Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 17:13
Reklama
Reklama
Reklama

Przemierzyliśmy tunel z Koźla do Większyc

Żyją jeszcze ludzie, którzy mieli okazję na własne oczy zobaczyć sieć tuneli pod kozielską starówką. Okazuje się, że tajemniczy korytarz łączący Koźle z pałacem w Większycach to nie legenda. Pod koniec lat 50. XX wieku przemierzyło go kilku chłopców z Koźla. Z jednym z nich udało nam się porozmawiać 8 sierpnia 2024 roku.
Przemierzyliśmy tunel z Koźla do Większyc
Józef Głuszek, jako 14-latek, przemierzył tunel łączący Koźle z Większycami

Autor: Andrzej Kopacki

Józef Głuszek, który 24 lipca tego roku skończył 80 lat, jako 14-latek (około 1958 roku) na własnej skórze przekonał się wraz ze swoimi kolegami, że tajemniczy korytarz, łączący Koźle z pałacem w Większycach, nie jest wyssaną z palca historią.

Pan Józef przybył do Koźla po II wojnie światowej jako repatriant z Kresów II Rzeczypospolitej. Zamieszkał z rodziną w Koźlu, na Starym Mieście, nieopodal dzisiejszego placu Raciborskiego. Pan Józef do dziś pamięta mocno uszkodzony wskutek działań wojennych budynek ratusza na kozielskim rynku.

Zdjęcie ratusza na kozielskim rynku
Tuż przy dawnym ratuszu znajdował się właz prowadzący do podziemi. Pan Józef wskazuje to miejsce ręką

 - Wtedy rynek wyglądał zupełnie inaczej. Tuż przy ratuszu znajdował się właz prowadzący do podziemi. Wraz z moimi kolegami ze szkoły i podwórka, z czystej ciekawości, otworzyliśmy tę klapę i postanowiliśmy wejść do środka. Było nas w sumie pięciu - policzył na gorąco pan Józef. - Najpierw doszliśmy tym tunelem z rynku do kozielskiego zamku, którego stan techniczny też pozostawiał wtedy wiele do życzenia. Na wysokości zamku pojawiły się inne przejścia i jednym z nich dotarliśmy na powierzchnię. Stąd w ogóle dowiedzieliśmy się, że nad nami jest ta warowna budowla. Jednak ponownie zeszliśmy na dół do tajemniczego tunelu. Nie wiedzieliśmy jeszcze wtedy, dokąd on prowadzi, ale postanowiliśmy kontynuować naszą przygodę, bo byliśmy ciekawi, gdzie i kiedy się ona skończy.

Jako małolaty pływaliśmy na drzwiach po tunelach biegnących pod kozielskim zamkiem - opowiada pan Jan

Światełko w tunelu

Podziemne przejście nie było zbyt wysokie. Nasz rozmówca miał wtedy może ze 150-160 cm wzrostu i przeciskając się tymi tunelami, nie był w stanie się wyprostować.

- Szedłem pochylony, momentami przemieszczałem się na czworakach, a w niektórych momentach trzeba się było nawet czołgać. Niektóre odcinki były nieco zasypane. To, co się zawaliło, musieliśmy odgarniać rękami. Tunel był ceglany, półokrągły. Czuliśmy przenikliwy chłód, wilgoć. Szliśmy do skutku, bo chcieliśmy w końcu stamtąd wyjść - wspomina Józef Głuszek. - Wreszcie dotarliśmy do miejsca, gdzie pojawił się prześwit. Światło dzienne wdzierało się do środka. Ku naszej radości opuściliśmy wreszcie mroczny tunel. Wyjście z niego było częściowo zasypane. Wtem naszym oczom ukazały się mury pałacu w Większycach! Przejście tego całego odcinka zajęło nam wiele godzin. Nie mam pojęcia, ile dokładnie to trwało. Do Koźla nie wracaliśmy tunelem. Chyba mieliśmy już troszkę dość. Oczywiście po powrocie do domu opowiedzieliśmy naszą historię dorosłym, którzy najwyraźniej przyjęli ją z lekkim niedowierzaniem. Gdybym jeszcze raz miał podjąć decyzję o przemierzeniu tego tunelu, nie zawahałabym się nawet przez chwilę. To było intrygujące przeżycie - dodaje z uśmiechem 80-latek.   

Pałac w Większycach wciąż skrywa tajemnice

Szaniec Neumanna

Na uwagę zasługuje fakt, że odległość między kozielskim zamkiem a pałacem w pobliskich Większycach wynosi w linii prostej 2,81 km. Gdy popatrzymy na ten odcinek z lotu ptaka, to widać, że linia przecina nieistniejący już szaniec Neumanna, który miał zabezpieczać przedpole twierdzy Koźle.

