Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 03:36
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kolejna katastrofa! Tony śniętych ryb w Kanale Gliwickim i jeziorze Dzierżno Duże

Problem śniętych ryb w Kanale Gliwickim powraca jak bumerang. Od początku sierpnia zebrano ponad 20 ton martwych zwierząt z kanału i jeziora Dzierżno Duże.
Pierwsze śnięte ryby zauważono 3 sierpnia. Od tego dnia wyłowiono już tony padłych zwierząt

Źródło: Urząd Wojewódzki Katowice

Problem pojawia się od lat, głównie latem, gdy są niekorzystne warunki pogodowe, które potęgują zanieczyszczenie wody i następuje przyrost tzw. złotej algi (Prymnesium parvum). Pojawia się ona zazwyczaj w zasolonych wodach, a za główną przyczynę zjawiska w Kanale Gliwickim wskazuje się zrzuty ścieków przemysłowych.

W tym roku pierwsze martwe ryby znaleziono stosunkowo wcześnie, bo już 29 kwietnia. Tego dnia pracownicy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie odłowili z sekcji 0, I i II Kanału Gliwickiego około 80 kg śniętych zwierząt, a były to głównie płocie, karasie i leszcze. W kolejnych dniach liczba padłych ryb rosła. Później była chwila oddechu, ale na początku sierpnia problem wrócił. Każdego dnia z Kanału Gliwickiego, a także jeziora Dzierżno Duże zaczęto wyławiać setki, a później tysiące martwych osobników. 

Wojewoda śląski Marek Wójcik wydał zakaz korzystania z wód zbiornika Dzierżno Duże oraz sekcji IV Kanału Gliwickiego (od śluzy Dzierżno do śluzy Rudziniec). Zakaz obowiązuje do 19 sierpnia i obejmuje w szczególności spożywanie wody, wchodzenie do wody, kąpiele, połów i spożywanie ryb, pojenie zwierząt gospodarskich i domowych, używanie wody do celów gospodarczych, w tym podlewanie, a także uprawianie sportów wodnych i turystyki. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się Prymnesium parvum, pomiędzy Jeziorem Dzierżno Duże, a Kanałem Gliwickim ustawiane są biostabilizatory, czyli zapory z worków ze słomą jęczmienną, która absorbuje algi. 

Sekcja IV Kanału Gliwickiego jest najbardziej wrażliwą częścią Kanału Gliwickiego, ponieważ nie ma tam możliwości zatrzymania migracji i dalszego rozwoju złotej algi za pomocą śluz. Sekcja IV pełni również rolę korytarza dla rzeki Kłodnicy, która z kolei jest dopływem Odry. Bez możliwości zatrzymania wód, skażonych dużą ilością złotej algi, jedynym rozwiązaniem minimalizującym ryzyko rozwoju i toksycznych zakwitów jest eliminacja złotej algi u wylotu kanału do rzeki Kłodnica.

Jak poinformował Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach 12 sierpnia, zarówno na odcinku rzeki Odry, w pozostałych sekcjach Kanału Gliwickiego, jak i na innych zbiornikach wielofunkcyjnych w zarządzie RZGW w Gliwicach, nie wystąpiły już śnięte ryby. Natomiast 13 sierpnia Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska rozpoczął eksperyment badawczy związany ze złotą algą, który polega na dozowaniu nadtlenku wodoru do rzeki Kłodnica za małą elektrownią wodną Pławniowice. Naukowcy będą obserwować, czy wpłynie to na ograniczenie liczebności złotej algi w sytuacji jej dynamicznego zakwitu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Sprawdzam 17.08.2024 19:12
Poseł z PO był w Szczecinie i mówił 🤣 że niedługo rtęć przypłynie Odrą do tego miasta A teraz w sumie 140 ministrów i wicemistrow w jakich są miastach?

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: anty onucaTreść komentarza: W Wołgogradzie też mają podobne pomysły.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna