Reklama
środa, 2 kwietnia 2025 19:14
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

To ostatni budynek po starej sławięcickiej hucie. ZDJĘCIA

Na stronie internetowej „Goszyce na Górnym Śląsku” w tekście „Sławięcice - po śladach dawnej świetności”, możemy przeczytać o ostatnim budynku starej sławięcickiej huty.
  • Źródło: Bunker King
To ostatni budynek po starej sławięcickiej hucie. ZDJĘCIA

„Porównajmy zatem to, co widzimy dzisiaj z pejzażem uwiecznionym przez Knippla. Widzimy zatem kępę drzew, kilka budynków, a także szeroki Kanał Gliwicki w miejscu, gdzie na litografii mamy koryto starego kanału z widoczną w oddali śluzą. Jest też gruntowa droga, biegnąca niemal idealnie śladem odnogi starego kanału, widocznej na dawnym obrazie. Rzeczka ta miała wówczas za zadanie dostarczenie energii urządzeniom zbudowanej w 1811 roku słynnej, sławięcickiej huty żelaza". 

Na litografii widzimy potężny, jak na owe czasy „wielki piec” i inne hutnicze zabudowania. Właśnie przy tej drodze rośnie do dzisiaj piękny kilkusetletni dąb, który już w czasach Ernesta Knippla był pokaźnym drzewem. 

Reklama

To pierwsza rzecz wspólna. Drugą jest całkowicie schowany w gęstwinie krzaków niepozorny, aczkolwiek obszerny budynek, będący ostatnią żywą pamiątką po dawnej hucie, a jednocześnie po czasach, kiedy Sławięcice stanowiły centrum znanego daleko poza granicami Śląska zagłębia metalurgicznego. 

Dość powiedzieć, że w 1844 roku wyroby ze sławięcickiej huty zdobyły złoty medal na międzynarodowej wystawie w Berlinie, a przecież już 100 lat wcześniej były tutaj także inne zakłady, jak choćby słynna w okolicy manufaktura luster.

Postanowiłem odwiedzić to miejsce. Patrząc od strony Blachowni na teren dawnej huty (mając kanał po prawej) nie można dostrzec tego budynku, bo faktycznie jest ukryty w krzakach i za drzewami, lecz wchodząc głębiej w gęstwinę możemy go zobaczyć w całej okazałości. Przy drodze możemy podziwiać również sporych rozmiarów drzewo które może liczyć około czterystu lat. Tak przynajmniej sugeruje znajomy leśnik. ps. Dziękuję Pani Katarzynie z Inicjatywy na Rzecz Ochrony Reliktów Kanału Kłodnickiego za inspirację by wybrać się w końcu w to miejsce - napisał Sławomir Wilkowski z kanału historycznego Bunker King. 

Link do strony „Goszyce na Górnym Śląsku” https://goszyce.pl/wokol-goszyc/5-slawiecice-po-sladach-dawnej-swietnosci?fbclid=IwY2xjawExI71leHRuA2FlbQIxMAABHRAOVfuYLT6RxRnc9Ppk-0aETziO2xU9q_HvzxcLJAV-xbFsMzJGx3aftg_aem_cWY-oLb2MFrRxlHaNLDb9w

Życiorys Knippla: https://jbc.jelenia-gora.pl/Content/1042/knippel_ernst.html?fbclid=IwY2xjawExI-xleHRuA2FlbQIxMAABHRpx5It9QsyPH4MTyKq401mFj-BRay_WCoXB7Z4ywr9ZS0ddnaRx_MD7Sg_aem_IxWf6qdJBa8QuhJI14owog

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GosiaTreść komentarza: Chłopaki, gratuluję pomysłu, fantastyczny pomysł.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:58Źródło komentarza: Od marzeń do realizacji. "Przystanek u Franka" - lokalny foodtruck ze smakami dzieciństwa w KoźluAutor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: Sporo inżynierów przybyło ze wschodu przez Pisiaków i teraz Platfusów. Niemcy też zasilają Nasz kraj w inżynierów. Także drogi urzędzie do wyboru do koloru....Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:36Źródło komentarza: Praca w wydziale inwestycji Urzędu Miasta Kędzierzyn-KoźleAutor komentarza: BaśkaTreść komentarza: Sama chciałabym w taki sposób pracować dla miasta ❤️Data dodania komentarza: 2.04.2025, 15:13Źródło komentarza: Strażnicy miejscy w siodle! W Kędzierzynie-Koźlu pojawią się konne patroleAutor komentarza: EdekTreść komentarza: Marynarzy też kształcimy dla zachodnich armatorów. Masakra.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 15:07Źródło komentarza: Konferencja o innowacjach i technologiach przyszłości w "Żegludze". ZDJĘCIA R Autor komentarza: Rychu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Ta mapa jest duża, starczy na kilka lat, kroplówka informacyjna co miesiąc.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 14:00Źródło komentarza: Czym był „Schwarzer Kater”, czyli „Czarny Kocur” na kozielskim os. Zachód R Autor komentarza: Rychu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Kiedyś, za lepszych czasów konstruktor mostu musiał w trakcie testów stać pod mostem. Nie wiem czy obecnie ta sensowna procedura jest praktykowana. Obecnie to raczej księgowy/a powinien tam stać, bo zawsze ma najwięcej do powiedzenia na tematy o których nie ma zielonego pojęcia...Data dodania komentarza: 2.04.2025, 13:59Źródło komentarza: Sześć samochodów ciężarowych o masie 32 ton każdy wjechało na nowy most w Kędzierzynie-Koźlu
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 14°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna