Kim był Mikołaj z Koźla? To urodzony pod koniec XIV wieku pisarz, poeta, teolog, kanonik. Obok przedstawicieli dynastii śląskich Piastów był jedną z najsłynniejszych postaci średniowiecza związanych z tymi ziemiami. Franciszkanin pisał wiersze w języku polskim na długo przed Mikołajem Rejem i Janem Kochanowskim.
Festiwal ma na celu promowanie wiedzy o historii miasta, o jego korzeniach, tradycji artystycznej i społecznej, a przede wszystkim przybliżenie postaci i twórczości patrona wydarzenia.
Wszystkie koncerty odbywać się będą w kozielskim kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej przy ul. Złotniczej, a wstęp na nie jest bezpłatny. 13 września o godz. 19 festiwal zainauguruje występ grupy muzycznej Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński w programie pt. „O maestorum consolatrix”. Zespół założyli pasjonaci śpiewu gregoriańskiego w 2013 roku. Repertuar stanowią klasyczne formy gregoriańskie, jak i twórczość postklasyczna.
Następnego dnia zaplanowano dwa koncerty. O godz. 16 wystąpi znakomity organista o międzynarodowej sławie - Jan Bokszczanin. Doktor habilitowany sztuki, autor publikacji z historii muzyki i autor kilkunastu płyt zaprezentuje organowe formy renesansu. Z kolei o godz. 19, świętujący niedawno półwiecze istnienia, chór kameralny Cantores Minores Wratislavienses przedstawi kompozycje słynnego Jana Sebastiana Bacha i jego mniej znanych poprzedników.
Tegoroczną edycję zakończą niedzielne koncerty. Najpierw o godz. 16 wystąpi klawesynista Władysław Kłosiewicz, a trzy godziny później zaśpiewa sopranistka Jolanta Kowalska-Pawlikowska, której towarzyszyć będzie zespół kameralny Tytusa Wojnowicza Ensemble de Narol.
Festiwal Mikołaja z Koźla to nie tylko muzyka. Na błoniach obok domu kultury przy ul. Skarbowej 14 i 15 sierpnia stanie jarmark średniowieczny i obozowisko rycerskie. Będą pokazy kaskaderskie konnicy, inscenizacje walk, turniej rycerski, warsztaty rzemiosła artystycznego, tańce i muzyka z tamtych wieków oraz wiele innych atrakcji dla starszych i młodszych. Nie zabraknie stoisk z ciekawymi produktami oraz jadła i napitków z epoki. W sobotę piknik średniowieczny potrwa od godz. 12 do 22, a w niedzielę od godz. 12 do 15. Wstęp wolny.
Napisz komentarz
Komentarze