Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 08:21
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rzeczoznawca z Kędzierzyna-Koźla radzi jak nie wtopić przy zakupie auta

Aleksander Sokołowski to rzeczoznawca z Kędzierzyna-Koźla, który napisał książkę o kontrowersyjnym tytule: „Pieprzyć handlarzy, czyli jak kupić i nie wtopić”. Dzieli się w niej swoim ponad 25-letnim doświadczeniem w branży samochodowej.

Skontrolował i zweryfikował blisko tysiąc samochodów. W ten sposób zdobył bogatą wiedzę, która pozwoliła mu na napisanie książki. Aleksander Sokołowski to również inżynier, instruktor, nauczyciel przedmiotów związanych z mechaniką samochodową z 15-letnim stażem a także przedsiębiorca. Przez lata pracy zdobył unikalną wiedzę, którą podzielił się z czytelnikami. W przystępny sposób podpowiada jak uniknąć oszustów i naciągaczy przy zakupie auta.
Wszystkie informacje, które przekazał w książce są poparte rzeczywistymi przykładami konkretnych samochodów. 

Z Aleksandrem Sokołowskim rozmawiamy o jego książce. 

Redakcja: Dość kontrowersyjny tytuł. Nie uważa pan, że za mocny?

AS: I tak, i nie. Tytuł jest mocny, ponieważ nasz rynek i handel samochodami nie jest całkiem uczciwy i istnieje bardzo duże pole do nadużyć, z których, niestety, niektórzy bardzo korzystają.

Redakcja: Co ma pan na myśli?

AS: Chodzi głównie, że tak delikatnie to ujmę, o naciąganie prawdy, przez część sprzedających. Wciąż nagminną praktyką jest cofanie liczników, naprawy aut po poważnych wypadkach, po zalaniu itp. Z doświadczenia wiem, iż przy wydanych blisko 1000 opinii o stanie technicznym samochodów, wśród oferowanych do sprzedaży aut około 8 na 10 ma większe lub mniejsze nieprawidłowości i niezgodności treści ogłoszenia ze stanem faktycznym. Zdarzają się też takie, których użytkowanie zagraża bezpieczeństwu.

Redakcja: Czyli jak handlarz to oszust?

AS: Zdecydowanie nie. Znam osobiście kilku, profesjonalnych i uczciwych. Książka ta powstała, żeby uchronić potencjalnych kupujących i zdemaskować tych, którzy dopuszczają się, przekrętów i wyłudzeń.

Redakcja: Lepiej nie kupować od handlarzy?

AS: Kupować, tylko dokładnie sprawdzić i właśnie po to jest ten poradnik. Ważne jest również, żeby nie liczyć na super okazję, która akurat nam się przytrafiła. Niestety, to bardzo rzadko się zdarza.

Redakcja: Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

AS: Tych elementów jest bardzo dużo, począwszy od analizy ogłoszenia, wstępnego sprawdzenia w bazie CEPIK, po dokładne sprawdzenie poszczególnych podzespołów samochodu, kończąc na dokumentacji. Właśnie z myślą o szczegółowym naprowadzeniu i zwróceniu uwagi na newralgiczne miejsca powstała ta książka.

Redakcja: Adresatem pana książki ma być przeciętny Kowalski chcący kupić używany samochód?

AS: Tak, właśnie dlatego starałem się ją napisać w przystępny sposób, bez zawiłej terminologii i z przykładami opinii dotyczących rzeczywistych samochodów. Zamieszczonych jest również kilkadziesiąt zdjęć dokładnie obrazujących możliwe usterki i problemy.

Redakcja: Gdzie można nabyć tę książkę?

AS: Na stronie internetowej aleksandersokolowski.pl jest możliwość zakupu zarówno wersji elektronicznej, jak i tradycyjnej drukowanej. Zakupu można dokonać również bezpośrednio u mnie.

Redakcja: Co najbardziej lubi Pan w swojej pracy?

AS: Mam wiele zajęć, jednakże głównie zajmuje się kształceniem naszej młodzieży, która wiąże swoją przyszłość z motoryzacją i to sprawia mi najwięcej satysfakcji. Jestem również rzeczoznawcą, ale także naprawiam i diagnozuję samochody.

Redakcja: To skąd pomysł na książkę?

AS: Głównie z chęci pomocy ludziom oraz zwrócenia uwagi na panujące na rynku używanych samochodów nieprawidłowości.

Redaktor: Ma pan pomysł na kolejną?

AS:  Częściowo tak, jednak na razie planuję stworzenie kursu online oceny stanu technicznego samochodów. Poza tym od niedawna prowadzę też grupę na FB, „oszukani przez handlarzy samochodów”.

Z Książki Aleksandra Sokołowskiego dowiesz się między innymi:

  • Na co zwrócić uwagę przed zakupem auta;
  • Gdzie i jak, bez kosztów, sprawdzić wstępnie ogłoszenie;
  • Jak umówić się i rozmawiać ze sprzedającym;
  • O szczegółowych wskazówkach, popartych zdjęciami, zwracających uwagę czy samochód nie miał przeszłości wypadkowej;
  • W jaki sposób bez specjalistycznych narzędzi ocenić silnik, elementy układu napędowego i podzespoły podwozia;
  • Jak wykonać jazdę próbną;
  • Czy oceniać zużycie wnętrza w stosunku do deklarowanego przebiegu;
  • Jak spojrzeć na oryginalność dokumentów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: anty onucaTreść komentarza: W Wołgogradzie też mają podobne pomysły.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna