O problemie ze śniętymi rybami pisaliśmy tutaj:
14 sierpnia br. Dyrektor RZGW w Gliwicach, Dyrektor Zarządu Zlewni w Gliwicach oraz Koordynator Kontaktowego Punktu Kryzysowego (powołanego zgodnie z zasadami i procedurami wykonywania zadań zarządzania kryzysowego, obowiązującymi w PGW WP) wzięli udział w posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego. W czasie spotkania przedstawicieli służb i instytucji zaangażowanych przez Wojewodę Śląskiego do udziału w przebiegu zdarzeń, Wody Polskie w Gliwicach m.in. zapewniły o wydłużeniu pracy na wodzie zespołów swoich pracowników, patrolujących zbiornik i odławiających śnięte ryby oraz przychylnie odniosły się do prośby PZW na wyrażanie zgody na ustawienie w dwóch punktach na zbiorniku sond pomiarowych (będących poza stałym systemem monitoringu środowiska), pracujących w trybie ciągłym i analizującym podstawowe parametry wody. Jednocześnie PZW w Katowicach poinformował o dwóch kolejnych aeratorach, które obok już pracujących na zbiorniku trzech takich urządzeń, zostaną włączone do działań z uwagi na podwyższoną zawartość tlenu w wodzie. Ponadto Wojewoda Śląski wskazał na naturalne przyczyny śnięcia ryb w zbiorniku.
Do godz. 13.00 w dniu 14 sierpnia br. podjęto z wód zbiornika Dzierżno Duże ok. 4.430 kg ryb. Łącznie od dnia 3.08.2024r. do dnia 14.08 2024r. (do godz. 13.00) z wód zbiornika Dzierżno Duże podjęto ok. 32.200 kg śniętych ryb.
Działania pracowników Wód Polskich w Gliwicach na terenie zbiornika Dzierżno Duże będą kontynuowane w kolejnych dniach bez względu na przypadające w tym czasie dni wolne od pracy.
Również na IV sekcji Kanału Gliwickiego w dn. 14 sierpnia br. pracownicy Wód Polskich kontynuowali rejsy kontrolne po drodze wodnej i podejmowali z wody śnięte ryby. Do godz. 13.00 odłowiono ich ok. 560 kg. (https://www.gov.pl/web/wody-polskie-gliwice/sniete-ryby-w-iv-sekcji-kanalu-gliwickiego5).
O przebiegu sytuacji Wody Polskie w Gliwicach poinformowały Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, Wojewódzki Inspektorat Weterynaryjny w Katowicach, Okręg PZW z siedzibą w Katowicach, Okręg PZW z siedzibą w Opolu, Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Gliwicach, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gliwicach.
Zarazem zarówno na odcinku rzeki Odry, będącym w administracji PGW WP RZGW w Gliwicach, w pozostałych sekcjach Kanału Gliwickiego, na Kanale Kędzierzyńskim jak i na innych zbiornikach wielofunkcyjnych w zarządzie RZGW w Gliwicach nie występują śnięte ryby.
Napisz komentarz
Komentarze