Czym jest zatem wolontariat? W teorii o wolontariacie (od łacińskiego voluntarius = dobrowolny) mówimy wówczas, gdy praca na rzecz innych osób, grup, a nawet całego społeczeństwa jest dobrowolna, bezpłatna oraz świadoma. Niezwykle ważne jest, że występuje on wtedy, gdy nasza praca nie dotyczy rodziny, przyjaciół i innych osób, z którymi łączą nas bliskie więzi. Tak więc praca na rzecz własnej babci lub dziadka nie będzie stanowić wolontariatu, a jednocześnie pomoc seniorom – pensjonariuszom domu pomocy społecznej – już tak.
Wolontariusze angażują się w pracę na rzecz osób, organizacji pozarządowych, a także różnych instytucji działających w obszarze społecznym. Z uwagi na formułę tej aktywności, możemy wyróżnić wolontariat formalny (kiedy zgodnie z umową o świadczenie wolontariatu obowiązują określone wytyczne, ustalony zakres zadań i godzin pracy), a także wolontariat nieformalny, dający wolontariuszowi znaczną dowolność wymiaru czasu pracy i jej zakresu.
W praktyce wolontariat to nieograniczony katalog aktywności, bowiem może być realizowany właściwie w każdej sferze ludzkiego życia. Tak więc będzie go stanowić zarówno opieka nad osobą chorą, praca w schronisku dla zwierząt, jak i organizacja festynu, czy udzielenie porad prawnych. Wolontariusz może prowadzić dyskusyjny klub filmowy w domu pomocy społecznej, ale również będzie uczestniczył w charytatywnej zbiórce wędrując po mieście z puszką. W związku z rozwojem nowoczesnych technologii, postępem, jaki obserwujemy, również wolontariat staje przed nowymi zadaniami. I dziś wolontariusze świadczą korepetycje online, czy też udzielają informacji interesantom na tzw. chacie.
W odniesieniu do najstarszych mieszkańców miasta działania wolontariackie będą skupiać się na świadczeniu codziennej pomocy, jak zrobienie zakupów, realizacja recept, domowe porządki, jak również wspólny spacer, czy wyjście na wizytę lekarską. Osoby starsze, dzięki wsparciu wolontariuszy mogą realizować swoje podstawowe, ale również wyższe potrzeby. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ramach wolontariatu wybrać się z seniorem do kina, teatru, czy na wycieczkę poza miasto.
Biorąc pod uwagę fakt, iż spora grupa osób starszych dysponuje zasobami wolnego czasu oraz wiedzą i wieloletnim doświadczeniem w różnych dziedzinach, warto wspomnieć o szczególnym typie wolontariatu – wolontariacie senioralnym. Zasoby seniorów z całą pewnością powinny zostać wykorzystane z korzyścią dla społeczności i dla samych wolontariuszy. Pomimo nieodpłatności świadczonej pracy pozostaje cały wachlarz wymiernych walorów bycia wolontariuszem na emeryturze. Realizacja potrzeby uznania i świadomość bycia potrzebnym, włączenie w życie społeczności, zapobieganie izolacji społecznej na emeryturze oraz uczucia samotności, właśnie dzięki zaangażowaniu seniora w wolontariat, to argumenty, które są nie do podważenia. Emerytowani nauczyciele mogą być wsparciem dla uczniów z trudnościami w nauce, hydraulik-senior czy elektryk – senior może wesprzeć mieszkańców w rozwiązywaniu problemów codziennego życia. Lista możliwości nie ma końca, konieczna jest wyłącznie motywacja do działania na rzecz innych.
W Kędzierzynie-Koźlu funkcjonuje od 2022 roku podmiot dedykowany organizowaniu szeroko pojętego wolontariatu. Jest to Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu funkcjonujące w ramach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu, za cel stawiające sobie m. in. animowanie i promowanie w mieście wolontariatu. To właśnie tam najstarsi mieszkańcy miasta mogą pozyskać wiedzę w zakresie dostępności wsparcia wolontariuszy, a także sami mogą zgłosić swój akces do grona osób chętnych do świadczenia wsparcia wolontariackiego. Informacje szczegółowe dotyczące tego podmiotu znajdziemy pod linkiem: https://copiw.mops-kkozle.pl/, a także na tronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu.
Czy warto zostać wolontariuszem? Czy mam do zaoferowania swój czas i umiejętności dla drugiego człowieka? To pytania, które warto sobie zadać, kiedy odczuwamy, iż nasz potencjał pozostaje niewykorzystany, marnotrawiony, a siły witalne i azymut na drugiego człowieka są w nas nadal silne. Może to dobry moment na taką decyzję? Z takim zagadnieniem pozostawiamy Czytelników.
Napisz komentarz
Komentarze