Prelekcję pn. "Dlaczego nieskutecznie reagujemy na kryzys klimatyczny i środowiskowy" wygłosi prof. dr hab. Piotr Skubała.
Prof. dr hab. Piotr Skubała to profesor nauk biologicznych, Wydział Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Śląski. Ekolog, akarolog (zajmuje się ekologią i systematyką roztoczy Oribatida). Etyk środowiskowy, edukator ekologiczny, działacz na rzecz ochrony przyrody; aktywista klimatyczny. Członek sieci eksperckiej Team Europe (Komisja Europejska), „ethic expert” w Komisji Europejskiej w Brukseli, członek Zespołu Ekspertów ds. kwestii etycznych w Narodowym Centrum Nauki. Stały współpracownik miesięczników „AURA. Ochrona środowiska” i „Dzikie Życie”, organizator i współprowadzący spotkania Klubu Myśli Ekologicznej (od 2012 r.). Autor licznych wykładów, warsztatów, kursów w kraju i zagranicą. Współpracuje z mediami lokalnymi, krajowymi i zagranicznymi w charakterze eksperta w zakresie ekologii i ochrony środowiska, kryzysu klimatycznego
Spotkanie poświęcone będzie również Komisji Europejskiej i współpracy z NGO z Opola.
Głównym inicjatorem i organizatorem wydarzenia jest Adam Bujak. Mieszkaniec Długomiłowic należy do Młodzieżowej Rady Klimatycznej, gdzie jest przewodniczącym komisji ds. Transformacji Energetycznej i Przeciwdziałania Zmianom Klimatu. Jest też członkiem Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych do Zespołu Stałego ds. Młodzieżowych Rad. Licealista jest również Ambasadorem Europejskiego Roku Młodzieży, jednym wśród 16 najaktywniejszych młodych działaczy z ubiegłego roku, powołanych na ambasadora.
Wraz z trójką osób z mojej klasy: Teresą Ksoll, Malwiną Zbień i Michałem Przybylskim organizujemy projekt o nazwie OXYgen-Z w ramach "Olimpiady Społeczni Przedsiębiorczy". Jednym z przedsięwzięć jest poniedziałkowe spotkanie w naszym liceum. Będzie to akcja świadomościowa z gościem specjalnym - prof. Piotrem Skubałą - mówi Adam Bujak. - Będziemy chcieli stworzyć miejsce do spędzania czasu dla młodych na dworze, tak by wyjść na przerwie i moc porozmawiać. Dzięki współpracy z Castoramą postawimy ławkę. Z kolei dzięki finansowaniu z Europy Iuvenis i sklepu Gardenella obsadzimy to miejsce roślinami tlenowymi - dodaje.
Europa Iuvenis, współorganizator "Olimpiady Społeczni Przedsiębiorczy", wspiera młodych również mentoringowo w organizacji projektu OXY-tlen.
Europa Iuvenis, współorganizator "Olimpiady Społeczni Przedsiębiorczy", wspiera młodych również mentoringowo w organizacji tego projektu.
- Oxy, czyli z łacińskiego "tlen". Tematyka naszego projektu opiera się na klimacie i środowisku oraz powietrzu. Nawiązując do tego, odbędzie się wykład oraz zasadzone krzewy tlenowe gen-Z - generacja Z, z niej pochodzimy oraz chcemy pokazać, że młodzi mają głos i chęci do działania dla świata i klimatu - wyjaśnia Adam Bujak.
Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Odbędzie się w poniedziałek 6 czerwca w auli I LO w Kędzierzynie-Koźlu. Początek o godz. 9.55.
***
O poprzedniej debacie w kozielskim "ogólniaku" pisaliśmy TUTAJ.
Napisz komentarz
Komentarze