Reklama
poniedziałek, 4 listopada 2024 18:48
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Niecodzienni goście w pałacu. To potomkowie rodziny von Gaschin

Pałac w Polskiej Cerekwi od zawsze fascynował mieszkańców i turystów swoją majestatycznością. Ale to, co miało miejsce ostatnio, było wyjątkowe. Gościli w nim potomkowie rodziny von Gaschin, dawnych właścicieli tego pięknego obiektu.
Niecodzienni goście w pałacu. To potomkowie rodziny von Gaschin
Anna i Elias wraz z Beatą Szafarczyk ze Stowarzyszenia Euro-Country (pośrodku)

Autor: Stowarzyszenie Euro-Country

Zlokalizowane w pałacu w Polskiej Cerekwi biuro Stowarzyszenia Euro-Country oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Polskiej Cerekwi odwiedzili potomkowie rodziny von Gaschin. Była ona kiedyś właścicielami obiektu.

Elias i Anna, dalecy potomkowie Franciszka Antoniego von Gaschina (1766-1827), który spoczywa na Górze Świętej Anny, odwiedzili Polską Cerekiew, by poznać miejsce, z którym związane jest ich rodzinne dziedzictwo.

Ich wizyta przywołała dawne dzieje pałacu, który odgrywał ważną rolę w historii wsi, pełniąc w ciągu wieków różne funkcje, aby w końcu stać się miejscem kultury.

Spotkanie to również zwróciło uwagę na potrzebę zachowania dziedzictwa historycznego i pielęgnowania lokalnej historii, by przekazywać ją kolejnym pokoleniom.

Historia Polskiej Cerekwi sięga daleko w przeszłość, co potwierdza pierwsza wzmianka o miejscowości pochodząca z 1337 r. To właśnie tu w średniowieczu znajdował się murowany zamek, zbudowany z kamienia i cegły, otoczony fosą i zwodzonym mostem. Czas jednak zmienił oblicze miejscowości, a na ruinach zamku wzniesiono nowy, piękny pałac, który do dziś przyciąga uwagę swoją historią i architekturą.

Pałac w Polskiej Cerekwi, z fragmentem dawnej fosy zachowanym do dziś, wciąż przyciąga spojrzenia i ożywia wyobraźnię. Miejsce to jest świadkiem przemijających epok i historii, której nie wolno zapominać. Dzięki takim wyjątkowym wydarzeniom, jak wizyta potomków rodziny von Gaschin, przeszłość nabiera nowego życia i zostaje zapisana we współczesnej pamięci.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych A Autor komentarza: HansTreść komentarza: "Biedny" Niemiec rozpoczął wojnę, a potem uciekał, bo tyle krzywd zdążył w parę lat wyrządzić, że dobrze wiedział, iż wreszcie dosięgnie go ręka sprawiedliwości. Ale i tak zdążył wywieźć kilkadziesiąt pociągów zagrabionych dzieł sztuki, złota i innych kosztowności, których do dziś nie oddał okradzionym narodom. Smutna prawda...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:05Źródło komentarza: Archeologiczna ciekawostka, czyli kozielskie czółno i toporki neolityczne. ZDJĘCIAAutor komentarza: stawikTreść komentarza: Muszą dojechać, przecież nie będą targać tych skrzynek z piwem z parkingu.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 14:05Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIAAutor komentarza: RuchTreść komentarza: Może morsy zadbały by jeszcze o otoczenie dębowej i nie wjeżdżały na zakaz pod samą plaże.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 12:43Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIAAutor komentarza: Ja kaziaTreść komentarza: Może ktoś zajmie się "cudem" XXI wieku tj.kontenerami zardzewiałymi przy stadionie koźle i między biedronką a Lidlem i hałdami śmieci pod nimi.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 12:15Źródło komentarza: Likwidacja kolejnych koczowisk w kędzierzyńskich lasach!Autor komentarza: ZzzzTreść komentarza: Gdzie to ranczo w Kędzierzynie Koźlu?Tylko dlaczego" ranczo"?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 11:41Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1031 hPa
Wiatr: 1 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama