Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 02:07
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Grupa Azoty i Sieć Badawcza Łukasiewicz chcą rozwijać zielone projekty

Grupa Azoty i Sieć Badawcza Łukasiewicz zamierzają wspólnie rozwijać zielone projekty. Firmy podpisały list intencyjny w tej sprawie. W Kędzierzynie-Koźlu Grupa Azoty ma swoją spółkę, a Łukasiewicz Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej "Blachownia".
  • Źródło: Grupa Azoty
Na zdjęciu od lewej: wiceprezes Centrum Łukasiewicz Wiesław Skwarko, prezes Centrum Łukasiewicz Hubert Cichocki, prezes Grupy Azoty Adam Leszkiewicz oraz wiceprezes Grupy Azoty Paweł Bielski

W ramach podpisanego listu intencyjnego wskazano trzy główne obszary współpracy, takie jak: transformacja energetyczna, gospodarka obiegu zamkniętego oraz dekarbonizacja przemysłu. Teraz strony będą prowadzić rozmowy w celu podpisania docelowej umowy o współpracy. Projekty, którymi są zainteresowane Grupa Azoty i Sieć Badawcza Łukasiewicz, będą dotyczyć wspierania przejścia na odnawialne źródła energii, integracji odnawialnych źródeł energii z innymi systemami wytwarzania i magazynowania energii oraz opracowywania i wdrażania technologii i procesów mających na celu redukcję emisji CO2. Strony są też zainteresowane rozwiązaniami w obszarze minimalizowania odpadów i maksymalizowania ponownego wykorzystania zasobów.

- W Grupie Azoty prowadzimy obecnie prace w obszarze aktualizacji strategii z 2021 roku - mówi Paweł Bielski, wiceprezes Grupy Azoty. - Kluczowe jest przede wszystkim stworzenie planu dekarbonizacji, który będzie odpowiadał na wyzwania, jakie stoją przed branżą nawozowo-chemiczną, a jednocześnie uwzględni możliwości finansowe naszych spółek. W ramach przyszłych projektów z zakresu zazieleniania produkcji rozważamy współpracę z potencjalnymi partnerami. Dążymy do tego, aby jednym z nich był właśnie Łukasiewicz, znajdujący się w gronie największych sieci badawczych w Europie, co jest ogromnym atutem z perspektywy planowanych działań - dodał wiceprezes zarządu odpowiedzialny m.in. za obszar strategii oraz transformację energetyczną i klimatyczną.

- Transformacja energetyczna i gospodarka obiegu zamkniętego to kluczowe kierunki strategiczne dla Sieci Badawczej Łukasiewicz. Działania te wspierają przejście na efektywne energetycznie i ekologiczne rozwiązania, przyczyniając się do zmniejszenia śladu węglowego i efektywnego gospodarowania zasobami. W kontekście tych priorytetów podpisanie porozumienia o współpracy z Grupą Azoty wzmacnia wspólne wysiłki w obszarze innowacji, co może mieć kluczowy wpływ na rozwój zrównoważonych technologii w polskim przemyśle - uważa Wiesław Skwarko, wiceprezes Centrum Łukasiewicz.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Z miasta mozliwosci 24.10.2024 10:59
Warto zająć sìę nawozami z Rosji. Konkurencja? może,ale nie wiadomo z czego, jak robione

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: anty onucaTreść komentarza: W Wołgogradzie też mają podobne pomysły.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna