Klinika Nowa, wspólnie z klubem ZAKSA SA oraz stowarzyszeniem Masz Jaja Idź na Badania, zaprasza wszystkich mężczyzn na badania profilaktyczne, które pomogą w wykryciu raka prostaty i jąder. Badania będą dostępne dla dwóch grup wiekowych. Mężczyźni w wieku od 16 do 45 lat zapraszani są na badanie USG jąder, natomiast ci powyżej 45. roku życia na badanie prostaty metodą per rectum. Aby diagnostyka była bardziej precyzyjna, warto wcześniej wykonać badanie krwi PSA i przynieść jego wynik na badanie prostaty.
Badania odbędą się w sobotę 25 listopada przed pojedynkiem Grupy Azoty ZAKSA z Barkomem Każany Lwów. Początek akcji w hali przy ul. Mostowej o godz. 15.30, a mecz rozpocznie się o godz. 17.30.
Z kolei w niedzielę zaplanowano wycieczkę w Góry Opawskie i wspólne wejście z Biskupią Kopę. Start o godz. 10 z parkingu przy parku rozrywki "Rosenau" w Pokrzywnej. Na szczycie (między godz. 12 a 13) wykład znakomitego urologa Rafała Olejnika, rozdawanie materiałów edukacyjnych turystom oraz ćwiczenia na fantomach jąder.
Akcja finansowana jest przez samorząd województwa opolskiego w ramach programu „Marszałkowskie dni dla zdrowia”.
Okazją ku tym inicjatywą jest akcja Movember – od angielskich słów moustache (wąsy) i november (listopad) - i polega na zapuszczeniu wąsów w listopadzie. To znak solidarności z chorującymi na męskie nowotwory, a także propagowania konieczności regularnych badań w kierunku raka prostaty i jąder.
Rak jądra dotyka głównie młodych mężczyzn, przed 40. rokiem życia. W 95% przypadków jest całkowicie wyleczalny, ale musi być wcześnie wykryty. Nowotwór ten może się zdarzyć bez względu na styl życia. Ryzyko wzrasta u panów, którzy mieli podobne przypadki w rodzinie lub w dzieciństwie cierpieli na wnętrostwo. Ważna jest profilaktyka i regularne, comiesięczne samobadanie jąder, które pozwala na zauważenie pierwszych objawów.
Rak prostaty to poważne zagrożenie. Statystyki przerażają, bo wynika z nich, że każdego roku tysiące mężczyzn w Polsce dowiaduje się, że choruje na ten rodzaj nowotworu. Tu też diagnostyka i wczesne wykrycie choroby daję nadzieję na wyleczenie. Poza badaniem palpacyjnym (za pomocą dotyku), sprawdzającym strukturę gruczołu krokowego, ważne jest kontrolowanie poziomu PSA, tj. antygenu wydzielanego przez komórki prostaty, obecnego we krwi. Ryzyko zachorowania uwarunkowane jest m.in.: czynnikami genetycznymi, dietą i paleniem papierosów. Nawet jeśli nie występują żadne objawy, po skończeniu 45. roku życia warto raz w roku przebadać się pod kątem tego nowotworu. Jeśli ktoś w rodzinie chorował, to zaleca się wykonywanie regularnych badań bez względu na wiek.
Napisz komentarz
Komentarze