Jeżeli zamiast swojego czworonożnego przyjaciela będziemy myśleć tylko o tym, by jak najszybciej wrócić do domu i ogrzać się pod ciepłym kocem, a powrót będzie następował równo po piętnastu minutach szybkiego spaceru wokół osiedla czy doskonale znanej psu ulicy, możemy zrobić czworonogowi więcej krzywdy niż pożytku. Psi spacer powinien być angażujący, a jego jedynym celem nie powinno być jedynie załatwienie przez czworonoga głównych potrzeb fizjologicznych. Siła tkwi we wspólnym zaangażowaniu i odpowiedniej współpracy psa z właścicielem.
Psie potrzeby i urozmaicenia na spacerze, czyli jak nie zanudzić swojego pupila
Najważniejszą potrzebą psa podczas spaceru jest swobodne węszenie. To właśnie wtedy czworonóg zbiera informacje o innych przedstawicielach swojego gatunku, które przebywały w tych samych miejscach. Wysoce rozwinięty zmysł węchu pozwala mu na śledzenie ścieżek, którymi poruszali się poprzednicy, a także wyposaża go w nowinki na temat innych zwierząt, które biegały po łące lub jeszcze niedawno kryły się w krzakach. Węszenie u psa często porównuj się przez czytanie przez nas książek, oglądanie programów telewizyjnych czy buszowanie w odmętach Internetu w celu znalezienia interesujących nas informacji. Dzięki węchowi pies poznaje świat, dlatego należy zapewnić mu przestrzeń do swobodnego węszenia. Zanim zabrzmią głosy pełne sprzeciwu i oburzenia, a także pytania dotyczące psów żyjących w wysoce zurbanizowanych miastach, zaznaczamy, że nie chodzi tu o wielohektarowe pola czy łąki, lecz o danie zwierzęciu swobody, dobierając odpowiednią smycz dla psa. Dwumetrowy sznurek może okazać się niewystarczający, bowiem znacznie ogranicza psi zakres eksplorowania przestrzeni. Gdy smycz nie jest wystarczająco długa, pies czuje się obezwładniony, zaś spacer wcale nie sprawia mu przyjemności – zwłaszcza, gdy w grę wchodzą elementy treningu czworonoga. Jak wiele psów jest w stanie czuć się swobodnie na standardowym, miejskim spacerze, przy smyczy liczącej około dwa metry, tak podczas nauki dystans między zwierzęciem a jego właścicielem będzie zbyt krótki i niekomfortowy. Spacer wzbogacony o aktywności, gry czy zabawy węchowe z czworonogiem z pewnością pozwoli mu doskonale rozładować emocje! Do domu wróci zaś spokojny i zadowolony.
Spakuj wodę, przysmaczki i ruszaj na spacer ze swoim czworonogiem!
Wspólny spacer może być jednocześnie ekscytującym przeżyciem dla psa, jak i momentem złapania oddechu dla właściciela. Sprawcie, by wędrówka była swoistym rytuałem, mającym na celu lepsze zrozumienie swoich wzajemnych potrzeb, a także odskocznią od rutyny. Nie zapomnij przy tym o drobnych akcesoriach, jakie pomogą wam podczas spacerów! Prócz woreczków na psie odchody, weź ze sobą bidon dla psa oraz jedną z jego ulubionych zabawek. Warto wyposażyć się też w saszetkę na psie smaczki – zarówno ją, jak i odpowiednią smycz dla psa znajdziesz w sklepie TATAR DOG. Pamiętaj, że smycz jest swoistym łącznikiem między tobą a twoim psem, zaś relacja powinna być sposobem kontroli pupila, nie zaś narzędziem do kar czy agresywnej dyscypliny. Stabilny i cierpliwy właściciel, który rozumie swojego czworonoga to bodziec, który pozwala zwierzęciu budować swoją pewność siebie oraz zaufanie do osoby, która trzyma drugi koniec smyczy.
Napisz komentarz
Komentarze