Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 02:32
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Polski rynek wciąż zalewają nawozy z Rosji i Białorusi. Grupa Azoty w tarapatach

Z powodu luki sankcyjnej zezwalającej na import żywności oraz nawozów z Rosji i Białorusi, spółki Grupy Azoty nie są w stanie sprzedawać swoich nawozów – alarmują związkowcy z tej firmy. Tylko w sezonie 2022/2023 udział importu w polskim rynku nawozów sięgnął aż 56 procent!

Źródło: Grupa Azoty

Z powodu furtki w sankcjach UE do Polski cały czas wjeżdżają rosyjskie nawozy. Są tanie i łatwo dostępne. Wielu rolników nawet nie wie, że kupuje nawozy z Rosji, bo w Polsce są one przepakowywane do innych worków i sprzedawane jako "polskie" - informuje money.pl. 

Z tego powodu Federacja Związków Zawodowych Przemysłu Chemicznego, Szklarskiego i Ceramicznego zaapelowała do premiera Donalda Tuska o wprowadzenie cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Domaga się także wprowadzenia przez UE ograniczeń na import tych towarów.

Ta sytuacja zrujnowała rynek nawozowy w Polsce. W rezultacie Grupa Azoty ma problemy, aby uzyskać rentowność na rynku nawozów. Zachodzi tu potrzeba podjęcia szerszych działań, czyli bezpośredniego wsparcia rządu i podjęcia rozmów na ten temat z Komisją Europejską.

Przed paroma dniami doszło do spotkania branży nawozowej z kierownictwem resortu rolnictwa w sprawie wzrostu importu nawozów z Rosji i Białorusi. Przedstawiciele Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego i sektora nawozów ostrzegali, że może dojść do wyparcia z rynku polskich producentów. Ich zdaniem grozi nam podobna sytuacja jak w Irlandii, gdzie po zlikwidowaniu własnej produkcji nawozów, nastąpił znaczny wzrost ich cen. W odpowiedzi na apele w sprawie sytuacji na rynku nawozów minister rolnictwa Czesław Siekierski zapowiedział nowelizację ustawy o nawozach i nawożeniu.

Podobny poziom produkcji

11 stycznia 2024 roku Grupa Azoty opublikowała szacunkowe wolumeny produkcji za grudzień 2023 r., z których wynikało, że produkcja nawozów azotowych w spółkach grupy kapitałowej utrzymuje się na "niemal "takim samym poziomie jak w listopadzie. Jak podała spółka szacunkowe wolumeny za grudzień to 281 tys. ton w porównaniu do 282 tys. ton za listopad. Dodano, że zgodnie z szacunkami, w grudniu spółki grupy wyprodukowały 54 tys. ton nawozów wieloskładnikowych względem 62 tys. ton w listopadzie.

Szacunkowe wolumeny produkcji nawozów azotowych za styczeń 2024 roku wyniosły 199 tys. ton w porównaniu do 281 tys. ton za grudzień. Z kolei wzrost poziomów produkcji został odnotowany w przypadku nawozów specjalistycznych – w styczniu szacunkowe poziomy to 25 tys. ton względem 17 tys. ton w grudniu. W nawozach wieloskładnikowych szacunkowa produkcja w styczniu wyniosła 48 tys. ton w porównaniu do 54 tys. ton w grudniu.

10 kwietnia z kolei Grupa Azoty podała, że szacunkowych wolumenów produkcji za marzec 2024 r. wynika, że produkcja nawozów azotowych w spółkach Grupy Kapitałowej wzrosła i wyniosła 292 tys. ton w porównaniu do 252 tys. ton za luty. Wzrost poziomów produkcji został odnotowany również w przypadku nawozów specjalistycznych - szacunkowe poziomy produkcji w marcu to 32 tys. ton w porównaniu do 26 tys. ton w lutym. Z kolei w nawozach wieloskładnikowych produkcja w marcu osiągnęła szacunkowo 51 tys. ton względem 57 tys. ton w lutym.

W maju spółka poinformował, że zaprzestała comiesięcznej publikacji szacunkowych wolumenów produkcji m.in. "z uwagi na brak istotnych odchyleń wolumenów produkcyjnych spółek Grupy Azoty w ostatnim okresie w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, przy jednoczesnym stopniowym zwiększaniu wykorzystania zdolności produkcyjnych w Grupie Kapitałowej Grupa Azoty".

Z pewnością wyniki sprzedaży można by znacząco poprawić, gdyby nie zalew polskiego rynku przez nawozy trafiające do nas ze Wschodu. Przedstawiciele sektora zwrócili uwagę przede wszystkim na dwukrotny, tylko w ciągu roku, wzrost importu nawozów z Rosji i Białorusi. W sezonie 2022/2023 w krajowym rynku nawozów udział importu osiągnął aż 56 procent!

Konsekwencją takiej polityki może być upadek strategicznego sektora nawozowego w Polsce, który odpowiada za bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zaufany 11.08.2024 07:52
Tyle samo wpływa z innych państw UE . Ten kto pisał ten artykuł albo ch e nakręcić albo ma kompletny brak wiedzy na ten temat.

Zaskoczony 11.08.2024 13:37
To czemu związkowcy o tym nie mówią? Poza tym nie ma podstaw do nakładania sankcji na nawozy z UE, natomiast na te ze wschodu już dawno powinny zostać wprowadzone z wiadomych względów! I tu się rodzi pytanie, na co czekają politycy? Aż GA upadnie?

PracownikGA 11.08.2024 07:48
Sciema . Tyle samo nawozów wpływa z USA i innych państw. Chodzi tylko o to , że chcą zamknąć napływ z tamtego rynku , który de facto dla rolników jest najtańszy i zacząć zarabiac ich kosztem . Nie mają lepszego pomysłu wewnątrz by tym zarządzić to szukają innych rozwiązań. Zacząłbym od wymiany kierownictwa w GA . Jest jedną pani , która bez względu na zmianę władzy siedzi jak zakorzeniona, znęca się nad pracownikami i ciągle szuka haka na innych . Ciało psuje się od głowy niestety . A jak ktoś przez 20 lat ma takie same myślenie to co tu ma się zmienić. Dzialania jak sprzed 20 lat , karze jeździć za konkurencja i sprawdzać co robią. Wiec nie nazwałbym tego ,, nowoczesnym zarządzaniem,, a działaniami jak za PRLU. Pozdrawiam resztę dystrybutorów !

Blach 10.08.2024 18:54
Patriotycznie nastawieni rolnicy powinni kupować nawozy polskie, a prorosyjscy kupują rosyjskie i białoruskie.

DddD 10.08.2024 12:14
Rząd powinien wprowadzić cło a nie czekać na unię aż to zrobi.ci ważniejsze polski interes czy uni,trzeba zadać to pytanie

Fox 10.08.2024 06:20
Port też miał być odblokowany jedna decyzją i co nic się nie dzieje co robi pani prezydent pokazuje si z flaga i kibicuje polskim siatkarzom zamiast wziąć się wreszcie do roboty i zrobić coś dla miasta zenada.

Xxz 09.08.2024 15:32
Jedno słowo CŁO. Dlaczego nie piszecie ile nawozów napływa z Niemiec. Kto zainteresowany to niech wygoogluje.

GA 09.08.2024 15:19
Czemu nie publikujcie komentarzy?

Pracownik GA 09.08.2024 14:41
Miała być dobra zmiana. Szybciej Niemiecki BASF dogada się z Rosjanami i nie będzie Grupy Azoty, tylko jeden potentat niemiecko -rosyjski.Skończy się jak zawsze zwolnieniami, biedą i wysokim bezrobociem.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: anty onucaTreść komentarza: W Wołgogradzie też mają podobne pomysły.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna