Reklama
środa, 23 kwietnia 2025 23:26
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Chce ocalić od zapomnienia tych, których groby już nie istnieją

Reklama
Pochodzący z Dziergowic Piotr Kentnowski od 2017 r. prowadzi niezwykle istotną działalność związaną z polskimi grobami i miejscami pamięci na obszarze Badenii i Wirtembergii. Z prezesem Stowarzyszenia Ostoja-Zuflucht rozmawialiśmy o działalności w tym obszarze.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
Chce ocalić od zapomnienia tych, których groby już nie istnieją
Po lewej: Piotr Kentnowski (stoi po prawej) z burmistrzem Braunsbach Frankiem Harschnadem przy polskim grobie. Po prawej: polski pomnik w Schwaebisch Hall

Autor: archiwum prywatne Piotra Kentnowskiego

Ma 49 lat i mieszka w południowych Niemczech, w Badenii i Wirtembergii. Podczas poszukiwań nie natknął się na razie na ofiary z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

Reklama

- Dziergowice to moja rodzinna miejscowość, która stanowi niezapomnianą część mojego życia. Spędziłem w nich całe dzieciństwo i młodość, aż do momentu, gdy losy wyprowadziły mnie w nowe miejsca. Pomimo fizycznego oddalenia, serce wciąż pozostaje silnie związane z tym miejscem. Dlatego też na bieżąco śledzę osiągnięcia LZS "Odrzanka", z którą byłem związany w młodości, czy też poczynania uczniów Szkoły Podstawowej im. A. Zgrzebnioka - mówi Piotr Kentnowski.

Śledzenie wydarzeń za pośrednictwem mediów społecznościowych to dla niego nie tylko forma kontaktu z przeszłością, ale także sposób na utrzymanie związku z miejscem, które zawsze pozostanie dla niego wyjątkowe i niepowtarzalne.

Skąd u pana Piotra zainteresowania tematyką polskich grobów wojennych i miejscami pamięci? Jak przyznaje, to swego rodzaju forma edukacji historycznej.

- Chcę przekazywać wiedzę o przeszłości, która związana jest z trudnymi wydarzeniami, takimi jak wojna czy inne tragedie, które odcisnęły piętno na całym narodzie - podkreśla rozmówca. - Wierzę, że moje wysiłki przyniosą efekty, które przetrwają próbę czasu i staną się częścią dziedzictwa kulturowego oraz społecznego Polski, odpowiedzialnych decyzji i działań, zawsze z myślą o dobru wspólnym. Mam nadzieję, że w przyszłości, jako naród, wyciągniemy mądre wnioski z naszej historii, które pozwolą nam rozwijać się, unikać błędów przeszłości i kształtować lepszą przyszłość. Wszak, jak pisał Cyceron: "Historia - świadek czasu, światło prawdy, życie pamięci, nauczycielka życia, zwiastunka przyszłości".

Wyniki swoich badań i osiągnięcia Piotr Kentnowski publikuje na stronie internetowej www.ostojapamieci.pl. Głównie zajmuje się katalogowaniem i odnajdywaniem polskich grobów w Badenii i Wirtembergii, począwszy od archiwów, poprzez kontakt z lokalnymi instytucjami, po wizyty na cmentarzach. Jego praca ewoluowała w obszerny projekt, stanowiący niejako kompleksowe wsparcie dla rodzin, które szukają miejsc spoczynku swoich bliskich. Efekty są zauważalne. Niedawno rodzina śp. Jana Galosa odnalazła jego grób. To dowodzi, jak niezwykle potrzebna i wartościowa jest jego praca.

Pan Piotr stworzył i regularnie uzupełnia cyfrowy pomnik pamięci polskich ofiar II wojny światowej, spoczywających na cmentarzach Badenii i Wirtembergii. Obecnie zawiera on 5 066 osób. Niestety, część grobów już nie istnieje. Utrzymuje kontakt z gminami powiatów Schwaebisch Hall i Hohenlohe, aby ustalić liczbę oraz stan zachowanych grobów. Zamierza wydać na ten temat publikację. Ponadto prowadzi wewnętrzną bazę danych polskich ofiar, w której gromadzi szczegółowe informacje o nich. Współpracuje także z Konsulatem RP w Monachium. W ubiegłym roku założył stowarzyszenie zwykłe o nazwie "Ostoja-Zuflucht", w ramach którego dołączył jako członek zbiorowy do struktur Związku Polaków w Niemczech. Stowarzyszenie Ostoja-Zuflucht to stowarzyszenie rodzinne, które pan Piotr, jako jego prezes, prowadzi z żoną i synem.

Piotr Kentnowski jest osobą prywatną, aktywną zawodowo. Wszelkie koszty związane ze swoimi badaniami, wyjazdami, utrzymaniem strony internetowej itp. pokrywa ze swoich środków. Jego zaangażowanie oraz wkład w upamiętnianie i pielęgnowanie pamięci o polskich ofiarach są wyjątkowe i zasługują na uznanie.

Cały artykuł w 3. numerze "Nowej Gazety Lokalnej", który ukazał się 23 stycznia. Dostępny również w formie elektronicznej - E-Wydanie

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Arkadiusz MisiarzTreść komentarza: Z powodu uwagi pewnego facebookowicza musiałem zaktualizować opis. Przed Sułkowem nie rozebrano mostu tylko przęsło wiaduktu, o który zahaczały ciężarówki i maszyny rolnicze. Dlatego proszę autora artykułu o zmianę tekstu we wspomnieniu, który okazał się w niniejszym artykule.Data dodania komentarza: 23.04.2025, 18:41Źródło komentarza: Wydłużenie ścieżki rowerowej aż do Baborowa? Czemu nie!Autor komentarza: Arkadiusz MisiarzTreść komentarza: Z powodu uwagi pewnego użytkownika facebooka musiałem zaktualizować swój opis. Przed Sułkowem nie rozebrano mostu, tylko przęsło wiaduktu, o który wielokrotnie zahaczały ciężarówki i maszyny rolnicze. W tym miejscu muszę podziękować temu użytkownikowi za uwagę.Data dodania komentarza: 23.04.2025, 18:32Źródło komentarza: Wydłużenie ścieżki rowerowej aż do Baborowa? Czemu nie!Autor komentarza: hahaTreść komentarza: sami wychowaliście tych zboczeńców tylko tak dalejData dodania komentarza: 23.04.2025, 17:53Źródło komentarza: Nocne pożary na Żabieńcu i w Kłodnicy. Prawdopodobnie ktoś celowo podłożył ogieńAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Weź idź do psychiatry bo widać leki przestały na ciebie działać. Co prawda boli ?Data dodania komentarza: 23.04.2025, 16:05Źródło komentarza: Aż 116 policyjnych interwencji w świętaAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: A gdzie są wasze serca dla Polaków tu w kraju ,w tym mieście ? Jacy z was patrioci skoro olewacie biednych i potrzebujących rodaków. Wstyd !Data dodania komentarza: 23.04.2025, 16:04Źródło komentarza: Serce dla Kresów. Setki paczek z Kędzierzyna-Koźla na Litwę. ZDJĘCIAAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Czy powyższy artykuł ma pokazać jak dzielni funkcjonariusze pracują ? To że gdzieś im uda się złowić pijaczka albo poszukiwanego za nie uiszczenie opłaty za mandat 200 zł to nie są wyczyny za które warto ich znaczy policję wychwalać. Bo większość to śpią albo siedzą w radiowozie lub na komisariacie. Powtarzam jak mantrę gdzie są nocne i dzienne patrole piesze ? Gdzie są dzielnicowi bonie widać by coś robi dla społeczeństwa ? Jedno można stwierdzić że zmiany personalne na wyższym szczeblu nic nie zmieniły czyli takie same dziadostwo.Data dodania komentarza: 23.04.2025, 15:56Źródło komentarza: Jeden kierowca prowadził bez uprawnień, drugi dodatkowo był po alkoholu i wiózł osobę poszukiwaną
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 15°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna