Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 20:50
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kędzierzyńskie klasztory. Co o nich wiemy?

Kanał historyczny Bunker King przypomina, że dr Alfons Rataj w swojej książce pt. „Kędzierzyńskie opowieści o historii dawnego Kandrzina” poruszał m.in. temat klasztorów na terenie tejże gminy. Poniżej fragment tekstu ze wspomnianej wyżej książki.
  • Źródło: Bunker King

„Ważną posługę w życiu religijnym lokalnej społeczności spełniały również domy klasztorne. W pozornie niewielkiej na przełomie XIX i XX wieku gminie Kędzierzyn , znanej jednak już szeroko z racji znajdującego się tutaj ważnego węzła kolejowego, prowadziły swoją działalność służebną Siostry Służebniczki NMP. 

Do 1908 r. prowadziły w wynajętych salach hotelu „Violka" zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz naukę robót ręcznych dla dziewcząt. Działalność ta była przyjmowana pozytywnie przez mieszkańców. Za zgodą i poparciem kardynała Georga Koppa powstał w 1908 r., na parceli przy obecnych ulicach Grunwaldzkiej i dr Judyma dom klasztorny Fundacji św. Jadwigi. Uroczyste otwarcie domu klasztornego nastąpiło 20 sierpnia 1908 r. 

Temat ten poruszyliśmy w "Lokalnej" jeszcze w połowie 2019 roku w poniższym artykule.

Od tego czasu siostry zakonne prowadziły w tymże domu przedszkole dla dzieci oraz naukę prac ręcznych i domowych da dziewcząt. W klasztorze znajdował się również oddział dentystyczny z dwoma krzesłami stomatologicznymi, a usługi dentystyczne fachowo wykonywały siostry zakonne.

W związku ze wzrostem zapotrzebowania w latach 20-tych XX wieku na usługi w zakresie przedszkola oraz nauki gospodarstwa domowego Kongregacja sióstr zakonnych NMP poczyniła starania w powyższym kierunku. Dyrekcja Dominium księcia von Hohenlohe przyznała parcele o powierzchni 1,75 morgi przy obecnej ulicy Kozielskiej i zleciła wybudowanie prywatnej szkoły gospodarstwa domowego pod zarządem sióstr zakonnych. 

Nadzór nad wykonawstwem klasztoru i szkoły zlecono generalnej przełożonej Kongregacji Sióstr Adelheidzie Brendel. Urzędowe zezwolenie na budowę domu pod nazwa „Dom Immaculata" (Immaculata - Niepokalane Poczęcie) pochodzi z 21 września 1927 r. Budowę ukończono w czerwcu 1929 r., a 2 lipca 1929 r. nastąpiło uroczyste otwarcie Domu w obecności burmistrza Hermanna Kretschmera i proboszcza Maksymiliana Wontropki.

Pierwszą przełożoną domu i kierowniczką szkoły była Gerharda Schubert. Nauczanie prac ręcznych prowadziły dyplomowane siostry Elwira Osadnik, Adjuta Kania i Ruthilde Karau. Przedszkole prowadziła siostra Solana Marzec.  Nauka w szkole „Immaculata" trwała trzy lata lecz tylko do 1938 r.  W tymże roku ze względu na zapowiedzi wstrzymania dofinansowywania szkoły przez sponsora - dyrekcję kolei państwowych, co wiązało się ze wzrostem odpłatności za naukę, nauczanie w szkole zostało skrócone do jednego roku. 

Do szkoły uczęszczało przeciętnie 100-120 uczennic, a do przedszkola 50-60 dzieci. W czerwcu 1939 r. zarządzanie Domem objęła siostra Ruthilde Karau, natomiast szkołą zarządzała nadal Gerharda Schubert. W okresie wojennym 1939-1945 niektóre pokoje w klasztorze zostały zajęte przez wojsko, a także działający w Kędzierzynie urząd pomiarowy. 

W 1944 r. w okresie nalotów bombowych na zakłady przemysłowe IG Farbenindustrie Dom „Immaculata” uległ częściowemu zniszczeniu, który jednak został szybko odbudowany. Pod koniec grudnia 1944 г. na skutek coraz częstszych nalotów bombowych i działań wojennych działalność w szkole została zawieszona. W styczniu 1945 r. przed zbliżającym się frontem wojsk radzieckich ewakuowano ludność cywilną Kędzierzyna, jednak siostrom zakonnym jak i miejscowym księżom pozwolono pozostać na miejscu.

Po wkroczeniu wojsk radzieckich do Kędzierzyna siostry zakonne musiały opuścić klasztor i zostały najpierw skierowane do Sławięcic, a po 3 tygodniach do Rudzińca, gdzie zatrudniono je przy praniu, prasowaniu i cerowaniu odzieży wojskowej. 

Dopiero przed Świętami Wielkanocnymi 1945 r. siostry mogły powrócić do Kędzierzyna. Ponieważ jednak dom klasztorny „Immaculata” został przeznaczony na wojskowy szpital polowy czasowo musiały one przebywać w Domu Fundacji św. Jadwigi przy obecnej ulicy dr Judyma. Po przejęciu Kędzierzyna przez władze polskie w połowie 1945 r. w domu klasztornym nie prowadzono już nauczania gospodarstwa domowego. W dalszych latach z inicjatywy Towarzystwa „Caritas" w domu klasztornym został otwarty żłobek dla matek pracujących”.

Poniższe zdjęcia archiwalne pochodzą z książki „Kędzierzyńskie opowieści o historii dawnego Kandrzina”.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: ☹️Treść komentarza: Gracie ładnie, ale Janusz do Rzeszowa (?) Kurek powiedział, że szuka...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 11:18Źródło komentarza: Karol Urbanowicz z ZAKSY: była w nas sportowa złość
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna