Skontrolował i zweryfikował blisko tysiąc samochodów. W ten sposób zdobył bogatą wiedzę, która pozwoliła mu na napisanie książki. Aleksander Sokołowski to również inżynier, instruktor, nauczyciel przedmiotów związanych z mechaniką samochodową z 15-letnim stażem a także przedsiębiorca. Przez lata pracy zdobył unikalną wiedzę, którą podzielił się z czytelnikami. W przystępny sposób podpowiada jak uniknąć oszustów i naciągaczy przy zakupie auta.
Wszystkie informacje, które przekazał w książce są poparte rzeczywistymi przykładami konkretnych samochodów.
Z Aleksandrem Sokołowskim rozmawiamy o jego książce.
Redakcja: Dość kontrowersyjny tytuł. Nie uważa pan, że za mocny?
AS: I tak, i nie. Tytuł jest mocny, ponieważ nasz rynek i handel samochodami nie jest całkiem uczciwy i istnieje bardzo duże pole do nadużyć, z których, niestety, niektórzy bardzo korzystają.
Redakcja: Co ma pan na myśli?
AS: Chodzi głównie, że tak delikatnie to ujmę, o naciąganie prawdy, przez część sprzedających. Wciąż nagminną praktyką jest cofanie liczników, naprawy aut po poważnych wypadkach, po zalaniu itp. Z doświadczenia wiem, iż przy wydanych blisko 1000 opinii o stanie technicznym samochodów, wśród oferowanych do sprzedaży aut około 8 na 10 ma większe lub mniejsze nieprawidłowości i niezgodności treści ogłoszenia ze stanem faktycznym. Zdarzają się też takie, których użytkowanie zagraża bezpieczeństwu.
Redakcja: Czyli jak handlarz to oszust?
AS: Zdecydowanie nie. Znam osobiście kilku, profesjonalnych i uczciwych. Książka ta powstała, żeby uchronić potencjalnych kupujących i zdemaskować tych, którzy dopuszczają się, przekrętów i wyłudzeń.
Redakcja: Lepiej nie kupować od handlarzy?
AS: Kupować, tylko dokładnie sprawdzić i właśnie po to jest ten poradnik. Ważne jest również, żeby nie liczyć na super okazję, która akurat nam się przytrafiła. Niestety, to bardzo rzadko się zdarza.
Redakcja: Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
AS: Tych elementów jest bardzo dużo, począwszy od analizy ogłoszenia, wstępnego sprawdzenia w bazie CEPIK, po dokładne sprawdzenie poszczególnych podzespołów samochodu, kończąc na dokumentacji. Właśnie z myślą o szczegółowym naprowadzeniu i zwróceniu uwagi na newralgiczne miejsca powstała ta książka.
Redakcja: Adresatem pana książki ma być przeciętny Kowalski chcący kupić używany samochód?
AS: Tak, właśnie dlatego starałem się ją napisać w przystępny sposób, bez zawiłej terminologii i z przykładami opinii dotyczących rzeczywistych samochodów. Zamieszczonych jest również kilkadziesiąt zdjęć dokładnie obrazujących możliwe usterki i problemy.
Redakcja: Gdzie można nabyć tę książkę?
AS: Na stronie internetowej aleksandersokolowski.pl jest możliwość zakupu zarówno wersji elektronicznej, jak i tradycyjnej drukowanej. Zakupu można dokonać również bezpośrednio u mnie.
Redakcja: Co najbardziej lubi Pan w swojej pracy?
AS: Mam wiele zajęć, jednakże głównie zajmuje się kształceniem naszej młodzieży, która wiąże swoją przyszłość z motoryzacją i to sprawia mi najwięcej satysfakcji. Jestem również rzeczoznawcą, ale także naprawiam i diagnozuję samochody.
Redakcja: To skąd pomysł na książkę?
AS: Głównie z chęci pomocy ludziom oraz zwrócenia uwagi na panujące na rynku używanych samochodów nieprawidłowości.
Redaktor: Ma pan pomysł na kolejną?
AS: Częściowo tak, jednak na razie planuję stworzenie kursu online oceny stanu technicznego samochodów. Poza tym od niedawna prowadzę też grupę na FB, „oszukani przez handlarzy samochodów”.
Z Książki Aleksandra Sokołowskiego dowiesz się między innymi:
- Na co zwrócić uwagę przed zakupem auta;
- Gdzie i jak, bez kosztów, sprawdzić wstępnie ogłoszenie;
- Jak umówić się i rozmawiać ze sprzedającym;
- O szczegółowych wskazówkach, popartych zdjęciami, zwracających uwagę czy samochód nie miał przeszłości wypadkowej;
- W jaki sposób bez specjalistycznych narzędzi ocenić silnik, elementy układu napędowego i podzespoły podwozia;
- Jak wykonać jazdę próbną;
- Czy oceniać zużycie wnętrza w stosunku do deklarowanego przebiegu;
- Jak spojrzeć na oryginalność dokumentów.
Napisz komentarz
Komentarze