Problem pojawia się od lat, głównie latem, gdy są niekorzystne warunki pogodowe, które potęgują zanieczyszczenie wody i następuje przyrost tzw. złotej algi (Prymnesium parvum). Pojawia się ona zazwyczaj w zasolonych wodach, a za główną przyczynę zjawiska w Kanale Gliwickim wskazuje się zrzuty ścieków przemysłowych.
W tym roku pierwsze martwe ryby znaleziono stosunkowo wcześnie, bo już 29 kwietnia. Tego dnia pracownicy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie odłowili z sekcji 0, I i II Kanału Gliwickiego około 80 kg śniętych zwierząt, a były to głównie płocie, karasie i leszcze. W kolejnych dniach liczba padłych ryb rosła. Później była chwila oddechu, ale na początku sierpnia problem wrócił. Każdego dnia z Kanału Gliwickiego, a także jeziora Dzierżno Duże zaczęto wyławiać setki, a później tysiące martwych osobników.
Wojewoda śląski Marek Wójcik wydał zakaz korzystania z wód zbiornika Dzierżno Duże oraz sekcji IV Kanału Gliwickiego (od śluzy Dzierżno do śluzy Rudziniec). Zakaz obowiązuje do 19 sierpnia i obejmuje w szczególności spożywanie wody, wchodzenie do wody, kąpiele, połów i spożywanie ryb, pojenie zwierząt gospodarskich i domowych, używanie wody do celów gospodarczych, w tym podlewanie, a także uprawianie sportów wodnych i turystyki. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się Prymnesium parvum, pomiędzy Jeziorem Dzierżno Duże, a Kanałem Gliwickim ustawiane są biostabilizatory, czyli zapory z worków ze słomą jęczmienną, która absorbuje algi.
Sekcja IV Kanału Gliwickiego jest najbardziej wrażliwą częścią Kanału Gliwickiego, ponieważ nie ma tam możliwości zatrzymania migracji i dalszego rozwoju złotej algi za pomocą śluz. Sekcja IV pełni również rolę korytarza dla rzeki Kłodnicy, która z kolei jest dopływem Odry. Bez możliwości zatrzymania wód, skażonych dużą ilością złotej algi, jedynym rozwiązaniem minimalizującym ryzyko rozwoju i toksycznych zakwitów jest eliminacja złotej algi u wylotu kanału do rzeki Kłodnica.
Jak poinformował Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach 12 sierpnia, zarówno na odcinku rzeki Odry, w pozostałych sekcjach Kanału Gliwickiego, jak i na innych zbiornikach wielofunkcyjnych w zarządzie RZGW w Gliwicach, nie wystąpiły już śnięte ryby. Natomiast 13 sierpnia Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska rozpoczął eksperyment badawczy związany ze złotą algą, który polega na dozowaniu nadtlenku wodoru do rzeki Kłodnica za małą elektrownią wodną Pławniowice. Naukowcy będą obserwować, czy wpłynie to na ograniczenie liczebności złotej algi w sytuacji jej dynamicznego zakwitu.
Napisz komentarz
Komentarze