Tegoroczna edycja rozpocznie się 4 października o godz. 19 wspomnieniem o św. Franciszku – założycielu i patronie Zakonu Braci Mniejszych, do którego należał Mikołaj z Koźla. Koncert męskiego chóru gregoriańskiego Schola Cantorum Minorum Chosoviensis w koście przy ul. Złotniczej rozpocznie się w piątek o godz. 19. Grupa z Chorzowa istnieje od 1996 roku. Głównym obszarem zainteresowania i aktywności artystycznej zespołu jest śpiew chorału gregoriańskiego. Ponadto wykonuje repertuar wczesnej polifonii wokalnej oraz pieśni tradycyjne. Śpiewane przez scholę utwory opracowane są najczęściej na podstawie własnych badań nad średniowiecznymi rękopisami. Kierownikiem muzycznym zespołu jest Sławomir Witkowski, absolwent Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, kantor parafii św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie.
5 października o godz. 15 w kościele parafialnym wystąpi chór kameralny Cantores Minores Wratislavienses. Początki grupy sięgają 1966 roku. Pod kierunkiem obecnego dyrygenta Piotra Karpety zespół funkcjonuje od 1991 roku. Repertuar chóru, liczący ponad 800 pozycji, obejmuje muzykę z krajów całej Europy od średniowiecza po współczesność. W Koźlu usłyszymy utwory z okresu baroku.
Z kolei na niedzielę 6 października zaplanowano dwa koncerty. O godz. 15 wystąpi czeski organista Tomaś Thon, który zaprezentuje kompozycje Bohuslava Mateja Cernohorsky'ego. To mało znany czeski kompozytor, organista i franciszkanin, żyjący w latach 1684-1742. Natomiast o godz. 19 odbędzie się koncert pt. "Najpiękniejsze oblicza miłości", w którym usłyszmy tenora Jacka Szymańskiego z towarzyszeniem kwintetu smyczkowego Filharmonii Opolskiej. Artyści zaprezentują bogaty program złożony z włoskich i niemieckich arii barokowych. Motyw miłości od początków dziejów świata jest jednym z przodujących motywów jak i źródeł inspiracji dla artystów. Łatwo więc wywnioskować, jakoby miłość była niemalże najważniejszym aspektem ludzkiego życia. Twórcy poprzez literaturę, sztukę czy muzykę starają się ujawnić odbiorcy, że właśnie ona, owa miłość, niejedno ma oblicze. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.
Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują biskup opolski Andrzej Czaja i prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska. Pomysłodawcą Festiwalu Mikołaja z Koźla jest Wojciech Wójcicki – muzykolog, kompozytor i producent muzyczny. Natomiast realizatorem - Miejski Ośrodek Kultury oraz wydział kultury, sportu i turystyki w urzędzie miasta.
O patronie festiwalu przeczytacie tutaj:
Napisz komentarz
Komentarze