Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, pozwalający rozróżniać kształty, ludzi czy czerpać informacje z otoczenia. Osoby bez wad wzroku bardzo dobrze widzą zarówno z bliska, jak i z daleka. Jednak czasem zdarza się tak, że człowiek zmaga się z problemami ze wzrokiem. W społeczeństwie najczęściej można się spotkać z krótkowzrocznością i nadwzrocznością. Czym się charakteryzuje każda wada wzroku i jak można ją leczyć?
Czym się charakteryzuje krótkowzroczność?
Krótkowidz bardzo często nie jest nawet świadomy tego, że ma wadę wzroku. Dlaczego tak się dzieje? Otóż osoby o dużych możliwościach akomodacyjnych oka na co dzień widzą bardzo dobrze, zatem nie mając problemów z dostrzeganiem otoczenia, nie zdają sobie sprawy z tego, że coś z ich wzrokiem jest nie tak. Warto również wiedzieć, że u dzieci do 3. roku życia występuje nadwzroczność fizjologiczna, która w przypadku maluchów wraz z upływem czasu ustępuje samoczynnie.
Jak rozpoznać wadę wzroku? Krótkowidz na początku przy czytaniu mruży oczy i przysuwa ją coraz bliżej, aby lepiej widzieć. Jeżeli dziecko dużo czyta, uczy się czy skupia wzrok na ekranie telewizora, smartfona czy komputera może to prowadzić do powiększenia się napięcia akomodacyjnego, czego efektem może być wada wzroku.
Jak pomóc krótkowidzowi w leczeniu wady wzroku?
Jest kilka metod leczenia krótkowzroczności. Najczęściej stosowane są okulary i soczewki kontaktowe miękkie. Krótkowidz musi mieć wklęsłe soczewki rozpraszające tzw. minusy. Miękkie soczewki nie zaburzają pola widzenia i nie zmieniają wielkości przedmiotów, dzięki czemu można z nimi bezpiecznie prowadzić samochód.
Innym sposobem, by leczyć krótkowzroczność, jest ortokeratologia (ortokorekcja) polegająca na korekcji wady za pomocą sztywnych soczewek wysoko gazoprzepuszczalnych o odwróconej geometrii, stosowanych przez noc. Jest to metoda, którą może zastosować tylko krótkowidz, którego wada wzroku mieści się w zakresie od 1D do 5D.
W przypadku osób o ustabilizowanej wadzie możliwe jest leczenie wady za pomocą lasera.
Czym charakteryzuje się dalekowzroczność?
Dalekowzroczność (nadwzroczność) to zupełnie przeciwna do krótkowzroczności wada wzroku. Krótkowidz widzi przedmioty z bardzo bliska w przeciwieństwie do dalekowidza, który osoba widzi bardzo wyraźnie odległe obrazy, ale te blisko niej są niewyraźne lub niemal niewidoczne. Dzieje się tak dlatego, że obraz widziany przez oko jest ogniskowany w niewielkiej odległości za siatkówką, a co za tym idzie, dalekowidz nie widzi przedmiotów, które znajdują się blisko. Krótkowidz może być osoba bardzo młodą, nawet dzieckiem, natomiast dalekowzroczność to wada wzroku, z którą zmagają się przede wszystkim osoby starsze. Wielu specjalistów podkreśla, że jest to naturalny etap procesu starzenia się narządu wzroku.
Jak leczyć nadwzroczność?
Dalekowzroczność można leczyć przy pomocy okularów lub soczewek kontaktowych, możliwe jest również poddanie się operacji laserowej, w czasie której tworzy się większą krzywiznę zwiększającą siłę załamywania się oka, co poprawia ostrość widzenia i pozwala widzieć przedmioty znajdujące się blisko. W przypadku okularów korekcyjnych niezbędne jest zastosowanie szkieł dodatnich (skupiających).
Napisz komentarz
Komentarze