Reklama
poniedziałek, 4 listopada 2024 23:32
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Polski rynek wciąż zalewają nawozy z Rosji i Białorusi. Grupa Azoty w tarapatach

Z powodu luki sankcyjnej zezwalającej na import żywności oraz nawozów z Rosji i Białorusi, spółki Grupy Azoty nie są w stanie sprzedawać swoich nawozów – alarmują związkowcy z tej firmy. Tylko w sezonie 2022/2023 udział importu w polskim rynku nawozów sięgnął aż 56 procent!
Polski rynek wciąż zalewają nawozy z Rosji i Białorusi. Grupa Azoty w tarapatach

Źródło: Grupa Azoty

Z powodu furtki w sankcjach UE do Polski cały czas wjeżdżają rosyjskie nawozy. Są tanie i łatwo dostępne. Wielu rolników nawet nie wie, że kupuje nawozy z Rosji, bo w Polsce są one przepakowywane do innych worków i sprzedawane jako "polskie" - informuje money.pl. 

Z tego powodu Federacja Związków Zawodowych Przemysłu Chemicznego, Szklarskiego i Ceramicznego zaapelowała do premiera Donalda Tuska o wprowadzenie cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Domaga się także wprowadzenia przez UE ograniczeń na import tych towarów.

Ta sytuacja zrujnowała rynek nawozowy w Polsce. W rezultacie Grupa Azoty ma problemy, aby uzyskać rentowność na rynku nawozów. Zachodzi tu potrzeba podjęcia szerszych działań, czyli bezpośredniego wsparcia rządu i podjęcia rozmów na ten temat z Komisją Europejską.

Przed paroma dniami doszło do spotkania branży nawozowej z kierownictwem resortu rolnictwa w sprawie wzrostu importu nawozów z Rosji i Białorusi. Przedstawiciele Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego i sektora nawozów ostrzegali, że może dojść do wyparcia z rynku polskich producentów. Ich zdaniem grozi nam podobna sytuacja jak w Irlandii, gdzie po zlikwidowaniu własnej produkcji nawozów, nastąpił znaczny wzrost ich cen. W odpowiedzi na apele w sprawie sytuacji na rynku nawozów minister rolnictwa Czesław Siekierski zapowiedział nowelizację ustawy o nawozach i nawożeniu.

Podobny poziom produkcji

11 stycznia 2024 roku Grupa Azoty opublikowała szacunkowe wolumeny produkcji za grudzień 2023 r., z których wynikało, że produkcja nawozów azotowych w spółkach grupy kapitałowej utrzymuje się na "niemal "takim samym poziomie jak w listopadzie. Jak podała spółka szacunkowe wolumeny za grudzień to 281 tys. ton w porównaniu do 282 tys. ton za listopad. Dodano, że zgodnie z szacunkami, w grudniu spółki grupy wyprodukowały 54 tys. ton nawozów wieloskładnikowych względem 62 tys. ton w listopadzie.

Szacunkowe wolumeny produkcji nawozów azotowych za styczeń 2024 roku wyniosły 199 tys. ton w porównaniu do 281 tys. ton za grudzień. Z kolei wzrost poziomów produkcji został odnotowany w przypadku nawozów specjalistycznych – w styczniu szacunkowe poziomy to 25 tys. ton względem 17 tys. ton w grudniu. W nawozach wieloskładnikowych szacunkowa produkcja w styczniu wyniosła 48 tys. ton w porównaniu do 54 tys. ton w grudniu.

10 kwietnia z kolei Grupa Azoty podała, że szacunkowych wolumenów produkcji za marzec 2024 r. wynika, że produkcja nawozów azotowych w spółkach Grupy Kapitałowej wzrosła i wyniosła 292 tys. ton w porównaniu do 252 tys. ton za luty. Wzrost poziomów produkcji został odnotowany również w przypadku nawozów specjalistycznych - szacunkowe poziomy produkcji w marcu to 32 tys. ton w porównaniu do 26 tys. ton w lutym. Z kolei w nawozach wieloskładnikowych produkcja w marcu osiągnęła szacunkowo 51 tys. ton względem 57 tys. ton w lutym.

W maju spółka poinformował, że zaprzestała comiesięcznej publikacji szacunkowych wolumenów produkcji m.in. "z uwagi na brak istotnych odchyleń wolumenów produkcyjnych spółek Grupy Azoty w ostatnim okresie w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, przy jednoczesnym stopniowym zwiększaniu wykorzystania zdolności produkcyjnych w Grupie Kapitałowej Grupa Azoty".

