Wczoraj, w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących policjanci z Kędzierzyna-Koźla debatowali z uczniami o bezpieczeństwie w sieci. W spotkaniu uczestniczyli Komendant Powiatowy Policji w Kędzierzynie-Koźlu mł. insp. Hubert Adamek, policyjni profilaktycy: asp. szt. Małgorzata Cisowska i asp. Paweł Szymkowiak oraz mł. asp. Marcin Izaak z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą.
W debacie uczestniczyło blisko 100 uczniów. Wśród nich były również klasy o profilu informatycznym. Podczas spotkania komendant podkreślił, że każdy użytkownik Internetu może być potencjalną ofiarą cyberprzestępców. Dlatego korzystając z sieci, warto znać zagrożenia z jakimi można się tam spotkać oraz wiedzieć jak się przed niemi chronić. Jednocześnie opowiedział młodym ludziom o pracy policjantów, którzy zajmują się zwalczaniem cyberprzestępczości. Podkreślając przy tym, że służba w Policji daje wiele możliwości na realizowanie swoich zainteresowań oraz pasji. Między innymi osoby posiadające wiedzę oraz umiejętności informatyczne mogą pełnić służbę w wydziałach zajmujących się ściganiem cyberprzestępców.
Uczniowie, którzy wzięli udział w spotkaniu w ciekawy i praktyczny sposób dowiedzieli się jak skutecznie dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci. Podczas prowadzonych paneli dyskusyjnych policjanci wskazali jak nie dać się oszukać w sieci oraz jak zabezpieczać swoje konta na portalach społecznościowych. Funkcjonariusze przestrzegali przed udostępnianiem swoich danych osobowych oraz danych do płatności mobilnych. Nie zabrakło również informacji o konsekwencjach z jakimi może się spotkać osoba, której skradziono tożsamość.
W debacie poruszona została również problematyka cyberprzemocy, która może przybierać formy wyzwisk, ośmieszania i poniżania, prób podszywania się pod inne osoby, publikacji kompromitujących zdjęć albo filmów, a także gróźb czy szantażów. Uczniowie dowiedzieli się jakie konsekwencje prawne grożą za jej stosowanie. Jednocześnie policjanci podkreślili, że użytkownicy Internetu, którzy są świadkami cyberprzemocy i nie reagują na nią, dają tym samym sprawcy przyzwolenie na jego działanie.
Napisz komentarz
Komentarze