Emocje opadły dopiero przy kiełbasce z grilla i wspólnie spędzonym czasie w ogrodzie.
- Piękna pogoda, trochę ruchu, grill i wspaniałe towarzystwo, cóż może być piękniejszego – można przeczytać na facebookowym profilu Domu Dziennego Pobytu nr 2 „Magnolia” w Kędzierzynie-Koźlu.
Trzeba przyznać, że ta tradycyjna francuska gra towarzyska w kule - znana nad Sekwaną pod nazwą pétanque - zyskuje w Polsce coraz szersze grono sympatyków.
Wspomniana gra popularna jest w szczególności w południowej Francji (Prowansja), ale uprawiana także w pozostałych regionach tego kraju, jak również w innych państwach europejskich, jak chociażby Belgia, Hiszpania, Włochy, Szwajcaria, Niemcy, Szwecja, Polska. Na świecie jest dość popularna w takich krajach jak: Tunezja, Maroko, Wietnam, Tajlandia, Madagaskar, Kanada, Senegal. Rozgrywana jest jako sport nieolimpijski w ramach World Games.
Należy do najliczniej reprezentowanych dyscyplin sportu na świecie – w samej Francji liczba licencjonowanych zawodników wynosi 600 tysięcy.
Gra w kule jest uprawiana coraz częściej w Polsce, głównie w parkach i niewybetonowanych skwerach. W Polskiej Federacji Petanque zrzeszonych jest ponad 35 klubów.
Zasady gry
Rozgrywki odbywają się na placu o wymiarach (które dla gry turniejowej wynoszą min. 15×4 m). Gra polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu metalowymi kulami o średnicy od 70,5 do 80 mm (ciężar od 650 do 800 g) w kierunku małej drewnianej lub plastikowej kulki o średnicy 30 mm nazywanej po francusku cochonnet, co znaczy prosiaczek (w Polsce częściej używa się nazwy świnka).
W danej rozgrywce każdy gracz stara się umieścić swoją bulę bliżej świnki lub wybić punktujące (stojące najbliżej świnki) bule przeciwnika. Rzuca zawsze zawodnik drużyny, której kula aktualnie nie punktuje (nie znajduje się najbliżej świnki). Po wyrzuceniu wszystkich kul gracze podliczają punkty: zdobywa je tylko zwycięzca rozgrywki (którego kula stoi najbliżej świnki), który otrzymuje punkt za każdą bulę umieszczoną bliżej świnki niż najbliższa śwince kula przeciwnika.
Napisz komentarz
Komentarze