Chyba każdy z nas woli oczekiwać na swoją kolej w przytulnym miejscu, w którym może odprężyć się przed wizytą. Aranżacja poczekalni ma szczególne znaczenie zwłaszcza dla właścicieli gabinetów lekarskich. Nie należy zapominać o tym, że przyjemnie urządzone miejsce powinno być reprezentowane przez profesjonalną i sympatyczną obsługę. Wszyscy, którzy stają przed wyzwaniem zaaranżowania poczekalni, zadają sobie ważne pytanie – czy istnieją uniwersalne zasady planowania tak istotnej przestrzeni, jaką jest poczekalnia?
Rodzaje poczekalni i wskazówki aranżacyjne
W zależności od reprezentowanej branży, poczekalnia może mieć różne zadania – w zależności od tego, kto i na co będzie w niej oczekiwał. Do większości projektów należy podejść wysoce indywidualnie; inaczej będzie prezentowała się poczekalnia w korporacyjnym biurze, a inaczej w gabinecie pediatrycznym. Istnieje jednak kilka ważnych zasad projektowania, które dotyczą praktycznie wszystkich tego rodzaju wnętrz. W końcu w większości przypadków głównym miejscem jest recepcja – to właśnie ją jako pierwszą powinien zobaczyć klient lub pacjent; ustawienie recepcji w zasięgu wzroku gości pozwoli im szybko skierować się prosto do celu. W wielu poczekalniach (zwłaszcza medycznych) czasem robi się tłoczno, przez co tym samym niekomfortowo. Dlatego większość nowoczesnych poczekalni jest minimalistyczna; elegancja i świeżość aranżacji nadaje pomieszczeniu profesjonalny charakter. Ze względu na różnice w przeznaczeniu tego rodzaju wnętrz, warto znać indywidualne wskazówki dotyczące poszczególnych poczekalni – biurowych, lekarskich i pediatrycznych.
- Poczekalnie w dużych biurach służą jako bezpieczna przestrzeń do rozmów klientów z reprezentantami danego przedsiębiorstwa. W dużych firmach często powstają recepcje, które pełnią funkcję „sterowania ruchem” zewnętrznym (klientów, kontrahentów), jak i wewnętrznym ruchem pracowników. Wielu projektantów porównuje ten typ poczekalni do biurowego salonu, w którym nie tylko można uzyskać pożądane informacje, lecz również napić się kawy i porozmawiać o sprawach prywatnych w komfortowej przestrzeni biurowej.
- Wokół poczekalni medycznych krąży wiele wyobrażeń i żartów, które określają je jako miejsce spotkań osób, które szukają kontaktu z innymi. Ze względu na fakt, że poczekalnie do lekarza są pomieszczeniami bardziej publicznymi od biurowych i zazwyczaj przebywa w nich bardzo wiele osób, należy zadbać o uniwersalne ławeczki lub krzesła, a także stolik na czasopisma. Projektując poczekalnię do lekarza, rozważ umieszczenie tablic informacyjnych – dzięki temu pacjenci będą w stanie trafić do właściwego gabinetu bez zbędnego błądzenia.
- Nieco inaczej ma się projektowanie poczekalni dla dzieci. Tu, zamiast stolików pełnych gazet, świetnie sprawdzą się stoliczki przy których dzieci będą mogły rysować, pojemniki na klocki czy regały wypełnione książeczkami. Coraz więcej gabinetów pediatrycznych decyduje się na wydzielenie przestrzeni dla dzieci w swoich poczekalniach – głównie ze względu na fakt, że kącik pozwala dzieciom zapomnieć o stresie związanym z wizytą (co więcej, zapobiega najczęstszej przyczynie rozdrażnienia podczas oczekiwania – nudzie).
Wysokogatunkowe meble wyznacznikiem komfortu gości
Każda z wyżej wymienionych poczekalni powinna być wyposażona w wygodne meble, dostosowane do głównego przeznaczenia pomieszczenia. W zależności od funkcji pełnionej przez poczekalnię, mogą być to wygodne fotele, ławeczki czy kolorowe krzesełka. Meble powinny być wysoce funkcjonalne, zrobione z wytrzymałych materiałów – nie można pominąć kwestii ich designu, bowiem to właśnie na niego zwraca się najpierw uwagę. Na blogu prowadzonym przez firmę Cezas Glob można znaleźć ciekawy artykuł uzupełniający wiedzę na temat krzeseł do poczekalni. Eksperci zawarli tam najważniejsze wskazówki, jakimi powinien kierować się każdy, kto przymierza się do zaaranżowania poczekalni. W zakładce cezasglob.pl/krzesla-do-poczekalni/ specjaliści prezentują pełną kolekcję krzeseł, ławeczek czy fotelów, które spełniają swoje przeznaczenie w rozmaitych poczekalniach. Zapewnienie komfortu swoim pacjentom bądź klientom już na samym początku przekroczenia progu firmy czy przychodni powinno być priorytetem każdego przedsiębiorcy.
Napisz komentarz
Komentarze