Reklama
środa, 22 stycznia 2025 16:55
Reklama
Reklama
Reklama

Zarządcy i właściciele nieruchomości nie są na to przygotowani

Już za miesiąc, bo 1 lipca wejdzie w życie rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie obiektów budowlanych wykorzystywanych do zbiorowej ochrony. Ma ono wypełnić obecną lukę w przepisach dotyczących obronności kraju. Wynika z niego, że to właściciele nieruchomości będą zobowiązani do utrzymania niektórych obiektów służących do schronienia się ludności w czasie wojny wynika z projektu rozporządzenia MSWiA.
  • Źródło: money.pl.
Zarządcy i właściciele nieruchomości nie są na to przygotowani

Autor: RP

Spółdzielcy alarmują, że nie są na to finansowo przygotowani i że to obowiązek państwa. Jak czytamy w uzasadnieniu, obecnie nie ma żadnego aktu prawnego, który określałby jednoznacznie, kto i w jakim zakresie odpowiada za infrastrukturę służącą ochronie ludności cywilnej. Autorzy dokumentu wskazują, że w odniesieniu do obiektów, które mogą służyć zbiorowej ochronie ludności, obowiązek ich przygotowania i utrzymania spoczywa na zarządcach lub właścicielach nieruchomości - donosi portal money.pl.

Według urzędników MSWiA obowiązek ten wynika z przepisów prawa własności oraz przepisów budowlanych. Jak przekonują, to właściciel lub zarządca obiektu budowlanego ma obowiązek zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia zjawisk zagrażających życiu i zdrowiu ludzkiemu.

Urzędnicy resortu przekonują jednocześnie, że stan techniczny istniejących budowli ochronnych (schronów i ukryć) w dalszym ciągu pozostaje niezadowalający.

Znaczący wpływ na ten stan mają m.in. nadal niskie, w stosunku do istniejących potrzeb, wydatki na utrzymanie, konserwację oraz finansowanie utrzymania budowli ochronnych - czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia.

Jest to z pewnością efekt wieloletnich zaniedbań w tym zakresie. Chyba mało kto zakładał, że w XXI wieku możemy się jeszcze doczekać wojny na pełną skalę, jaka ma obecnie miejsce za naszą wschodnią granicą. Nie inwestowano więc na bieżąco w schrony i ich wyposażenie.  

W 2022 roku MSWiA zleciło straży pożarnej przeprowadzenie inwentaryzacji budynków i obiektów budowlanych służących do schronienia ludności. W ramach akcji sprawdzono 234,7 tys. obiektów budowlanych na terenie kraju. 224,1 tys. uznano za miejsca doraźnego schronienia, 903 spełniały wymogi schronu, a 8719 uznano za miejsca ukrycia. W związku z powyższym ministerstwo proponuje, by „do zapewnienia adekwatnych środków finansowych na budowę, utrzymanie i konserwację tychże budowli włączyć jak największą liczbę spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych” – czytamy w artykule na portalu money.pl.

Kierunek zmian zaproponowany przez resort spraw wewnętrznych wywołał dyskusję zarówno wśród prawników, jak i spółdzielców.

Wątpliwości ma m.in. prezes Zarządu Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP prof. Jerzy Jankowski. W rozmowie z money.pl zaznacza on, że pomysł, aby całą odpowiedzialność za budowę i utrzymanie obiektów ochronnych dla ludności zrzucić na zarządców nieruchomości, czyli w praktyce na spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty, pokazuje, że państwo nie ma obecnie żadnego pomysłu na zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom w tym zakresie.

– Spółdzielnie mieszkaniowe mogłyby realizować takie zadania, ale musiałyby otrzymać wcześniej środki z budżetu państwa oraz wsparcie organizacyjne. Tego obecnie nie ma i nie zanosi się, aby wsparcie się pojawiło – przekonuje prof. Jerzy Jankowski cytowany przez money.pl.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ania 03.06.2023 15:53
Wszystko zwalić na ludzi niech płacą a władze miast mają kasę dla siebie na premie tak samo jest z koszeniem trawy w miastach

Olaf 03.06.2023 06:52
P.s ma swoje schrony , lub wyp...za granicę

Lunia 02.06.2023 13:21
Władza ma swoje schrony a mięso armatnie sobie poradzi

JarekŻoliborz 02.06.2023 10:32
Skubią Polaków jak się da,nawet pko.bp,który wpłaca na kampanię wyborczą mafii PiS.

