Czytanie książek
Wśród najlepszych pomysłów na wspólne spędzanie czasu z dziećmi można wskazać przede wszystkim czytanie książek razem. Wspólne czytanie stymuluje rozwój mózgu u dzieci, a także wpływa na ich zdolności poznawcze, a w tym szczególnie pamięć i koncentrację. U młodszych dzieci wspólne czytanie będzie w pozytywny sposób wpływało na rozwój mowy. Natomiast u starszych dzieci rozwinie wyobraźnię, wzbudzi ciekawość świata oraz otworzy je na nowe doświadczenia. Czytanie razem z rodzicem pozwoli dziecku na zbudowanie więzi emocjonalnej, a także umożliwi mu kształtowanie inteligencji emocjonalnej, która jest tak istotna podczas życia w społeczeństwie.
Rysowanie
Kolejną aktywnością, którą dorośli mogą wykonywać razem z dziećmi, jest wspólne rysowanie. Rysowanie i kolorowanie ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka, a w szczególności na kształtowanie jego umiejętności manualnych oraz doskonalenie precyzji ruchów. Oprócz tego wspólne rysowanie uruchamia w dzieciach wyobraźnię oraz kreatywność, które są im tak niezbędne w codziennej zabawie. Wśród głównych zalet rysowania można wskazać także pozytywny wpływ na pracę mózgu. Rysowanie stanowi doskonały trening koncentracji, ale także ćwiczy pamięć i kojarzenie.
Gry planszowe
Doskonałą propozycją na wspólne spędzanie czasu razem jest granie w gry planszowe. Aktualnie w sprzedaży można znaleźć dość zróżnicowane rodzaje gier planszowych, które powinno się dostosować do wieku graczy oraz ich możliwości. Sięgając po rodzinne gry planszowe, można wspólnie z dzieckiem spędzić czas, co pomoże w nawiązywaniu emocjonalnej więzi. Dodatkowo granie w gry planszowe uczy dzieci współpracowania z innymi osobami, ale także współzawodnictwa z nimi. Wśród głównych zalet gier planszowych można wyszczególnić także rozwój logicznego myślenia oraz naukę przewidywania działań swoich i innych.
Układanie klocków
Polecaną aktywnością dla całych rodzin jest także wspólne układanie klocków, na przykład różnych zestawów LEGO. Klocki dla dzieci doskonale sprawdzają się podczas zabaw tematycznych, w których dzieci mogą rozwijać swoją kreatywność oraz wyobraźnię. Dodatkowo codzienne zabawy klockami wpływają na rozwój umiejętności manualnych dzieci, ćwiczą motorykę małą oraz koordynację oko-ręka, co jest bardzo przydatne na dalszych etapach nauki szkolnej. Zabawa klockami doskonale sprawdzi się u dzieci w różnym wieku, a spędzenie czasu z rodzicem będzie przyjemną nauką współdziałania oraz dzielenia się.
Napisz komentarz
Komentarze