Z pewnością wyniki sprzedaży można by znacząco poprawić, gdyby nie zalew polskiego rynku przez nawozy trafiające do nas ze Wschodu. Przedstawiciele sektora zwrócili uwagę przede wszystkim na dwukrotny, tylko w ciągu roku, wzrost importu nawozów z Rosji i Białorusi. W sezonie 2022/2023 w krajowym rynku nawozów udział importu osiągnął aż 56 procent!

Konsekwencją takiej polityki może być upadek strategicznego sektora nawozowego w Polsce, który odpowiada za bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Zaufany 11.08.2024 07:52
Tyle samo wpływa z innych państw UE . Ten kto pisał ten artykuł albo ch e nakręcić albo ma kompletny brak wiedzy na ten temat.

Zaskoczony 11.08.2024 13:37
To czemu związkowcy o tym nie mówią? Poza tym nie ma podstaw do nakładania sankcji na nawozy z UE, natomiast na te ze wschodu już dawno powinny zostać wprowadzone z wiadomych względów! I tu się rodzi pytanie, na co czekają politycy? Aż GA upadnie?

PracownikGA 11.08.2024 07:48
Sciema . Tyle samo nawozów wpływa z USA i innych państw. Chodzi tylko o to , że chcą zamknąć napływ z tamtego rynku , który de facto dla rolników jest najtańszy i zacząć zarabiac ich kosztem . Nie mają lepszego pomysłu wewnątrz by tym zarządzić to szukają innych rozwiązań. Zacząłbym od wymiany kierownictwa w GA . Jest jedną pani , która bez względu na zmianę władzy siedzi jak zakorzeniona, znęca się nad pracownikami i ciągle szuka haka na innych . Ciało psuje się od głowy niestety . A jak ktoś przez 20 lat ma takie same myślenie to co tu ma się zmienić. Dzialania jak sprzed 20 lat , karze jeździć za konkurencja i sprawdzać co robią. Wiec nie nazwałbym tego ,, nowoczesnym zarządzaniem,, a działaniami jak za PRLU. Pozdrawiam resztę dystrybutorów !

Blach 10.08.2024 18:54
Patriotycznie nastawieni rolnicy powinni kupować nawozy polskie, a prorosyjscy kupują rosyjskie i białoruskie.

DddD 10.08.2024 12:14
Rząd powinien wprowadzić cło a nie czekać na unię aż to zrobi.ci ważniejsze polski interes czy uni,trzeba zadać to pytanie

Fox 10.08.2024 06:20
Port też miał być odblokowany jedna decyzją i co nic się nie dzieje co robi pani prezydent pokazuje si z flaga i kibicuje polskim siatkarzom zamiast wziąć się wreszcie do roboty i zrobić coś dla miasta zenada.

Xxz 09.08.2024 15:32
Jedno słowo CŁO. Dlaczego nie piszecie ile nawozów napływa z Niemiec. Kto zainteresowany to niech wygoogluje.

GA 09.08.2024 15:19
Czemu nie publikujcie komentarzy?

Pracownik GA 09.08.2024 14:41
Miała być dobra zmiana. Szybciej Niemiecki BASF dogada się z Rosjanami i nie będzie Grupy Azoty, tylko jeden potentat niemiecko -rosyjski.Skończy się jak zawsze zwolnieniami, biedą i wysokim bezrobociem.

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Co wy promujecie ?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:53Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"Autor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: NIE dla elektryków ! Nawet bogatsza jednostka komunikacji miejskiej MZA W-wa nie kupuje aż tyle elektryków tylko wciąż pojazdy z silnikiem spalinowym. To jest spisek UE przeciw Polsce.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:52Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: MatiTreść komentarza: My z sąsiadem Leszkiem, też mamy wspólne usługi i zakupy i dyrektora nie mamy.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 20:25Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług WspólnychAutor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych A Autor komentarza: HansTreść komentarza: "Biedny" Niemiec rozpoczął wojnę, a potem uciekał, bo tyle krzywd zdążył w parę lat wyrządzić, że dobrze wiedział, iż wreszcie dosięgnie go ręka sprawiedliwości. Ale i tak zdążył wywieźć kilkadziesiąt pociągów zagrabionych dzieł sztuki, złota i innych kosztowności, których do dziś nie oddał okradzionym narodom. Smutna prawda...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:05Źródło komentarza: Archeologiczna ciekawostka, czyli kozielskie czółno i toporki neolityczne. ZDJĘCIAAutor komentarza: stawikTreść komentarza: Muszą dojechać, przecież nie będą targać tych skrzynek z piwem z parkingu.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 14:05Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIA
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 5°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama