Zlokalizowane w pałacu w Polskiej Cerekwi biuro Stowarzyszenia Euro-Country oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Polskiej Cerekwi odwiedzili potomkowie rodziny von Gaschin. Była ona kiedyś właścicielami obiektu.
Elias i Anna, dalecy potomkowie Franciszka Antoniego von Gaschina (1766-1827), który spoczywa na Górze Świętej Anny, odwiedzili Polską Cerekiew, by poznać miejsce, z którym związane jest ich rodzinne dziedzictwo.
Ich wizyta przywołała dawne dzieje pałacu, który odgrywał ważną rolę w historii wsi, pełniąc w ciągu wieków różne funkcje, aby w końcu stać się miejscem kultury.
Spotkanie to również zwróciło uwagę na potrzebę zachowania dziedzictwa historycznego i pielęgnowania lokalnej historii, by przekazywać ją kolejnym pokoleniom.
Historia Polskiej Cerekwi sięga daleko w przeszłość, co potwierdza pierwsza wzmianka o miejscowości pochodząca z 1337 r. To właśnie tu w średniowieczu znajdował się murowany zamek, zbudowany z kamienia i cegły, otoczony fosą i zwodzonym mostem. Czas jednak zmienił oblicze miejscowości, a na ruinach zamku wzniesiono nowy, piękny pałac, który do dziś przyciąga uwagę swoją historią i architekturą.
Pałac w Polskiej Cerekwi, z fragmentem dawnej fosy zachowanym do dziś, wciąż przyciąga spojrzenia i ożywia wyobraźnię. Miejsce to jest świadkiem przemijających epok i historii, której nie wolno zapominać. Dzięki takim wyjątkowym wydarzeniom, jak wizyta potomków rodziny von Gaschin, przeszłość nabiera nowego życia i zostaje zapisana we współczesnej pamięci.
Napisz komentarz
Komentarze