy schemat planowanej inwestycji i omówili rozwiązania technologiczne, które mają na celu zniwelowanie potencjalnych obaw mieszkańców, szczególnie tych, którzy sąsiedztwo nowego centrum handlowego traktują jako zagrożenie.
- Duża część terenu będzie pokryta tzw. "geokratą", czyli przepuszczalnym materiałem, z którego buduje się na przykład parkingi. Tego rodzaju rozwiązanie pozwoli na lepszą gospodarkę wodami opadowymi - mówi wójt gminy Reńska Wieś, Tomasz Kandziora. - Aby skutecznie zarządzać wodami opadowymi z powierzchni nieprzepuszczalnych, takich jak dachy, zaplanowano budowę szczelnego zbiornika retencyjnego o pojemności prawie 2000 metrów sześciennych. Jest on "przewymiarowany" o 100 proc. w stosunku do potrzebnej pojemności dla deszczy nawalnych. Na co dzień będzie to zbiornik suchy, przygotowany do przyjęcia wód opadowych - dodaje.
Informuje również, że zbiornik zostanie wyposażony w automatykę, która po ustaniu opadów opróżni go w tempie zaledwie 10 litrów na sekundę, co zapewni sprawną regulację poziomu wód. Cały system będzie także posiadał separatory oraz inne elementy oczyszczające wodę opadową przed jej odprowadzeniem do środowiska. - Te rozwiązania de facto poprawią obecną sytuację mieszkańców, eliminując potencjalne zagrożenia związane z wodami opadowymi - zaznacza wójt Kandziora.
W jego przekonaniu zaproponowane przez inwestora rozwiązania, a także jego deklaracja, że teren nie będzie podnoszony, skutecznie uspokoiły mieszkańców.
- Kluczowe pozostają uzgodnienia z Wodami Polskimi, na które inwestor wciąż czeka. To one określą ewentualne warunki i miejsce odprowadzania wód opadowych ze zbiornika. Inwestor proponuje odprowadzenie do potoku Golka - relacjonuje rozmówca. - Mieszkańcy wyrazili obawy dotyczące stanu potoku i rowu, które są mocno zarośnięte i często słabo drożne, co może utrudnić prawidłowy przepływ wód. W odpowiedzi na te wątpliwości, zapadła decyzja, by wspólnie zabiegać u odpowiednich władz o poprawne utrzymanie tych terenów, jeśli obowiązek ten nie zostanie nałożony na inwestora przez Wody Polskie - precyzuje.
Jeśli chodzi o infrastrukturę drogową, dowiadujemy się od niego, że inwestor planuje jej przebudowę, aby funkcjonowanie centrum było zgodne z ruchem na ul. Głubczyckiej.
- Nie przewiduje się kolejnych spotkań czy konsultacji, ponieważ żadna procedura tego nie wymaga. To spotkanie było wyrazem dobrej woli inwestora, który chciał zaprezentować swoje plany mieszkańcom i rozwiać ewentualne obawy - zaznacza włodarz gminy Reńska Wieś. Uszczegóławia, że bieżący kontakt w sprawie kolejnych etapów projektowych i warunków ustalonych przez Wody Polskie będzie utrzymywany na linii Urząd Gminy Reńska Wieś - Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle.
- Centrum z pewnością wzbogaci ofertę handlową dla mieszkańców powiatu i gminy. Nie bez znaczenia jest także wpływ na gospodarkę i finanse gminy. Po uzyskaniu pozwolenia wodnoprawnego z Wód Polskich, inwestor wystąpi o pozwolenie budowlane i zamierza przystąpić do realizacji inwestycji. Może to nastąpić w pierwszej połowie 2025 roku - informuje wójt Kandziora.
Napisz komentarz
Komentarze