E-recepta - podstawowe informacje
E-recepta lub tzw. recepta online to elektroniczna forma zamawiania leków przepisanych przez lekarza. Pacjent otrzymuje ją zarówno podczas stacjonarnej wizyty jak i za pośrednictwem przeznaczonych do tego stron internetowych, a także przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta. Recepta jest wysyłana na skrzynkę pocztową oraz SMS. Można ją wydrukować lub w aptece podać konkretny kod. Jest ona równie ważna, co jej wersja papierowa. Natomiast stanowi znaczne ułatwienie dla pacjenta, który nie musi umawiać się na bezpośrednie spotkanie z doktorem. Ponad to znacznie zmniejsza się ryzyko wykupienia niewłaściwych leków czy też zagubienia papierowej wersji. Co więcej, w dowolnej chwili możesz sprawdzić dawkowanie preparatu. Forma ta jest doceniana również przez farmaceutów. Umożliwia im nie tylko sprawniejsze ich wydawanie, ale także sprawdzanie ewentualnych braków i ich uzupełnianie na bieżąco. Ze względu na swoje korzyści jest to jedno z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań. Jak działa recepta online?
Recepta online - wypisanie i odbiór leków
Aby otrzymać e-receptę należy umówić się na wizytę stacjonarną lub online u lekarza posiadającego uprawnienia do wystawiania ich w formie elektronicznej. W przypadku platform internetowych, takich jak https://e-recepta.net/recepta, należy wypełnić odpowiedni formularz, w którym znajdują sie szczegółowe pytania odnośnie stanu zdrowia i podstawowych danych. W niektórych przypadkach możliwe jest również połączenie poprzez rozmowę wideo lub połączenie telefoniczne. Po zakończeni konsultacji zarówno stacjonarnej, jak i online lekarz wystawia odpowiednia receptę. Powinna ona zostać wysłana na skrzynkę mailową w ciągu kilkunastu minut od jej wystawiania. Specjalny kod do odbioru leków pojawia się również w wiadomości SMS. Wszelka niezbędna dokumentacja wraz z wypisanymi lekami powinna znajdować się w Internetowej Koncie Pacjenta oraz w dedykowanej aplikacji, umożliwiającej skanowanie kodów QR bez dostępu do sieci. Zamówione leki można odebrać w każdej aptece na terenie Polski. Podczas odbioru należy pokazać e-receptę w wersji elektronicznej, wydrukowanej lub podać kod, a następnie numer PESEL. Co jeszcze warto widzieć o recepcie online?
E-recepta - o czym pamiętać?
Wiele pacjentów zastanawia się nad ważnością e-recepty. Zazwyczaj odebranie przepisanych leków jest możliwe w przeciągu 30 dni. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy jest ona aktualna tylko tydzień, a czasem nawet 120 lub 365 dni. Zależy to bowiem od lekarza wystawiającego receptę. Warto jednak zaznaczyć, że najkrótszy czas przypisany jest antybiotykom. Po upływie określonego czasu - nie będzie można już jej zrealizować. Pomimo posiadania recepty na rok, aptekarz może wydać dawkę tylko na pierwsze 180 dni. Po ich upływie można zgłosić się po odbiór pozostałych opakowań. W przypadku chorób przewlekłych leki wypisuje się od konkretnej daty, dzięki czemu możliwe jest ich odebranie w późniejszym terminie. Jeśli pacjent nie może odebrać leków, musi napisać specjalne upoważnienie. W innej sytuacji farmaceuta ma prawo odmówić wydania zamówienia.
Napisz komentarz
Komentarze