Reklama
sobota, 1 lutego 2025 05:55
Reklama
Reklama
Reklama

Jak zrobić wspaniałe zdjęcia podczas wyjazdu turystycznego?

Zrobienie pięknych fotografii staje się nieraz podstawowym celem naszych podróży. W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie podróżnika bez aparatu fotograficznego, tym bardziej, że prawie każdy ma możliwość zabrać ze sobą przynajmniej najprostszy aparat umieszczony w smartfonie. Codziennie jesteśmy zalewani mnóstwem zdjęć z podróży, dlatego robiąc swoje własne dążymy do tego, by wyróżniały się wśród setek innych zarówno zawartością, jak i jakością wykonania. Przeczytaj ten artykuł dalej, a dowiesz się, jak można łatwo osiągnąć ten cel.
  • Źródło: promocja
Jak zrobić wspaniałe zdjęcia podczas wyjazdu turystycznego?

Czym są fotografie podróżnicze?

Czy istnieje specjalny rodzaj fotografii, który można nazwać "fotografią podróżniczą"? Według nas - jak najbardziej! W dzisiejszych czasach aparat fotograficzny stał się nieodłącznym towarzyszem podróżników. Dzięki niemu rejestrujemy ważne momenty, spotkane osoby, ciekawe miejsca i zachwycające krajobrazy. Wielu ludzi marzy o odległych i egzotycznych wyprawach z aparatem fotograficznym.

Fotografia podróżnicza to nie tylko fotografia krajobrazowa, jak wielu ludzi sądzi. Dobry i interesujący reportaż fotograficzny z podróży powinien składać się z kilku wątków. Współczesna fotorelacja z podróży powinna być kompleksową opowieścią z różnych perspektyw, prezentującą w prosty i żywy sposób nasze zainteresowania. Oczywiście, często podejmuje się decyzje o fotografowaniu ograniczonej liczby tematów. Jednak każdy taki wybór musi być uzasadniony efektami, jakie chce osiągnąć fotograf.

Pamiętając, że jedno zdjęcie potrafi powiedzieć więcej niż tysiąc słów, warto skupić się na wyraźnym przedstawieniu naszych przeżyć i przygód. Jednak, jak łatwo zauważyć, przygotowanie takiej relacji wymaga poczynienia pewnych wysiłków.

Jak zrobić doskonałe zdjęcia w podróży?

Pierwsza, a jednocześnie podstawowa zasada - naucz się wstawać wcześniej. Zdjęcia, zrobione rano, będą piękne nie tylko dlatego, że nie pojawią się na nich tłumy, a wszystkie zabytki będą dobrze widoczne. Poranne słoneczne promienie tworzą doskonałe oświetlenie, wykwalifikowani fotografowie nawet używają określenia “złote godziny” (pamiętaj, że w różnych szerokościach geograficznych będą następować w różnym czasie), kiedy robione zdjęcia przybierają niesamowicie piękne kolory nie wymagając żadnej obróbki.

Oczywiście, wykonując zdjęcia rano, będziemy mieli także ogromną swobodę w doborze kadru. Z kolei, jeśli z jakiegoś powodu trafią do kadru zbędne obiekty lub zdecydujesz się zmienić tło, zawsze możesz skorzystać po powrocie do domu z darmowych narzędzi online do obróbki wykonanych kadrów, na przykład wypróbować https://pl.depositphotos.com/bgremover.html.

Jeśli planujesz robić fotografie na urlopie i zależy Ci na tym, by miały maksymalnie wysoką jakość, warto wziąć pod uwagę to, że obecność podczas wypoczynku Twojej rodziny może znacznie zakłócić Ci plany. Niezależnie od tego czy jesteś specjalistą, czy dopiero zaczynasz przygodę z fotografią, warto pamiętać, że sam proces wykonywania kadrów jest bardzo czasochłonny, a dodatkowo będziesz potrzebować także czasu na obróbkę zrobionych przez Ciebie fotografii.

Jaki sprzęt należy kupić do robienia zdjęć turystycznych?

Planując zakup wyposażenia fotograficznego z myślą o fotografii przyrodniczej, zwłaszcza podczas wakacyjnych wędrówek, głównym ograniczeniem jest ilość sprzętu, który jest w stanie zapewnić nam odpowiedni komfort. Gdy dysponujemy dużą ilością miejsca w plecaku, najlepszym wyborem będzie wysokiej jakości sprzęt, np. lustrzanka małoobrazkowa z dobrymi obiektywami (szerokokątny, zoom lub stałoogniskowy do krajobrazów, długi zoom lub makro do fotografii przyrodniczej). W przypadku ograniczonego miejsca, dobrym wyborem może być lustrzanka amatorska z superzoomem lub bezlusterkowiec z kilkoma obiektywami.

Osoby lubiące fotografować przyrodę z bliska i w silnym powiększeniu mogą mieć trudność w wyborze, zastanawiając się nad zakupem obiektywu makro o krótszej lub dłuższej ogniskowej. W przypadku krótszej ogniskowej (50-90 mm), obiektywy są zwykle tańsze, mniejsze i lżejsze, ale wymagają zbliżenia do fotografowanego obiektu, co w plenerze może być utrudnione ze względu na światło i kompozycję. Dłuższe modele (ok. 100-150 mm lub więcej) są droższe, większe i cięższe, ale zapewniają znacznie większą uniwersalność. Wybór zależy od formatu matrycy aparatu i typu korpusu.

Ważnym dodatkiem do wyposażenia są także statyw, filtry (polaryzacyjny, połówkowy i neutralny szary), zapasowe karty pamięci i akumulatory, które są niezbędne w większości sytuacji fotograficznych. Filtry umożliwiają wykorzystanie technik, które trudno znaleźć w programie graficznym, a zapasowe karty pamięci i akumulatory są pomocne w nagłych sytuacjach, gdy nie ma dostępu do źródła zasilania.

Jak robić dobrej jakości zdjęcia turystyczne?

Nie ma potrzeby spieszenia się z wyciąganiem aparatu, gdy znajdziemy wartościowy temat, który nas zainteresuje, niezależnie od długości naszego pobytu w danym miejscu. Zaleca się eksperymentowanie z różnymi ustawieniami, takimi jak ekspozycja, kompozycja i kadry pionowe oraz poziome, aby uzyskać ciekawe zdjęcia. W celu wykonania udanych zdjęć krajobrazowych, należy użyć statywu, filtru połówkowego i polaryzacyjnego, dużej wartości przysłony i unikać umieszczania linii horyzontu w centrum kadru. W przypadku strumieni, potoków lub wodospadów przydatny jest filtr szary umożliwiający stosowanie dłuższych czasów ekspozycji. W sytuacji stosowania makrofotografii trzeba użyć statywu i ręcznego ustawiania ostrości, natomiast, gdy fotografuje się ptaki i zwierzęta zaleca się monopod.

W przypadku robienia fotografii przy słabym oświetleniu naturalnym, takim jak w czasie pochmurnego dnia, dobrze sprawdzi się fotografia makro lub polowanie na abstrakcyjne kształty. Natomiast, gdy mamy do czynienia z silnym słońcem o wysokim kontraście, można uzyskać ciekawe efekty fotografując rośliny, kamienie i drobne elementy pejzażu. Filtr polaryzacyjny może być również przydatny w przypadku oświetlenia rozproszonego i mało kontrastowego, ponieważ pozwala na poprawę jakości zdjęcia w różnych sytuacjach. Ważne jest, aby mieć oczy szeroko otwarte i zauważać ciekawe warunki oświetleniowe, ponieważ zawsze istnieje możliwość wykonania interesującego zdjęcia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: HubertTreść komentarza: No to se gorol pogodo z gorolami. Tu na Ślonsku sie we 12 objod je.Data dodania komentarza: 31.01.2025, 21:55Źródło komentarza: Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta RP, odwiedzi Kędzierzyn-KoźleAutor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: Na to są pieniądze... To się pisowscy fanatycy sekciarze ucieszą i będą klakierować....Data dodania komentarza: 31.01.2025, 20:49Źródło komentarza: Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta RP, odwiedzi Kędzierzyn-KoźleAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Czy UM zabezpieczy mieszkańców na chodnikach by bezpiecznie się poruszali ?Data dodania komentarza: 31.01.2025, 20:48Źródło komentarza: Uwaga, może być ślisko! Ostrzeżenie meteorologiczne przed oblodzeniemAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: I to się chwali ... Żeby tak jeszcze zagospodarowano teren po byłym tartaku i budynki w Koźlu Porcie przy ulicach Marynarskiej i Pocztowej.... Ludzie potrzebują mieszkań ale takich czynszowych bo kogo tak naprawdę stać kupić mieszkanie ?Data dodania komentarza: 31.01.2025, 20:47Źródło komentarza: Kolejny budynek na terenie dawnej jednostki wojskowej w Koźlu do remontuAutor komentarza: ViolaTreść komentarza: Boże...Taka tragedia... STRASZNE!!!! Biedni rodzice.. Rodzina... Takie dziecko... Współczuję ogromnie...Data dodania komentarza: 31.01.2025, 19:34Źródło komentarza: W tragicznym wypadku zginął 18-letni uczeń szkoły w SławięcicachAutor komentarza: Iwona JacekTreść komentarza: Była radna Miasta Kędzierzyn Koźle. Była dyrektorka żak i 7Data dodania komentarza: 31.01.2025, 19:13Źródło komentarza: Katarzyna D., była radna miejska, usłyszała zarzuty prokuratorskie
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna