Reklama
poniedziałek, 4 listopada 2024 19:17
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Po przejściu wielkiej wody. Raport z gmin Bierawa, Cisek i Reńska Wieś

Wielka woda opada. Rozpoczyna się szacowanie strat. Ruszają akcje pomocowe.
Po przejściu wielkiej wody. Raport z gmin Bierawa, Cisek i Reńska Wieś
Przewóz, 18 września

Autor: W

Informacje uzyskane u Krzysztofa Ficonia, wójta gminy Bierawa:

Woda znacząco opada, więc przechodzimy do kolejnego etapu, w którym koncentrujemy się na doraźnej pomocy mieszkańcom.

Planujemy rozdanie najpotrzebniejszych rzeczy dla poszkodowanych w sobotę 21 września w godzinach 11-14. Środki czystości, żywność o długim terminie ważności, wiadra, płyny, itp. wydawane będą na boisku w Lubieszowie.

Będziemy weryfikować zgłaszające się osoby, tak żeby dotrzeć do tych, którzy naprawdę potrzebują wsparcia.

Na terenie gminy Bierawa mamy wyznaczonych około 50 nieruchomości, które będą sprawdzane pod kątem strat spowodowanych zalaniem i przyznaniem rządowej pomocy finansowej. Ostateczna liczba może się nieco zmniejszyć w trakcie weryfikacji.

Służby cały czas intensywnie pracują. Jest duże wsparcie ze strony służb, zarówno wojskowych, jak i cywilnych. Rusza wsparcie dla rolników, których pola zalała woda.

Czekamy na decyzję dotyczącą otwarcia drogi powiatowej łączącej Bierawę i Cisek.

***

Informacje od Rajmunda Frischko, wójta gminy Cisek:

Po podniesieniu zasuw na potoku Cisek w Landzmierzu sytuacja jest już stabilniejsza. Jednak na potoku Dzielniczka poziom wody w Odrze jest jeszcze podwyższony, więc zasuwy są tam nadal zamknięte – nie pompujemy już wody, dopływająca woda nie występuje z brzegów, ponieważ na Bełku jest naturalne rozlewisko, jednak Dzielniczka jeszcze nie przepływa do Odry.

Obecnie skupiamy się na ocenie strat, szczególnie w sprzęcie strażackim.

Dzięki ogromnemu wsparciu wielu osób nasza gmina jako jedna z pierwszych na linii frontu może pochwalić się sukcesem w ochronie przeciwpowodziowej. W 2010 roku gmina Cisek była jedną z najbardziej poszkodowanych przez wielką wodę. Po 14 latach po przejściu fali powodziowej praktycznie w całości obroniła się przed wielkimi stratami. To ogromny sukces, który doceniamy jako mieszkańcy i rolnicy.

Nasi rolnicy, mimo trudności, starają się pomóc i dostarczyć żywność dla zwierząt gospodarskich do tych sołectw w gminie, w których rolnikom jednak zalało pola. Zorganizowano zbiórki, a mieszkańcy chętnie wspierają potrzebujących. To szczególnie ważne w przypadku większych gospodarzy – jeśli ktoś ma na przykład ponad sto krów, a woda zalała pola, nie będzie już z nich siana czy trawy dla zwierząt, musi jakoś przetrwać do wiosny. Chętni rolnicy mogą się też podzielić plonami z farmerami z okolic Głuchołazów i Nysy – należy się kontaktować z sołtysami.

Przepompownia w Landzmierzu zdała egzamin, pompując – sumarycznie na dwóch potokach – w tempie 150 metrów sześciennych na minutę, co stanowi ogromne osiągnięcie.

Nad wsparciem rolników i organizowaniem transportów dla poszkodowanych intensywnie pracuje GOPS i wydział rolnictwa w Urzędzie Gminy w Cisku.

Rolnicy, poprzez sołtysów, kontaktują się z urzędem gminy, aby uzyskać pomoc i zorganizować transporty do zalanych obszarów. Pomoc cały czas jest potrzebna, ale dzięki solidarności i ciężkiej pracy możemy skutecznie reagować na sytuację.

***

Informacje przekazane przez Tomasza Kandziorę, wójta gminy Reńska Wieś:

Nasz GOPS koncentruje się obecnie na pozyskaniu kontaktu z wszystkimi poszkodowanymi przez wielką wodę. W samorządzie trwają dyskusje nad dalszym losem zapory Poborszów-Lasaki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych A Autor komentarza: HansTreść komentarza: "Biedny" Niemiec rozpoczął wojnę, a potem uciekał, bo tyle krzywd zdążył w parę lat wyrządzić, że dobrze wiedział, iż wreszcie dosięgnie go ręka sprawiedliwości. Ale i tak zdążył wywieźć kilkadziesiąt pociągów zagrabionych dzieł sztuki, złota i innych kosztowności, których do dziś nie oddał okradzionym narodom. Smutna prawda...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:05Źródło komentarza: Archeologiczna ciekawostka, czyli kozielskie czółno i toporki neolityczne. ZDJĘCIAAutor komentarza: stawikTreść komentarza: Muszą dojechać, przecież nie będą targać tych skrzynek z piwem z parkingu.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 14:05Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIAAutor komentarza: RuchTreść komentarza: Może morsy zadbały by jeszcze o otoczenie dębowej i nie wjeżdżały na zakaz pod samą plaże.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 12:43Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIAAutor komentarza: Ja kaziaTreść komentarza: Może ktoś zajmie się "cudem" XXI wieku tj.kontenerami zardzewiałymi przy stadionie koźle i między biedronką a Lidlem i hałdami śmieci pod nimi.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 12:15Źródło komentarza: Likwidacja kolejnych koczowisk w kędzierzyńskich lasach!Autor komentarza: ZzzzTreść komentarza: Gdzie to ranczo w Kędzierzynie Koźlu?Tylko dlaczego" ranczo"?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 11:41Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama