Podczas imprezy pn. "Majówka z MOK-iem" będą propozycje dla starszych i młodszych mieszkańców. W środę 1 maja o godz. 12 w parku Pojednania rozpocznie się festiwal food trucków, gdzie będzie można skosztować potraw z różnych zakątków świata.
Następnego dnia w parku przy al. Jana Pawła II odbędzie się Koz All Music Festival. Przegląd muzyczny w Kędzierzynie-Koźlu to okazja dla młodych, często debiutujących zespołów, by zaprezentować się szerszej publiczności. Każdego roku organizatorzy zapraszają przedstawicieli wszystkich gatunków: od heavy metalu po reggae.
Przesłuchania konkursowe rozpoczną się o godz. 15. Wystąpią: Tantfreaky, Metr pod Ziemią, Dopamina, Kin Cat, Ekhto i Agata Nasiadka. Listę rezerwową tworzą: One Step, Punkt Widzenia oraz Brocat. Zwycięzca przeglądu otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 5000 zł oraz możliwość występu na Dniach Kędzierzyna-Koźla 2024. Na godz. 20 zaplanowano ogłoszenie wyników oraz koncert grupy Bongostan.
Najwięcej będzie się działo podczas pikniku 3 maja. Już o godz. 14 z koncertem pn. "Witaj, maj - 3 maj! Polska w Europie" wystąpi Społeczna Orkiestra Kameralna Con Vigore, której towarzyszyć będzie sopranistka Patrycja Kamecka.
Na godz. 15 zaplanowano "Egzamin", czyli prezentację dziecięcych i młodzieżowych sekcji artystycznych z Miejskiego Ośrodka Kultury, Spółdzielczego Domu Kultury RSM Chemik oraz grupy Bailando.
Kolejną atrakcją będzie występ Joanny Bartel o godz. 17.30. Aktorka, artystka kabaretowa, piosenkarka oraz autorka tekstów satyrycznych, wierszy i lirycznych piosenek pochodzi ze Świętochłowic. Od dziecka lubiła rozśmieszać innych. Opowiadała kawały, wygłupiała się i rozbawiała całą klasę. W trakcie studiów występowała w kabaretach w Katowicach i Bytomiu. Była też gościem Piwnicy pod Baranami. Pod koniec lat 70. trafiła do zespołu Andrzeja Rosiewicza, gdzie głównie śpiewała i tańczyła. Następnie spędziła 7 lat w zespole Tadeusza Drozdy. Rozgłos przyniósł jej udział w serialu "Święta wojna".
W 2004 roku otrzymała nagrodę Hanysa, przyznawaną przez kabaret Rak ludziom znanym, lubianym i zasłużonym dla Śląska. Rok później odebrała Kryształowy Granat dla najlepszej aktorki komediowej na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu. W 2011 roku, na Festiwalu Jana Himilsbacha w Mińsku Mazowieckim, otrzymała Monidło – nagrodę dla najlepszego aktora niezawodowego. Z kolei w 2017 przyznano jej statuetkę Osobowość Śląska.
Joanna Bartel często udziela się charytatywnie, wspomagając organizacje, ludzi i idee zgodne z jej przekonaniami i bliskie jej sercu. Szczególnie wspiera wszelkie inicjatywy mające na względzie dobro Śląska. W Kędzierzynie-Koźlu wystąpi z programem satyrycznym w stylu stand-up.
Następnie, na godz. 18.30, zaplanowano recital Anny Jellinek. Artystka z Kędzierzyna-Koźla dobrze odnajduje się w klimatach poezji śpiewanej, ale i inny repertuar nie jest jej obcy, a ten, kto widział jej występy, wie, że potrafi nawiązać świetny kontakt z publicznością.
Na zakończenie (godz. 19.30) odbędzie się koncert zespołu Wiewiórka na Drzewie. Grupa powstała w 2008 roku, gdy na wspólnych próbach spotkali się członkowie gliwickich składów: Squid, Sensitive i WD40. W ich piosenkach można usłyszeć ciepłe hiszpańskie rytmy, rocka, reggae i ska, a nawet maleńką szczyptę metalu. Sami o sobie mówią, że kochają świat i ludzi, czerpią energię z podróży i ciągłego poszukiwania nowych ścieżek. Ich teksty powstają z punktu widzenia leśnych stworzonek obserwujących bacznie rzeczywistość z najwyższych gałęzi drzew. Grali w wielu miejscach, a na festiwalu Woodstock - dziś zwanym Pol'and'Rock - dorobili się własnej, leśnej sceny, zwanej Wiewiórstock, i wiernych fanów, którzy przyjeżdżają tam tylko dla nich.
Majówka w parku zakończy się zabawą z didżejem Dave Low od godz. 21. Wstęp na wszystkie występy jest bezpłatny.
Warto jeszcze wspomnieć o koncercie fortepianowym Antoniego Kaweckiego, który odbędzie się na kozielskim rynku 3 maja o godz. 12.15. Artysta ma 23 lata, a naukę gry na instrumencie rozpoczął w wieku 6 lat. W 2020 roku rozpoczął studia pod okiem prof. dr. hab. Wojciecha Świtały w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest wieloletnim stypendystą krajowego funduszu na rzecz dzieci oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Uczestniczył w kursach mistrzowskich pod okiem wybitnych pedagogów. Jest również laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Do najważniejszych osiągnięć artystycznych Antoniego Kaweckiego należą: Grand Prix w XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Görlitz/Zgorzelec, pierwsze miejsce w X Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Mistrz Klawiatury Warszawa czy zwycięstwo w I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim Turzno.
Napisz komentarz
Komentarze