Wniosek do KRK
Wspomnianą możliwością jest wniesienie wniosku do Krajowego Rejestru Karnego – z zapytaniem o udzielenie informacji o osobie. Można zrobić to samodzielnie lub przez pełnomocnika.
Kogo może dotyczyć taka opcja? Otóż powodów jest bardzo wiele. Jeśli więc należysz do którejś z poniższych grup, rozważ sprawdzenie informacji o sobie w KRK:
- Miałeś długi w Polsce, ale przeniosłeś się za granicę, by zacząć wszystko od nowa.
- Nie płaciłeś alimentów w Polsce i nie wiesz, na jakim etapie jest obecnie ta sprawa.
- Miałeś wyrok karny w Polsce, obawiasz się wyrobienia dokumentów (paszportu, dowodu osobistego…), które utraciły ważność.
- Byłeś świadkiem w sprawie karnej i nie wiesz, czy zostałeś skazany. Nie miałeś możliwości odbierać korespondencji.
- Masz niepewną przeszłość i nie wiesz, czy policja lub prokuratura nadal cię ścigają albo się tobą interesują.
Jak widać, wniosek do KRK jest dobrą opcją dla osób, które nie są pewne konsekwencji różnych spraw z przeszłości. Niestety wiele osób jest dłużnikami, także alimentacyjnymi, bądź ma niepozamykane sprawy. To hamuje możliwość powrotu do kraju czy nawet wstrzymuje odwiedziny w Polsce. Pojawia się bowiem obawa przed zatrzymaniem np. na lotnisku. Mimo że takie sytuacje należą do rzadkości, to jednak mogą się zdarzyć – zwłaszcza jeśli osoba jest poszukiwana listem gończym.
By mieć pewność, co nas czeka po przyjeździe do ojczyzny, naprawdę warto zdobyć informacje o sobie dostępne w Krajowym Rejestrze Karnym. Można to zrobić osobiście, ale bezpieczniejszą opcją jest wybór pośrednika. Opłata od wniosku wynosi tylko 30 zł.
Warto też zacząć od sprawdzenia bazy osób poszukiwanych. Dokonuje się tego za pomocą stronu internetowej pod adresem poszukiwani.policja.pl. Baza ta jednak zawiera tylko informacje o osobach poszukiwanych.
Zobacz: Wniosek o sprawdzenie informacji w Krajowym Rejestrze Karnym
Informacje o osobie z Krajowego Rejestru Karnego
Dzięki wnioskowi o uzyskanie informacji o osobie z KRK możemy dowiedzieć się wielu interesujących daną osobę faktów. Po pierwsze, wyjaśni się kwestia, czy ktoś figuruje na tej liście jako skazany – w rejestrze karnym po zakończeniu postępowania karnego. Po drugie – uzyskamy informację, czy wystawiono za osobą list gończy. Dodatkowo dzięki rejestrowi poszukiwanych można dowiedzieć się, czy postępowanie jest już zakończone, czy też wręcz przeciwnie – jest w toku i grozi zatrzymanie w celu przesłuchania. Po trzecie, dostaje się także informację o figurowaniu bądź nie w rejestrze nieletnich.
Dzięki zdobyciu takiej wiedzy osoba niepewna swojej pozycji może decydować, co dalej robić. Ustala się bowiem na podstawie danych z KRK m.in. przedawnienie karalności, przedawnienie wykonania kary czy też zatarcie skazania. Jeśli rejestr jest czysty, można ze spokojem wrócić do kraju, postarać się o wyrobienie nowych dokumentów czy podjąć pracę. Jeżeli jednak figurujemy w KRK, musimy podjąć decyzję, jak pokierować swoim postępowaniem, by unieść ciężar odpowiedzialności za występki i czyny z przeszłości.
Więcej informacji na ePorady24.pl
Napisz komentarz
Komentarze