Aby dobrze spełnić to zadanie, szaniec (którego budowę rozpoczęto w 1811 roku) był połączony z redutą Większycką za pomocą grobli zalewowej (jej ślady w terenie w postaci usypanego wału istnieją do dziś). Grobla pozwalała w sposób kontrolowany zalać okoliczne tereny, tak aby utrudnić nieprzyjacielowi podejście w pobliże twierdzy. Na terenie szańca znajdował się m.in. wojenny magazyn prochu/amunicji (Kriegs Pulver Magazin). Całość otaczał wał ziemny z fosą. Obecnie w miejscu szańca znajduje się Stadion Sportowy Odry Kędzierzyn-Koźle (przy ulicy Chrobrego). Można więc odnieść wrażenie, że podziemny tunel łączył kozielski zamek najpierw z szańcem Neumanna, a docelowo prowadził do większyckiego pałacu.

Tędy - orientacyjnie - przebiegał tunel łączący Stare Miasto z pałacem w Większycach
Mapa z 1807 roku przedstawiająca interesujący nas obszar, przez który przebiegał tajemniczy tunel

Janek eksplorator   

Józef Głuszek nie jest jedynym bohaterem tego artykułu. Dotarliśmy jeszcze do innego czytelnika (pana Janka), który przeszło dekadę później, bo między 1969 a 1972 rokiem, jako uczeń szkoły podstawowej, uwielbiał razem z kolegami odwiedzać różne tajemnicze miejsca w Koźlu. Oczywiście w głębokiej tajemnicy przed rodzicami.

- Koźle miało wiele takich punktów. To były stare pomieszczenia pod zamkiem. Często tam wchodziliśmy. Wszędzie było mnóstwo wody. Kojarzę takie głębokie studnie zabezpieczające i jeśli ktoś nie wiedział, jak się przemieszczać tymi tunelami, to mógł do nich wpaść i się nawet utopić - wspomina pan Janek. - Jako małolaty, a mieliśmy wtedy po 9-12 lat, całymi godzinami pływaliśmy na drzwiach po tych tunelach. Traciliśmy przy tym rachubę czasu. Nie mieliśmy latarek, więc musieliśmy korzystać ze świeczek. Gdy świeczka dogasła, musieliśmy szybko wracać z powrotem. Łatwo się tam było zgubić. Niektóre z tych przejść były już zasypane. Im dalej w głąb posuwaliśmy się, tym większy strach nas ogarniał. Nie było duszno, ale panowała tam potworna wilgoć. Było też chłodno. Baliśmy się trochę, ale taka była wówczas zabawa. Dla zabicia czasu szukaliśmy mrocznych przejść, chodząc po starych piwnicach. Jak weszliśmy w dzień, to potrafiliśmy stamtąd wyjść nawet późnym wieczorem. To było niesamowite.

Pierwsze znaleziska

Nasz rozmówca tłumaczy, że nie wszystkie podziemne pomieszczenia były wtedy zalane.  

- W tych przejściach, które były suche, znaleźliśmy między innymi niemieckie hełmy, łuski od naboi, buty po sowieckich żołnierzach, jakieś ciuchy, leżał tam stary obraz oraz tajemnicza skrzynia. Ale nie wyciągaliśmy tego stamtąd. Pamiętam, że na parterze podzamcza mieszkał taki człowiek, który przestrzegał nas, żebyśmy nie dotykali przedmiotów szczególnie o nieco większej kubaturze, bo mogą się tam znajdować jakieś niewybuchy. Na przykład skrzynia mogła zostać tak zabezpieczona, że gdy podnieślibyśmy jej wieko, to mogło dość do eksplozji. On nas przed tym ostrzegał, dodając, że wszystkie podziemia wielokrotnie eksplorował i zna każdy ich zakamarek. To był samotny człowiek. Nawet się go trochę bałem - nie ukrywa po latach nasz rozmówca. - Dziś gdybym tam wszedł, to z pewnością zwróciłbym uwagę na coś innego. Niekoniecznie na pozostałości z okresu II wojny światowej, ale bardziej na przedmioty ze starszych epok, które być może pozwoliłyby nam przybliżyć odpowiedzi na pytania związane z wydarzeniami z odległej przeszłości. Tam były naprawdę ciekawe, wykonane z cegły korytarze o długości setek metrów. Niektóre półokrągłe, inne - że tak to ujmę - takie trochę jajowate. Niektóre posiadały głębokie wnęki i właśnie w nich natrafialiśmy na liczne artefakty.

Pan Janek zdradził, że również podziemia kozielskiego rynku kryły ciekawe tajemnice. Pod tamtejszymi kamienicami znajdowała się sieć tuneli i stare pomieszczenia. Chociażby w przypadku narożnego budynku, gdzie od zawsze działa apteka. Z jej piwnicy prowadziły przejścia do innych pomieszczeń, które zapewne zostały już zamurowane.

Również podziemia kozielskiego rynku kryją ciekawe tajemnice

 Dużym zainteresowaniem wśród osób szukających przygód cieszył się schron przy dzisiejszej ulicy Piramowicza. W tamtym czasie siedziby Telekomunikacji Polskiej, a obecnie firmy Colo Sport jeszcze nie było.

- Znajdował się tam olbrzymi schron, tworząc takie sztuczne wzniesienie, z którego zjeżdżaliśmy jako dzieci na sankach. Te miejsca nie były zabezpieczone i z ciekawości wchodziliśmy do nich nawet zimą. Podobny schron znajduje się dziś na placu Wolności w Kędzierzynie, ale on jest zamknięty. Ten kozielski bunkier pomiędzy dzisiejszą ulicą Piramowicza i Łukasiewicza też posiadał podziemne przejścia. Wtedy byliśmy już nieco mądrzejsi, bo braliśmy ze sobą sznurek do suszenia prania na strychu, który przywiązywaliśmy do klamki olbrzymich metalowych drzwi, i szliśmy w głąb tych podziemi, nawet po 200-300 metrów. Te korytarze były tak wielkie, że spokojnie przejechałaby nimi furmanka z koniem - opowiada pan Janek.

Pod dnem Odry

O dziwo, jednym z takich podziemnych przejść można było dotrzeć aż na wyspę.

- Biegło ono od ulicy Piramowicza pod dnem Odry! Wyjście z tego tunelu znajdowało się za stadniną koni na wyspie. Dorośli się tam nie zapuszczali, ale dzieci wchodziły regularnie - mówi z dumą pan Janek. - Największe wrażenie robiła na nas mroczna atmosfera tych tajemniczych pomieszczeń. Było tam ciemno, wilgotno, a nasze głosy odbijały się echem od ścian. Później rodzice mnie pytali: "Skąd ty wracasz? Cały mokry jesteś!". Ale nigdy nie przyznałem się do tego, gdzie byłem.

Nasz rozmówca opowiada też o kolejnych ciekawych lokalizacjach, dodając, że praktycznie całe Stare Miasto oplata gęsta sieć podziemnych przejść.

- Kozielska twierdza ma wiele różnych tajemnic. Ja bym to porównał z tunelami biegnącymi pod twierdzą w Kłodzku. Przykładowo pod górką "Winnetou" na skraju kozielskiego parku też biegnie tunel o długości wielu kilometrów. Wchodzili do niego moi koledzy. Także pałac w Większycach kryje swoje tajemnice. Powstały tam, biegnące w stronę Koźla, przejścia aż poza torfowiska, które położone są znacznie niżej od kompleksu pałacowego. Być może są tam one do dziś - nie wyklucza pan Janek.

Plan Koźla z okresu napoleońskiego

 

Temat kozielskich podziemi poruszaliśmy także w poprzednich latach. Poniżej niektóre z tych artykułów. 


Upamiętnienie śladów po dawnym ratuszu na kozielskim rynku


Podziel się
Oceń

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarianTreść komentarza: No właśnie. Gdzie jest masło???Data dodania komentarza: 25.11.2024, 15:00Źródło komentarza: Policja wezwana do klienta, który nie zapłacił za reklamówkę. Sieć przeprasza i daje 10 zł na zakupyAutor komentarza: LLLTreść komentarza: Ale to nie są idiotki ze słuchawkami na uszach i smartfonem w lakierowanych pazurach...Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:09Źródło komentarza: Sowy na obwodnicy Kędzierzyna-Koźla. Czytelnik apeluje o uwagę!Autor komentarza: wujek dobra radaTreść komentarza: niestety, tak to jest, warsiawce przeszkadza ich własny wschodni akcent jaki ma tam większość napływowych, a nie daj Bóg akcent zbliżony do Bercika...Data dodania komentarza: 25.11.2024, 12:22Źródło komentarza: Julia po emocjonującym występie odpadła z The Voice of Poland. Łzy i piękny list do mamyAutor komentarza: Rychu, taki lepszy RyszardTreść komentarza: Jakie sowy, ja tam widziałem drony i to nie były polskie drony bo takich mało kto produkuje chyba że lokalni hobbyści.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 12:19Źródło komentarza: Sowy na obwodnicy Kędzierzyna-Koźla. Czytelnik apeluje o uwagę!Autor komentarza: MietekTreść komentarza: A mnie 50 lat uczyli, że wcześniej na tej ziemi nic nie było i dopiero my zza Buga i centralnej Polski przynieśliśmy tu kulturę wyższą, teatry, operę, literaturę piękną i muzykę. Dziwne to i podejrzane. Nie zasnę przez kilka nocy, chyba że, zwyczajem polskich ojców zakosztuję wyroby własne na recepcie pochodzącej z Grunwaldu.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 08:36Źródło komentarza: Co wspólnego z Pawłowiczkami ma musztarda sarepska? Poznajcie historię Braci Morawskich - HerrnhutówAutor komentarza: RealistaTreść komentarza: Julio!!! Przykro mi że odpadlaś z programu ale powiedzmy sobie szczerze że musisz pozbyć się tego ślasko-romskiego akcentu jeśli chcesz zaistnieć na polskiej scenie muzycznej.Mi się to podoba ale jestem Ślązakiem i o ile romskie festiwale będą dla ciebie nagrodą to szpaki czy mozile będą kręcić nosami.Szkoda😭😭😭Data dodania komentarza: 25.11.2024, 07:59Źródło komentarza: Julia po emocjonującym występie odpadła z The Voice of Poland. Łzy i piękny list do mamy
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 8°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 27 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna