Reklama
środa, 22 stycznia 2025 20:07
Reklama
Reklama
Reklama

Kędzierzyńskie klasztory. Co o nich wiemy?

Kanał historyczny Bunker King przypomina, że dr Alfons Rataj w swojej książce pt. „Kędzierzyńskie opowieści o historii dawnego Kandrzina” poruszał m.in. temat klasztorów na terenie tejże gminy. Poniżej fragment tekstu ze wspomnianej wyżej książki.
  • Źródło: Bunker King
Kędzierzyńskie klasztory. Co o nich wiemy?

„Ważną posługę w życiu religijnym lokalnej społeczności spełniały również domy klasztorne. W pozornie niewielkiej na przełomie XIX i XX wieku gminie Kędzierzyn , znanej jednak już szeroko z racji znajdującego się tutaj ważnego węzła kolejowego, prowadziły swoją działalność służebną Siostry Służebniczki NMP. 

Do 1908 r. prowadziły w wynajętych salach hotelu „Violka" zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz naukę robót ręcznych dla dziewcząt. Działalność ta była przyjmowana pozytywnie przez mieszkańców. Za zgodą i poparciem kardynała Georga Koppa powstał w 1908 r., na parceli przy obecnych ulicach Grunwaldzkiej i dr Judyma dom klasztorny Fundacji św. Jadwigi. Uroczyste otwarcie domu klasztornego nastąpiło 20 sierpnia 1908 r. 

Temat ten poruszyliśmy w "Lokalnej" jeszcze w połowie 2019 roku w poniższym artykule.

Od tego czasu siostry zakonne prowadziły w tymże domu przedszkole dla dzieci oraz naukę prac ręcznych i domowych da dziewcząt. W klasztorze znajdował się również oddział dentystyczny z dwoma krzesłami stomatologicznymi, a usługi dentystyczne fachowo wykonywały siostry zakonne.

W związku ze wzrostem zapotrzebowania w latach 20-tych XX wieku na usługi w zakresie przedszkola oraz nauki gospodarstwa domowego Kongregacja sióstr zakonnych NMP poczyniła starania w powyższym kierunku. Dyrekcja Dominium księcia von Hohenlohe przyznała parcele o powierzchni 1,75 morgi przy obecnej ulicy Kozielskiej i zleciła wybudowanie prywatnej szkoły gospodarstwa domowego pod zarządem sióstr zakonnych. 

Nadzór nad wykonawstwem klasztoru i szkoły zlecono generalnej przełożonej Kongregacji Sióstr Adelheidzie Brendel. Urzędowe zezwolenie na budowę domu pod nazwa „Dom Immaculata" (Immaculata - Niepokalane Poczęcie) pochodzi z 21 września 1927 r. Budowę ukończono w czerwcu 1929 r., a 2 lipca 1929 r. nastąpiło uroczyste otwarcie Domu w obecności burmistrza Hermanna Kretschmera i proboszcza Maksymiliana Wontropki.

Pierwszą przełożoną domu i kierowniczką szkoły była Gerharda Schubert. Nauczanie prac ręcznych prowadziły dyplomowane siostry Elwira Osadnik, Adjuta Kania i Ruthilde Karau. Przedszkole prowadziła siostra Solana Marzec.  Nauka w szkole „Immaculata" trwała trzy lata lecz tylko do 1938 r.  W tymże roku ze względu na zapowiedzi wstrzymania dofinansowywania szkoły przez sponsora - dyrekcję kolei państwowych, co wiązało się ze wzrostem odpłatności za naukę, nauczanie w szkole zostało skrócone do jednego roku. 

Do szkoły uczęszczało przeciętnie 100-120 uczennic, a do przedszkola 50-60 dzieci. W czerwcu 1939 r. zarządzanie Domem objęła siostra Ruthilde Karau, natomiast szkołą zarządzała nadal Gerharda Schubert. W okresie wojennym 1939-1945 niektóre pokoje w klasztorze zostały zajęte przez wojsko, a także działający w Kędzierzynie urząd pomiarowy. 

W 1944 r. w okresie nalotów bombowych na zakłady przemysłowe IG Farbenindustrie Dom „Immaculata” uległ częściowemu zniszczeniu, który jednak został szybko odbudowany. Pod koniec grudnia 1944 г. na skutek coraz częstszych nalotów bombowych i działań wojennych działalność w szkole została zawieszona. W styczniu 1945 r. przed zbliżającym się frontem wojsk radzieckich ewakuowano ludność cywilną Kędzierzyna, jednak siostrom zakonnym jak i miejscowym księżom pozwolono pozostać na miejscu.

Po wkroczeniu wojsk radzieckich do Kędzierzyna siostry zakonne musiały opuścić klasztor i zostały najpierw skierowane do Sławięcic, a po 3 tygodniach do Rudzińca, gdzie zatrudniono je przy praniu, prasowaniu i cerowaniu odzieży wojskowej. 

Dopiero przed Świętami Wielkanocnymi 1945 r. siostry mogły powrócić do Kędzierzyna. Ponieważ jednak dom klasztorny „Immaculata” został przeznaczony na wojskowy szpital polowy czasowo musiały one przebywać w Domu Fundacji św. Jadwigi przy obecnej ulicy dr Judyma. Po przejęciu Kędzierzyna przez władze polskie w połowie 1945 r. w domu klasztornym nie prowadzono już nauczania gospodarstwa domowego. W dalszych latach z inicjatywy Towarzystwa „Caritas" w domu klasztornym został otwarty żłobek dla matek pracujących”.

Poniższe zdjęcia archiwalne pochodzą z książki „Kędzierzyńskie opowieści o historii dawnego Kandrzina”.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: hihiTreść komentarza: ale ta Pani ma ładne oczyData dodania komentarza: 22.01.2025, 18:45Źródło komentarza: Kibice ZAKSY Kędzierzyn-Koźle wspierają nasze schronisko dla zwierzątAutor komentarza: lolTreść komentarza: ale jaja mam autyzm!!!Data dodania komentarza: 22.01.2025, 18:45Źródło komentarza: Salwy śmiechu w Kameleonie. Królował stand-up. ZDJĘCIAAutor komentarza: XxxTreść komentarza: Pablito mentalnie to chyba w głębokim prl-u siedzisz. Państwo nie jest od kupowania sprzętu do szpitali, tylko od płacenia za świadczenia zdrowotne.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 18:16Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcjeAutor komentarza: JanTreść komentarza: L ty lepiej idź świętuj z republika zaprzysiężenie trampka. Po co tracisz czas na pisanie na forum? I tak zawsze wychodzisz na debilaData dodania komentarza: 22.01.2025, 18:09Źródło komentarza: Wraca temat budowy terminalu w kozielskim porcie. Firma KKT rozmawia z PKP o współpracyAutor komentarza: JanTreść komentarza: OData dodania komentarza: 22.01.2025, 18:08Źródło komentarza: Wraca temat budowy terminalu w kozielskim porcie. Firma KKT rozmawia z PKP o współpracyAutor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: Szkoda że mamy sporo w społeczeństwie oszołomów fanatyków równie głupich polityków. Tylko pluć potraficie a później hipokryci korzystają ze sprzętu zakupionego przez WOŚP najbardziej trasparętną organizację. Głównie to z PIS-u krzyczą a ich ulubieńcy ile szkód narobili ? Ile rydzykowi kasy społecznej dali ? Ile kasy wyciągnęli z tzw. funduszu sprawiedliwości ? Więc o uczciwości lepiej nie wspominajcie. Która z partii rządzącej fundowała lub funduje sprzęt dla szpitali ? Więc przestańcie hejtować i pluć a później do kościoła chodzicie faryzeusze !Data dodania komentarza: 22.01.2025, 16:10Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcje
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 1°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna