Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 03:38
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Chce ocalić od zapomnienia tych, których groby już nie istnieją

Pochodzący z Dziergowic Piotr Kentnowski od 2017 r. prowadzi niezwykle istotną działalność związaną z polskimi grobami i miejscami pamięci na obszarze Badenii i Wirtembergii. Z prezesem Stowarzyszenia Ostoja-Zuflucht rozmawialiśmy o działalności w tym obszarze.
Po lewej: Piotr Kentnowski (stoi po prawej) z burmistrzem Braunsbach Frankiem Harschnadem przy polskim grobie. Po prawej: polski pomnik w Schwaebisch Hall

Autor: archiwum prywatne Piotra Kentnowskiego

Ma 49 lat i mieszka w południowych Niemczech, w Badenii i Wirtembergii. Podczas poszukiwań nie natknął się na razie na ofiary z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

- Dziergowice to moja rodzinna miejscowość, która stanowi niezapomnianą część mojego życia. Spędziłem w nich całe dzieciństwo i młodość, aż do momentu, gdy losy wyprowadziły mnie w nowe miejsca. Pomimo fizycznego oddalenia, serce wciąż pozostaje silnie związane z tym miejscem. Dlatego też na bieżąco śledzę osiągnięcia LZS "Odrzanka", z którą byłem związany w młodości, czy też poczynania uczniów Szkoły Podstawowej im. A. Zgrzebnioka - mówi Piotr Kentnowski.

Śledzenie wydarzeń za pośrednictwem mediów społecznościowych to dla niego nie tylko forma kontaktu z przeszłością, ale także sposób na utrzymanie związku z miejscem, które zawsze pozostanie dla niego wyjątkowe i niepowtarzalne.

Skąd u pana Piotra zainteresowania tematyką polskich grobów wojennych i miejscami pamięci? Jak przyznaje, to swego rodzaju forma edukacji historycznej.

- Chcę przekazywać wiedzę o przeszłości, która związana jest z trudnymi wydarzeniami, takimi jak wojna czy inne tragedie, które odcisnęły piętno na całym narodzie - podkreśla rozmówca. - Wierzę, że moje wysiłki przyniosą efekty, które przetrwają próbę czasu i staną się częścią dziedzictwa kulturowego oraz społecznego Polski, odpowiedzialnych decyzji i działań, zawsze z myślą o dobru wspólnym. Mam nadzieję, że w przyszłości, jako naród, wyciągniemy mądre wnioski z naszej historii, które pozwolą nam rozwijać się, unikać błędów przeszłości i kształtować lepszą przyszłość. Wszak, jak pisał Cyceron: "Historia - świadek czasu, światło prawdy, życie pamięci, nauczycielka życia, zwiastunka przyszłości".

Wyniki swoich badań i osiągnięcia Piotr Kentnowski publikuje na stronie internetowej www.ostojapamieci.pl. Głównie zajmuje się katalogowaniem i odnajdywaniem polskich grobów w Badenii i Wirtembergii, począwszy od archiwów, poprzez kontakt z lokalnymi instytucjami, po wizyty na cmentarzach. Jego praca ewoluowała w obszerny projekt, stanowiący niejako kompleksowe wsparcie dla rodzin, które szukają miejsc spoczynku swoich bliskich. Efekty są zauważalne. Niedawno rodzina śp. Jana Galosa odnalazła jego grób. To dowodzi, jak niezwykle potrzebna i wartościowa jest jego praca.

Pan Piotr stworzył i regularnie uzupełnia cyfrowy pomnik pamięci polskich ofiar II wojny światowej, spoczywających na cmentarzach Badenii i Wirtembergii. Obecnie zawiera on 5 066 osób. Niestety, część grobów już nie istnieje. Utrzymuje kontakt z gminami powiatów Schwaebisch Hall i Hohenlohe, aby ustalić liczbę oraz stan zachowanych grobów. Zamierza wydać na ten temat publikację. Ponadto prowadzi wewnętrzną bazę danych polskich ofiar, w której gromadzi szczegółowe informacje o nich. Współpracuje także z Konsulatem RP w Monachium. W ubiegłym roku założył stowarzyszenie zwykłe o nazwie "Ostoja-Zuflucht", w ramach którego dołączył jako członek zbiorowy do struktur Związku Polaków w Niemczech. Stowarzyszenie Ostoja-Zuflucht to stowarzyszenie rodzinne, które pan Piotr, jako jego prezes, prowadzi z żoną i synem.

Piotr Kentnowski jest osobą prywatną, aktywną zawodowo. Wszelkie koszty związane ze swoimi badaniami, wyjazdami, utrzymaniem strony internetowej itp. pokrywa ze swoich środków. Jego zaangażowanie oraz wkład w upamiętnianie i pielęgnowanie pamięci o polskich ofiarach są wyjątkowe i zasługują na uznanie.

Cały artykuł w 3. numerze "Nowej Gazety Lokalnej", który ukazał się 23 stycznia. Dostępny również w formie elektronicznej - E-Wydanie

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: anty onucaTreść komentarza: W Wołgogradzie też mają podobne pomysły.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna