Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 13:23
Reklama
Reklama
Reklama

Czy w tym miejscu wybudowano pierwszy kozielski gród?

Gdzie zlokalizowane było pierwotne założenie obronne, czyli pierwszy kozielski gród? Kwestia ta od wielu lat nurtuje archeologów i historyków. Hipotez na temat lokalizacji tego miejsca było mnóstwo przez ostatnie lata.
Czy w tym miejscu wybudowano pierwszy kozielski gród?

Chciałbym przypomnieć jedną z tych najmniej znanych i tak naprawdę niewyjaśnionych do dnia dzisiejszego. Archeolodzy zainteresowali się tym miejscem ze względu na jedną z map z 1840 roku na której teren ten oznaczono jako „grodzisko” - wyjaśnia Sławomir Wilkowski, twórca kanału historycznego Bunker King.

W sprawozdaniu z badań powierzchniowych przeprowadzonych w maju 1979 roku archeolodzy opisali to miejsce jako trudno dostępne ze względu na zaawansowaną roślinność, która utrudniała lub wręcz uniemożliwiała obserwację.

W jednym miejscu zrobiono nawet wykop sondażowy o wymiarach jednego metra na pięć metrów, ale nie natrafiono na żadne obiekty archeologiczne ani na warstwę kulturową. Być może wykop sondażowy został zrobiony w złym miejscu lub był on zwyczajnie zbyt płytki, a może zwyczajnie nic tam nigdy nie było i dlatego nic nie znaleziono. 

Jednak dwieście metrów dalej, czyli bliżej centrum Koźla, znajdują się ślady ciekawej okrągłej struktury, której jednak nigdy nie próbowano badać. Na zdjęciu oznaczona jest białym kołem. Natomiast czerwona strzałka wskazuje miejsce zbadane przez archeologów - precyzuje Sławomir Wilkowski.

 

Temat kozielskiego grodu poruszaliśmy w kilku naszych artykułach. Poniżej niektóre z nich. 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LLLTreść komentarza: Wszystkim nie można przecież dać! Przecież muszą być miliony na ośrodki dla nachodźców!!!Data dodania komentarza: 21.11.2024, 11:45Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Skoro taka sytuacja jest, to niech ktoś zadba chociaz o te drogi tymczasowe. Po deszczach są mega dziury, a jak spadnie śnieg i będzie z pół nawiewac to nie wyobrażam sobie przejazdu tamtedyData dodania komentarza: 21.11.2024, 11:01Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: XyzTreść komentarza: A przecież Pań Sałacki mówił we wrześniu, że zostały ostatnie sztuki. A biblioteka na każdym spotkaniu promuje jego książkę. Czyżby nikt nie chciał kupować?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:54Źródło komentarza: Spotkanie z autorkami oraz bohaterem książki pt. “Andrzej Sałacki – Życie na medal”Autor komentarza: laba1950Treść komentarza: Dlaczego takie informacje podajecie po fakcie a nie wcześniej ! Na zdjęciach widać kto o tych występach wiedział. Puste tylne rzędy mówią wszystko. Wstyd !!!!!!!!!!!!!!!!!!!Data dodania komentarza: 21.11.2024, 08:47Źródło komentarza: Najmłodsi zaśpiewali o Polsce. Piękny pokaz patriotyzmu. ZDJĘCIAAutor komentarza: PewexTreść komentarza: Żarty, dalej na kasę czekają...Data dodania komentarza: 21.11.2024, 08:23Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: joTreść komentarza: chcieliście rudego to macie rudego!!!on nigdy nie spelnia danego słowa!!!także nie łuddżcie się niczego nie zrobi!!!Data dodania komentarza: 21.11.2024, 04:19Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdna
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna