niedziela, 12 maja 2024 22:47
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Krótkie wspomnienie wyjątkowej postaci dr Zyty Zarzyckiej

Wieloletnią kierowniczką i „dobrą duszą” naszego oddziału była dr Zyta Zarzycka, która całe swoje życie zawodowe związała z Muzeum Czynu Powstańczego - tak o zmarłej w listopadzie 2006 roku mieszkance Kędzierzyna-Koźla piszą sami muzealnicy, którzy mieli zaszczyt i przyjemność z nią współpracować.
  • Źródło: Muzeum Czynu Powstańczego
Krótkie wspomnienie wyjątkowej postaci dr Zyty Zarzyckiej

Zyta Zarzycka urodziła się 15 czerwca 1944 r. w Chlewicach w powiecie włoszczańskim. Pod koniec lat 40. XX w. jej rodzina przeniosła się na tzw. Ziemie Odzyskane i zamieszkała najpierw w Sławięcicach, a następnie w Koźlu. Tutaj Zyta Zarzycka ukończyła szkołę podstawową oraz zdała maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza. 

Następnie kontynuowała naukę na Uniwersytecie Jagiellońskim uzyskując w 1968 r. tytuł magistra historii. Po ukończeniu studiów podjęła w dniu 1 marca 1969 r. pracę w Muzeum Czynu Powstańczego, gdzie pracowała aż do przejścia na emeryturę w 2004 r. Od 1 listopada 1974 r. pełniła funkcję jego kierownika. W 1985 r. uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych na podstawie rozprawy pt. Polskie działania specjalne na Górnym Śląsku 1919–1921. 

W trakcie swojej 35-letniej pracy w Muzeum dr Zarzycka przygotowała szereg wystaw i publikacji przybliżających historię Górnego Śląska z lat 1918-1922, działalność Związku Polaków w Niemczech oraz historię Góry św. Anny. Zaangażowała się również w działalność ruchu kadetów organizując m.in. od 1983 r. corocznie w Muzeum Czynu Powstańczego „Spotkania Kadeckich Pokoleń”.

Specjalizując się w zagadnieniach biografistyki śląskiej weszła w skład zespołu autorskiego Encyklopedii Powstań Śląskich, wydanej w 1982 r. przez Instytut Śląski w Opolu, na potrzeby której opracowała kilkadziesiąt biogramów dowódców powstańczych. We współpracy z Instytutem Śląskim opracowała i opublikowała znajdujący się w zbiorach Muzeum Czynu Powstańczego cenny zbiór rozkazów dowództwa Podgrupy „Bogdan” skierowanych do batalionu tarnogórskiego ppor. Romana Koźlika z okresu III powstania śląskiego (Materiały źródłowe do dziejów III powstania śląskiego: rozkazy baonu tarnogórskiego, oprac. B. Cimała, Z. Zarzycka, Opole 1998).

Należy nadmienić, że zainteresowania naukowe dr Zyty Zarzyckiej nie skupiały się tylko na okresie powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku. Zajmowała się także historią miasta Koźla i ziemi kozielskiej. Była m.in. współautorką rozdziału w monografii miasta wydanej w 2002 r. Wraz z dr. Ryszardem Pacułtem opublikowała także w 1997 r. książkę pt. „Twierdza kozielska i jej komendanci”.

Dr Zyta Zarzycka zmarła po długiej chorobie 2 listopada 2006 r. Została pochowana na cmentarzu parafialnym w Sławięcicach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Andrzej G. 08.03.2024 17:03
Dziś bardzo brakuje Takich Ludzi jak ś.p. Pani Zyta Zarzycka.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Na osiedlu Kuźniczki czarne pszczoły obserwuję już od dwóch lat (i mam zdjęcia na dowód).Data dodania komentarza: 12.05.2024, 10:14Źródło komentarza: „Czarna pszczoła” w Kędzierzynie-Koźlu! ZDJĘCIAAutor komentarza: JerzyTreść komentarza: Ja mam je od czterech jasieniec lubelskieData dodania komentarza: 12.05.2024, 10:10Źródło komentarza: „Czarna pszczoła” w Kędzierzynie-Koźlu! ZDJĘCIAAutor komentarza: RealistaTreść komentarza: Czyli dalej obradujemy i nic nie robimy 😭 brawo!!! A czy nie można parę razy przepuścić wody na śluzach aby rozcieńczyć i natlenić wodę??? To przykre, jest początek maja a już taka tragedii 😪 a co będzie gdy przyjdą upały???Data dodania komentarza: 12.05.2024, 09:28Źródło komentarza: Wprowadzono I stopień zagrożenia na Kanale GliwickimAutor komentarza: PozdrawiamTreść komentarza: Proponuję Państwu tradycyjnie - poczekać aż " specjalny wysłannik tvn24 ustali że to Kaczyński, zaproszeni eksperci nie będą ukrywać oburzenia a lokalne radyjko wytrąbi swoją mantrę - jak czytamy w dzisiejszej gazecie wyborczej... itd...Data dodania komentarza: 12.05.2024, 07:25Źródło komentarza: Wprowadzono I stopień zagrożenia na Kanale GliwickimAutor komentarza: AniaTreść komentarza: W Gniewkowie , w kujawsko-pomorskim, na mojej działce mieszkają 3 pìękne okazy. Są od 3 lat, mieszkają w starej , spróchniałej gruszy.Data dodania komentarza: 11.05.2024, 22:37Źródło komentarza: „Czarna pszczoła” w Kędzierzynie-Koźlu! ZDJĘCIAAutor komentarza: LaraTreść komentarza: Dokładnie, na Azotach na działkach już kilka lat je mamy, w zeszłym roku zrobiłam zdjęcia dwóm takim pięknościomData dodania komentarza: 11.05.2024, 21:26Źródło komentarza: „Czarna pszczoła” w Kędzierzynie-Koźlu! ZDJĘCIA
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 12°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna