Radnych zapoznano z działaniami, jakie samorząd miejski podejmuje w temacie wsparcia kupców prowadzących działalność gospodarczą na terenie rynku oraz w jego najbliższym otoczeniu. Informację o przysługujących obecnie ulgach i planowanych innych instrumentach wsparcia przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą przedłożyła rajcom prezydent miasta Sabina Nowosielska. Przedstawiła między innymi listę podmiotów mogących korzystać z ulg i innych instrumentów wsparcia.
Zgodnie z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej na terenie Rynku i ulicach bezpośrednio do niego przyległych działalność gospodarczą prowadzi łącznie 114 przedsiębiorców, w tym przy: Rynku - 25 podmiotów; ul. Anny - 15; ul. Złotniczej - 5; ul. Pamięci Sybiraków - 22; ul. Poniatowskiego - 4; ul. Sienkiewicza - 10; ul. Skłodowskiej-Curie - 11; ul. Czerwińskiego - 16; ul. Sądowej - 6.
W myśl uchwały rady miasta w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości, począwszy od 26 listopada 2015 r., właścicielom nieruchomości położonych przy: Rynku, ul. Czerwińskiego 1-6, ul. Sienkiewicza, ul. Sądowej 1-5, ul. Skłodowskiej-Curie 1-7, ul. Pamięci Sybiraków 1-7, ul. Anny 1-4, ul. Złotniczej 1-7, ul. Poniatowskiego oraz ul. Targowej, zajętych wyłącznie na prowadzenie działalności kulturalnej, restauracyjnej, gastronomicznej, obejmującej przygotowywanie i podawanie napojów, jak również obejmującej sprzedaż pamiątek, wyrobów rzemieślniczych i artykułów religijnych oraz realizowanej przez handlowe galerie artystyczne, przysługuje do 31 grudnia 2026 r. zwolnienie z podatku od nieruchomości zajętych na prowadzenie działalności gastronomicznej i kulturalnej w celu pobudzenia gospodarczego tego rejonu miasta. W 2024 r. z ulgi tej skorzystało 4 właścicieli nieruchomości na łączną kwotę 7 247,00 zł.
„Ponadto od 1 października 2024 r. miasto wprowadzi możliwość obniżenia na okres co najmniej roku, określonych i waloryzowanych przez prezydenta miasta, stosowanych zarówno w przetargach, jak i w rokowaniach z jednym oferentem, minimalnych stawek:
l) wywoławczych czynszu najmu każdego (w tym również położonych na terenie rynku i ulic bezpośrednio do niego przyległych) wolnego lokalu użytkowego, niestanowiącego odrębnej nieruchomości, wchodzącego w skład nieruchomości stanowiących własność gminy Kędzierzyn-Koźle;
2) miesięcznych stawek czynszu z tytułu korzystania z każdego wolnego urządzenia targowego znajdującego się na targowiskach miejskich (w tym targowisku przy ul. Targowej); w przypadkach uprzedniego niewynajęcia tego lokalu użytkowego lub urządzenia targowego przez okres: - dłuższy niż 3 miesiące, lecz nieprzekraczający 6 miesięcy - o 30 %; - dłuższy niż 6 miesięcy, lecz nieprzekraczający 12 miesięcy - o 40 %, - dłuższy niż 12 miesięcy - o 50 %” – można przeczytać w przedstawionej rajcom informacji.
Na okres próbny od 1 września 2024 r. do 30 września 2025 r. utworzono 20 płatnych miejsc postojowych na rynku, z ograniczeniem prawa postoju na tych miejscach do: dni roboczych od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00 oraz w soboty w godzinach 8.00-14.00, maksymalnie 2 godzin dla jednego pojazdu. Z możliwości korzystania z płatnych miejsc postojowych na płycie rynku wyłączeni będą posiadacze kart abonamentowych.
Rynek jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych, sprzyjających korzystaniu ze zlokalizowanych w sąsiedztwie punktów gastronomicznych i handlowych. Po kilka z nich przeprowadzono zarówno w 2023, jak i 2024 roku. Przyciągają one coraz więcej osób. Niewątpliwie wszelkiego rodzaju imprezy sprzyjają korzystaniu z punktów gastronomicznych oraz handlowych i warto je kontynuować. Chodzi o wszelkiego rodzaju koncerty, przedstawienia teatralne, seanse w ramach kina plenerowego, targi, festyny, bazary, jarmarki, a nawet potańcówki.
Niemniej problem - jak wynikało z czwartkowej dyskusji - jest o wiele bardziej złożony. Puste witryny sklepów i zakładów usługowych to wynik m.in. niezwykle wysokich kosztów funkcjonowania firm. Coraz wyższe obciążenia podatkowe, rosnące ceny energii, paliwa, gazu oraz czynszów coraz bardziej uderzają w lokalnych przedsiębiorców. Istotna w tym wszystkim jest także rola właścicieli nieruchomości, których należy zaprosić do dyskusji, gdyż to oni decydują o wysokości najmu lokali usługowo-handlowych.
Z roku na rok coraz większym problemem jest też demografia, która bezpośrednio przekłada się na malejącą liczbę klientów. O rosnącej konkurencji ze strony sklepów wielkopowierzchniowych, które niszczą drobny handel, też wiadomo nie od dziś. Ponadto istotną kwestią jest poprawa bezpieczeństwa w tej części miasta, co zasygnalizowali chociażby obecni na sesji RM mieszkańcy, ale jest to temat na odrębny artykuł.
Na koniec posiedzenia grupa radnych zdecydowała o wejściu w skład zespołu ds. ożywienia rynku. Będą go tworzyć również przedsiębiorcy oraz urzędnicy.
- Jestem zadowolony z tego, co usłyszałem na sesji rady miasta, i zgadzam się z opiniami praktycznie wszystkich osób, które zabrały głos w dyskusji. Wyczuwam pozytywne podejście do naszych problemów, które mają charakter wielowątkowy. Zgadzam się, że na przykład koncerty na rynku to świetny pomysł, który bardzo doceniamy, bo to wszystko wymaga czasu i pieniędzy, ale pamiętajmy, że jest to tylko dodatek. Bywam często na tych wydarzeniach kulturalnych i faktycznie ludzie po koncercie szybko rozchodzą się do domu. Natomiast jest to specyfika nie tylko naszego miasta. Byłem w tym roku na dniach miasta nie tylko u nas, ale też w Prudniku, Głogówku, Strzelcach Opolskich, gdzie było naprawdę mało ludzi, którzy przychodzili przede wszystkim na ten finalny koncert gwiazd. Przyszli, wysłuchali i poszli do domu – zauważa kozielski przedsiębiorca Sebastian Kapica.
Napisz komentarz
Komentarze