Łącznie od 29.04.2024 r. do 09.05.2024 r. odłowiono około 1500 kg śniętych ryb. Zgodnie z Procedurą monitorowania interwencyjnego Prymnesium parvum „złotej algi” opracowaną przez GIOŚ, na Kanale Gliwickim w m. Kędzierzyn-Koźle obowiązuje I stopień zagrożenia, który skutkuje zwiększeniem częstotliwości badań do dwóch razy w tygodniu.
Monitorowanie stanu jakości wód, w tym Kanału Gliwickiego realizowane jest na bieżąco przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu i Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. W związku z zaistniałą sytuacją w dniu 29.04.2024 r. uruchomiono procedurę powiadamiania w ramach Międzynarodowego Planu Ostrzegawczo – Alarmowego dla Odry. Jeśli chodzi o inne podjęte działania, w okolicach byłej stoczni na starorzeczu Odry w Januszkowicach zamontowano specjalną siatkę uniemożliwiającą migrację ryb. Ponadto od marca uczestniczymy w cotygodniowych naradach z Ministerstwem Klimatu i Środowiska w sprawie sytuacji rzeki Odry. Otrzymane rekomendacje dot. codziennego patrolowania zagrożonych akwenów, czy wykonywania systematycznych pomiarów traktujemy priorytetowo.
Wyniki badań ichtiopatologicznych sugerują, że prawdopodobną przyczyną śnięcia ryb była nagła zmiana warunków środowiskowych.
Nie ma planów ograniczania korzystania z wód Kanału Gliwickiego, Odry i jej starorzeczy, a w szczególności starorzecza w Januszkowicach. Działania w tym zakresie mogą jednak ulec zmianie wraz z ewentualnym rozwojem sytuacji.
Napisz komentarz
Komentarze