Reklama
poniedziałek, 4 listopada 2024 23:32
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Co kryją schrony przy ulicy Bławatków w Kędzierzynie-Koźlu?

Takich obiektów w naszym mieście nie brakuje. Wśród miłośników historii - i nie tylko - wzbudzają one zrozumiałe zainteresowanie. Kanał historyczny Bunker King przyglądnął się im nieco bliżej.
  • Źródło: Bunker King
Co kryją schrony przy ulicy Bławatków w Kędzierzynie-Koźlu?

Przejeżdżając czasem ulicą Sosnową i Bławatków widziałem ciekawe betonowe struktury i zawsze obiecywałem sobie że następnym razem zatrzymam się i sprawdzę jakie miały przeznaczenie. Zainteresowałem się nimi bliżej – wyjaśnił Sławomir Wilkowski, twórca Bunker Kinga. 

Zapewne wielu z Was przechodząc tamtędy codziennie nawet nie zwraca uwagi na dwa małe betonowe obiekty, które znajdują się przy blokach nr 1 i 5 przy ulicy Bławatków. 

Przepytując mieszkańców okolicznych budynków, usłyszałem że część bloków po stronie ulicy Sosnowej powstała w latach 70. Usłyszałem również, że reszta bloków - czyli te przy ulicy Bławatków - zostały zbudowane w latach 80., a betonowe konstrukcje mogą być infrastrukturą elektryczną. Oczywiście tę wersję związaną z infrastrukturą elektryczną wykluczyłem od razu, jako najmniej prawdopodobną. Struktury te na pierwszy rzut oka przypominały mi wyjście ewakuacyjne ze schronu, lecz doszedłem do wniosku, że otwory są dość małe jak na normalne wyjście ewakuacyjne. Zacząłem się zastanawiać również nad samą strukturą i formą tych obiektów, która kojarzyła mi się raczej z okresem powojennym. Doszedłem do wniosku, że są to otwory wentylacyjne czyli tak zwane czerpnie powietrza. Powstało więc pytanie dokąd miały doprowadzić powietrze, bo jeśli bloki zbudowano na przełomie lat 70./80. to prawdopodobieństwo, że schrony znajdują się w tych budynkach było bardzo małe. Pomyślałem, że być może przed tymi budynkami stały tam inne obiekty również zbudowane po wojnie, a ewentualne schrony to pozostałość po nich - zastanawia się Sławomir Wilkowski. 

Postanowił on zapukać do drzwi mieszkańców tych bloków i dowiedzieć się, czy wpuszczą go do piwnicy. Okazało się, że pan Janek z bloku numer 1 ma informacje na ten temat. Po chwili Sławomir Wilkowski dowiedział się, że w piwnicach dwóch bloków, czyli numer 1 i 5, są schrony. 

Wejścia do nich znajdują się właśnie w piwnicach. Prawdopodobnie schrony dzielą się w środku na dwa pomieszczenia, z których jedno prowadzi do wyjścia ewakuacyjnego. Podobno wchodząc do tych pomieszczeń, schodzi się po schodkach jeszcze niżej w głąb ziemi. Mieszkańcy bloku numer 1 stwierdzili również, że w tunelu prowadzącym ze schronu do góry jest metalowa drabinka, więc potraktować to trzeba jako wyjście ewakuacyjne, tylko że dość ciasne.

Jak zauważa kędzierzyńsko-kozielski miłośnik historii, prawdopodobnie blok numer 3 również posiada schron, lecz na powierzchni nie widać żadnego wyjścia ewakuacyjnego. 

Niestety z powodu braku kluczy nie udało się wejść do pomieszczeń schronu, lecz mam nadzieję że mieszkańcy tych bloków będą tak dobrzy i pochwalą się tymi ciekawymi obiektami do czego gorąco namawiam. Dlaczego tak zainteresowałem się tymi obiektami? W Kędzierzynie-Koźlu i okolicy większość schronów pochodzi z czasów II wojny światowej i dosłownie kilka z czasów przedwojennych. Sporo schronów w budynkach mieszkalnych wybudowano również po wojnie w latach 50. i 60. Może mało widziałem, jednak - jak żyję - nie widziałem schronu na terenie miasta z lat 80.

Jak podpowiadają niektórzy internauci, takie wyjścia ewakuacyjne powstały także przy ulicy Lompy i Plebiscytowej. Budowano je na początku lat 70.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Bezpieczeństwo first 24.09.2024 19:09
Jak miasto spali następnym razem 40 ton chemicznych odpadów- jak na wiosnę tego roku to się w tych piwnicach schowam. Nakryję kocem i tak zniknie cały ten syf.

Gość 1 24.09.2024 11:12
Zgadza się schrony znajdują się również przy Plebiscytowej wiem to na pewno kiedyś tam mieszkałam .Jako dziecko byłam w środku ale nie pamiętam co tam było.

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Co wy promujecie ?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:53Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"Autor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: NIE dla elektryków ! Nawet bogatsza jednostka komunikacji miejskiej MZA W-wa nie kupuje aż tyle elektryków tylko wciąż pojazdy z silnikiem spalinowym. To jest spisek UE przeciw Polsce.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:52Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: MatiTreść komentarza: My z sąsiadem Leszkiem, też mamy wspólne usługi i zakupy i dyrektora nie mamy.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 20:25Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług WspólnychAutor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych A Autor komentarza: HansTreść komentarza: "Biedny" Niemiec rozpoczął wojnę, a potem uciekał, bo tyle krzywd zdążył w parę lat wyrządzić, że dobrze wiedział, iż wreszcie dosięgnie go ręka sprawiedliwości. Ale i tak zdążył wywieźć kilkadziesiąt pociągów zagrabionych dzieł sztuki, złota i innych kosztowności, których do dziś nie oddał okradzionym narodom. Smutna prawda...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:05Źródło komentarza: Archeologiczna ciekawostka, czyli kozielskie czółno i toporki neolityczne. ZDJĘCIAAutor komentarza: stawikTreść komentarza: Muszą dojechać, przecież nie będą targać tych skrzynek z piwem z parkingu.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 14:05Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIA
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 5°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama