Czy kurz jest niebezpieczny dla zdrowia i dlaczego tak się go boimy?
Kurz w domu to zbieranina małych cząsteczek, pochodzących zarówno z zanieczyszczonego powietrza, którym wietrzone jest mieszkanie, dymu papierosowego, osiadającego na włosach, sierści zwierząt, błota przyniesionego na butach, a nawet tłuszczy, wydobywających się z potraw podczas gotowania. Lżejsze cząsteczki wirują w powietrzu lub osadzają się na meblach, cięższe opadają na podłodze. Mieszanina cząstek kurzu nie tylko wygląda nieestetycznie na komodzie lub powoduje szybsze zabrudzenie i zużycie tapicerki kanapy. Przede wszystkim tworzy pożywkę dla bakterii, wirusów i roztoczy. A to bezpośrednio przekłada się na alergie, częstsze choroby układu oddechowego lub problemy skórne, a także nawracające przeziębienia i grypy. Problem dotyka zwłaszcza dzieci, mieszkające tam, gdzie notowane jest wysokie stężenie zanieczyszczeń powietrza: przy ruchliwych ulicach, niskiej zabudowie z tradycyjnym, węglowym ogrzewaniem lub w pobliżu dużych zakładów przemysłowych i elektrowni. Jest jednak kilka sposobów na to, jak radzić sobie z nadmiarem kurzu w mieszkaniu.
Jak ułatwić sobie sprzątanie - czyli wyeliminuj kurz, zanim osiądzie na meblach
Sprzątanie można sobie ułatwić, eliminując część kurzu bezpośrednio z powietrza, zanim osiądzie na powierzchniach. Zainstalowanie odpowiednio dobranego do pomieszczenia oczyszczacza powietrza nie zastąpi oczywiście sprzątania, ale wyeliminuje większość lotnych zanieczyszczeń, co praktycznie od razu odczują alergicy. Takie urządzenia, jak Dyson oczyszczacz powietrza wyłapują nie tylko kurz, czy sadzę, ale i lotne związki organiczne, ulatniające się np. podczas smażenia. Oczyszczacze powietrza, wyłapując cząstki przed ich osadzeniem na powierzchni, zmniejszają ilości kurzu nie tylko na powierzchniach płaskich, ale również w trudno dostępnych zakamarkach i na zasłonach.
Jak skutecznie pozbyć się kurzu podczas sprzątania - sprawdź, gdzie popełniasz błędy
Kurz najwyraźniej widać na płaskich powierzchniach, dlatego podstawą walki z zanieczyszczeniami jest regularne przecieranie wszystkich domowych blatów szafek, komód czy parapetów. Nie wolno jednak zapominać, że kurz zbiera się również na innych powierzchniach: jego ulubionym miejscem są zasłony, firany, dywany, liście roślin oraz wszystkie meble tapicerowane. Regularne pranie i odkurzanie domowych tekstylii skutecznie pomoże w walce z kurzem. Warto też dbać o higienę domowych zwierząt - sierść to prawdziwy, chodzący rezerwuar kurzu. Dlatego częste wyczesywanie podszerstka i martwego włosa to nie tylko troska o urodę pupila, ale również profilaktyka zdrowotna właścicieli. Sprzątanie zawsze należy rozpocząć od górnych partii pokoju, a kończyć na podłodze: opadający kurz nie zanieczyści wówczas świeżo wyczyszczonych powierzchni.
Oczywiste porady raz jeszcze
Podczas sprzątania nie bój się używać wody, mokrych chusteczek i płynów antystatycznych. Sprzątanie na sucho podnosi kurz, który po chwili opada z powrotem. Sprzątanie na mokro zbiera zanieczyszczenia na powierzchni szmatki, nie pozwalając na ich uwolnienie. Regularnie odkurzaj nie tylko podłogę, ale i meble tapicerowane. Pamiętaj jednak o regularnej wymianie filtra w odkurzaczu - zanieczyszczone filtry sprawiają, że wyrzucane powietrze zbiera ze sobą nadmiarowe zanieczyszczenia z filtra.
Napisz komentarz
Komentarze