Bezimienna 03.06.2023 20:48
Ten koncert był za darmo (w sensie beż biletow), ale wiadomo, że za darmo tam nie wystąpił. Ja byłam i bardzo mi się podobało. Jeszcze dodam, że po koncercie bardzo tanio kupiłam płytę i zdjęcie oczywiście oba podpisane

SkwarekWołomin 04.06.2023 16:07
Mafia to była za platfusów platpyćcu. Wtedy to było skubanie. Chyba ci się coś popierplaciło albo wtedy jeszcze raczkowałeś z pieluchą na dwóch wzgórzach.

SkwarekWołomin 04.06.2023 16:09
Mafia to była za platfusów platpyćcu. Wtedy to było skubanie. Chyba ci się coś popierplaciło albo wtedy jeszcze raczkowałeś z pieluchą na dwóch wzgórzach.

Stary 31.05.2023 20:36
Szkoła siódemka, na 1 Maja miała dodatkowe wentylacje, przejscia. Zgodnie z budową Nowej Huty.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Typowy głupi pisior.... Tylko czemu korzystasz lub twoja rodzina ze sprzętu ratującego życie kupionego przez WOŚP ? Hipokryto !Data dodania komentarza: 22.01.2025, 16:00Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcjeAutor komentarza: kancelaria prawnaTreść komentarza: Czemu rozpowszechniasz nieprawdę ? Czy chcesz mieć problemy z prawem i ty wówczas będziesz skazaną prawnym wyrokiem sądu ?Data dodania komentarza: 22.01.2025, 15:58Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcjeAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: To policjanci czy wykładowcy ? Na ulice i pilnować porządku i służyć społeczeństwu a nie bawić się za nasza kasę w prelegentów po szkołach , przedszkolach - lenie ! Po nam policja ? Skoro ludzi wysyłają do sądu bo sami nie będą prowadzić sprawy. Nastawieni tylko by karać mandatami i w ogóle działanie tylko dla władzy centralnej... Więc pytam się po co nam policja ?Data dodania komentarza: 22.01.2025, 15:54Źródło komentarza: Policja wciąż uświadamia i ostrzega. Tym razem przed cyberprzestępcamiAutor komentarza: PablittoTreść komentarza: Nie mam nic przeciwko WOśP, ale instytucje państwowe nie powinny zachęcać do tej zbiórki w takiej skali, to nie jest w porządku, inne fundacje nie maja takiej wielkiej pomocy ze strony państwa jak WOśP, nie slyszę zeby politycy tak ochoczo pomagali w zwiazku z innymi fundacjami, a największy problem dotyczy tego, że państwo wspiera fundację, która kupuje sprzęt do szpitali etc. które to samo państwo ma obowiązek odpowiednio wyposażyć, to jakaś eksremalna sytuacja, a z naszych podatków to wszystko jest teraz za pośrednictwem państwa promowane. Środki NFZ, czyli z naszej wspólnej pracy, są przeogromne, jeżeli brakuje nam te kilka mln, to zrobmy zbiorkę na nfz i załatajmy tę dziurę, a nie robmy z wośp fundatora wszystkiego. To już powoli obłęd. Tak więc WOŚP tak, ale promocja i reklama państwa juz nie. Takie jest moje zdanie.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 15:29Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcjeAutor komentarza: LLLTreść komentarza: SEND NUDES, SZTOS EKIPA, ESSA...Luzactwo i szpanerstwo na ściance czy prymitywne szczeniactwo? Na kolejnych studniówkach usiądą okrakiem na odwróconych krzesłach - NAJLEPSZY TOWAR W MIEŚCIE?Data dodania komentarza: 22.01.2025, 12:58Źródło komentarza: Tak na studniówce bawiła się młodzież z kozielskiego liceumAutor komentarza: 1983Treść komentarza: Hejt, nienawiść, frustracja... Tak wygląda właśnie Polska XXI wiekuData dodania komentarza: 22.01.2025, 12:21Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcje
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna