Skalę wzrostu zarejestrowanych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych cudzoziemców pokazuje porównanie danych sprzed niemal ośmiu lat. We wrześniu 2016 r. w skali kraju ZUS miał w swojej bazie 266 tys. ubezpieczonych przez pracodawców, a więc niemal pięć razy mniej niż obecnie.
- Na Opolszczyźnie pracodawcy zgłosili do ubezpieczenia emerytalnego i rentowych niemal 28 tysięcy osób podających inne obywatelstwo niż polskie. Najliczniejszą grupę, bo ponad 22-tysięczną, stanowią osoby z paszportem ukraińskim. Drugą nacją pod względem wielkości są Białorusini, to nieco ponad tysiąc osób, trzecią Mołdawianie w ilości 740 ubezpieczonych. Znaczącą grupę stanowią Rumuni, których jest w regionie 670 oraz obywatele Gruzji – 615 - komentuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
ZUS dysponuje danymi o obywatelach innych państw, którzy są zatrudnieni w formie, która obliguje do odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Chodzi o tych, którzy sami zadeklarowali opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne (z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej), bądź o tych, którzy zostali zgłoszeni przez pracodawców lub zleceniodawców. W statystykach ZUS nie ma cudzoziemców, którzy nie zalegalizowali pobytu w Polsce, pracują w „szarej strefie”, bądź wykonują czynności typowe dla umowy o dzieło.
Opolski ZUS podaje, że w regionie ubezpieczeni pochodzą z co najmniej 72 państw. Pod względem geograficznych najdalszymi kierunkami skąd pochodzą pracujący i ubezpieczeni na Opolszczyźnie są Argentyna, Bangladesz, Chiny, Filipiny, Indonezja, Nepal, Peru, Korea Południowa, Tajlandia czy Wietnam.
Napisz komentarz
Komentarze