„Porównajmy zatem to, co widzimy dzisiaj z pejzażem uwiecznionym przez Knippla. Widzimy zatem kępę drzew, kilka budynków, a także szeroki Kanał Gliwicki w miejscu, gdzie na litografii mamy koryto starego kanału z widoczną w oddali śluzą. Jest też gruntowa droga, biegnąca niemal idealnie śladem odnogi starego kanału, widocznej na dawnym obrazie. Rzeczka ta miała wówczas za zadanie dostarczenie energii urządzeniom zbudowanej w 1811 roku słynnej, sławięcickiej huty żelaza".
Na litografii widzimy potężny, jak na owe czasy „wielki piec” i inne hutnicze zabudowania. Właśnie przy tej drodze rośnie do dzisiaj piękny kilkusetletni dąb, który już w czasach Ernesta Knippla był pokaźnym drzewem.
To pierwsza rzecz wspólna. Drugą jest całkowicie schowany w gęstwinie krzaków niepozorny, aczkolwiek obszerny budynek, będący ostatnią żywą pamiątką po dawnej hucie, a jednocześnie po czasach, kiedy Sławięcice stanowiły centrum znanego daleko poza granicami Śląska zagłębia metalurgicznego.
Dość powiedzieć, że w 1844 roku wyroby ze sławięcickiej huty zdobyły złoty medal na międzynarodowej wystawie w Berlinie, a przecież już 100 lat wcześniej były tutaj także inne zakłady, jak choćby słynna w okolicy manufaktura luster.
Postanowiłem odwiedzić to miejsce. Patrząc od strony Blachowni na teren dawnej huty (mając kanał po prawej) nie można dostrzec tego budynku, bo faktycznie jest ukryty w krzakach i za drzewami, lecz wchodząc głębiej w gęstwinę możemy go zobaczyć w całej okazałości. Przy drodze możemy podziwiać również sporych rozmiarów drzewo które może liczyć około czterystu lat. Tak przynajmniej sugeruje znajomy leśnik. ps. Dziękuję Pani Katarzynie z Inicjatywy na Rzecz Ochrony Reliktów Kanału Kłodnickiego za inspirację by wybrać się w końcu w to miejsce - napisał Sławomir Wilkowski z kanału historycznego Bunker King.
Link do strony „Goszyce na Górnym Śląsku” https://goszyce.pl/wokol-goszyc/5-slawiecice-po-sladach-dawnej-swietnosci?fbclid=IwY2xjawExI71leHRuA2FlbQIxMAABHRAOVfuYLT6RxRnc9Ppk-0aETziO2xU9q_HvzxcLJAV-xbFsMzJGx3aftg_aem_cWY-oLb2MFrRxlHaNLDb9w
Napisz komentarz
Komentarze