Z prawnego punktu widzenia rozwód stanowi rozwiązanie przez sąd związku małżeńskiego. I jest orzekany na drodze postępowania rozwodowego wniesionego na podstawie pozwu złożonego przez oboje małżonków lub przez jedno z nich. Skutkiem prawnym rozwodu jest całkowite rozwiązanie małżeństwa ze wszystkimi konsekwencjami prawnymi.
Rozwiązanie małżeństwa może mieć w Polsce formę rozwodu z orzeczeniem o winie, które jest rozstrzygnięciem wiążącym się również z konsekwencjami finansowymi. Ponieważ według kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w przypadku niedostatku spowodowanego chorobą lub utratą pracy rozwiedziony małżonek, uznany za winnego rozpadu związku małżeńskiego jest zobowiązany do łożenia środków utrzymania na drugiego małżonka przez okres 5 lat od orzeczenia rozwodu. Natomiast w przypadku rozwodu bez orzekania o winie alimenty na rzecz byłego małżonka orzekane są bardzo rzadko. I tylko i wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach.
Przesłanki rozwodowe i przesłanki wyłączające orzeczenie rozwodu
Do najważniejszej przesłanki rozwodowej należy trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Obejmujący przynajmniej jeden z czynników, jakim jest zanik więzi uczuciowej, fizycznej lub gospodarczej.
Z kolei do najistotniejszych przeszkód stających na drodze do otrzymania rozwodu należą okoliczności takie jak: dobro wspólnych dzieci małżonków. Zasady współżycia społecznego, które mają miejsce w sytuacji, gdy orzeczenie rozwodu jest sprzeczne z wartościami wyznawanymi przez dane społeczeństwo. I kolejną przeszkodzą utrudniającą uzyskanie rozwodu, jest żądanie go wyłącznie przez małżonka winnego rozkładu pożycia małżeńskiego.
Pozew rozwodowy
Pozew rozwodowy jest rodzajem pisma procesowego, które wszczyna postępowanie rozwodowe przed sądem rodzinnym. I zawiera w treści powództwo rozwodowe, czyli żądanie rozwiązania małżeństwa. Pozew rozwodowy powinien być przygotowany w sposób profesjonalny i dopasowany do indywidualnej sytuacji życiowej. Dlatego przygotowując pozew o rozwód, warto skorzystać z pomocy prawnika wyspecjalizowanego w sprawach rozwodowych.
Pomoc taką oferuje oczywiście Kancelaria Prawna K&S z siedzibą w Gdańsku.
Prawnicy Kancelarii mają szerokie doświadczenie zawodowe oraz olbrzymie pokłady empatii i zrozumienia. Rozwód Gdańsk to przede wszystkim:
- opieka prawna w trakcie procesu rozwodowego.
- Przygotowanie pozwu rozwodowego zarówno z orzeczeniem o winie, jak i bez orzeczenia.
- Reprezentacja Klienta przed sądem po otrzymaniu pełnomocnictwa.
- Wsparcie w przygotowaniu wniosków dowodowych.
- Prowadzenie negocjacji z małżonkiem.
- Przygotowanie odpowiedzi na pozew rozwodowy.
Zespół adwokatów kancelarii w Gdańsku jest wyposażony w bogatą wiedzę merytoryczną. I przede wszystkim doświadczenie, które stanowi niezastąpioną i nieocenioną pomoc, pozwalającą przejść przez rozwód w sposób łagodny z ograniczeniem stresu do minimum. Prawnicy kancelarii gwarantują indywidualne, pełne wyczucia i subtelności podejście do każdej sprawy. W sposób, który pozwala odczuć Klientowi, że nie jest sam ze swoim problemem.
Napisz komentarz
Komentarze